Омбудсманът Злата Ризова подготвя наредба със забрани и указания за управлението им на територията на областния център
Модерните напоследък електрически тротинетки, управлявани от малки и големи, се превръщат в истинско препятствие за участниците в движението. Липсата на обособени зони, на които могат да бъдат управлявани тротинетките и допълнителните ограничения за скоростта в града, карането с висока скорост на места, които пречат на останалото движение, са предпоставка за пътно транспортни произшествия. Няма и ясно законодателство и това превръща придвижването на тротинетки в градска среда в проблем.
Това превозно средство се движи с не малка скорост и неспазването на указанията за ползването на този вид превозно средство води до сериозни инциденти. Във връзка със зачестилите инциденти с електрически тротинетки репортер на struma. com проведе анкета сред граждани на Благоевград. Според голяма част от анкетираните това превозно средство е опасно тъй като се управлява от деца, тийнейджъри, които не съзнават опасността, на която излагат себе си и останалите участници в движението.
Минават на сантиметри от пешеходците с висока скорост, промушват се между автомобилите и са реална заплаха за шофьорите. Всеобщото мнение е, че тротинетките трябва да са забранени на деца под 16 годишна възраст, това е и минималната възраст за водача на електрическа тротинетка.
Хаосът се създава и от липсата на инфраструктура. Гражданите смятат също така, че водачите на тези превозни средства трябва да се предвиждат с каска, да не се допуска употребата на мобилен телефон и да има регламентирани глоби за нарушителите.
Според З. Цикова децата трябва да са по-внимателни да карат със съобразена скорост. Тя смята, че ел. тротинетки са много опасни, наистина са удобни и икономични за придвижване в градска среда, но по определени правила. "Т. Тодорова добави, че водачите са безотговорни, тя смята че малцина спазват правилата и това е предпоставка за многото инциденти.
Преди време кметът кметът на Благоевград, М, Байкушев на пресконференция съобщи, че сам следи за спазването на правилата, а и служителите в инспектората съблюдават реда при придвижването на тротинетките. Това обаче не е достатъчно, за да се предотвратят инциденти, затова омбудсманът Злата Ризова подготвя наредба за управлението на тротинетките в Благоевград, която включва забрани и указания за местата, където могат да се движат тези превозни средства.
Проблемът с тротинетките трябва да бъде решен спешно и в Благоевград, докато не са станали тежки инциденти, като на някои места в страната. Данните са тревожни.
508 катастрофи с електрически тротинетки са се случили у нас от началото на 2023 г., а скокът през 2024 г. е над два пъти. Това сочат данни на Министерството на вътрешните работи, поискани от „Телеграф“, след като миналата седмица 16-годишно момче загина при падане от е-тротинетка след преминаване през неравност на пътят в Плевен.
Съгласно Закона за движението по пътищата е-тротинетките попадат в категорията индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) заедно с е-велосипедите, е-скутерите, е-моноциклите, е-скейтбордите, е-ховърбордите. Според данните през 2023 г. у нас с такива превозни средства са станали 185 катастрофи, от които 145 тежки. При тях са били ранени 153 участници и са загинали трима. Само за първата половина на 2024 г. обаче се регистрира мащабен скок, като катастрофите са 323, от които 185 са тежки.
При тях са ранени 192 участници в движението и са загинали петима души. Те станаха шестима след инцидента в Плевен. Така на годишна база скокът в броя на инцидентите е над три пъти. От МВР обаче не поддържат статистика за спецификата на катастрофите, както и за това кой е виновният, което създава чувство на безнаказаност у тези, които ги управляват.
Грета Георгиева