Съдийка кара с 5,2 промила, припада зад волана и се удри в паркирана кола
Казва, че била пила силни хапчета. Магистратите трябва да решат къде да бъде гледан процесът срещу колежката им от районния съд в Пазарджик Майа Попова
Дело за пияна съдийка зад волана, продължило 2 години и половина, стигна до Върховния касационен съд. Магистратите трябва да решат къде да бъде гледан процесът срещу колежката им от районния съд в Пазарджик Майа Попова за шофиране в нетрезво състояние.
Изготвеният от районната прокуратура в Пловдив обвинителен акт срещу магистратката по чл. 343 “б” бе внесен, след като досъдебното производство премина през различни обвинители и инстанции. Всички колеги на Попова от районния съд обаче си направиха отвод и отказват да правораздават срещу нея, пише 24 часа.бг.
На 28 април 2011 г. зам.-шефката на районния съд в Пазарджик Майа Попова е открита в безсъзнание във форда си близо до дома в Пазарджик. Минута преди това колата се забива в паркирано мицубиши. Попова е откарана в реанимацията на местната болница, където е направен скенер на главата и е стабилизирана.
Още докато е в безсъзнание, е взета кръвна проба, която показва 5,2 промила алкохол в кръвта По разпореждане на следователя Емил Господов, на когото е възложен случаят, 3 ч по-късно е взета нова проба, която отчита 3,92 промила. Разследването на инцидента е възложено на Софийската градска прокуратура, защото се отнася за магистрат, макар че е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител.
Няколко месеца по-късно то е прехвърлено на районната прокуратура в Пловдив. В обясненията си по него съдия Попова заявява, че не е употребила алкохол, а е прилошало на път за работа от лекарства, които приемала заради заболяване. Тя пледира още, че кръвните проби са взети неправомерно без нейно съгласие, докато е била в безсъзнание, и без разрешението на съдебна инстанция, каквото е изискването на НПК. Именно на това основание Пловдивската районна прокуратура прекратява производството.
По-висшата окръжна прокуратура обаче отменя постановлението на районния обвинител Петко Минев. Мотивите са, че прокурор Минев не е трябвало да се съобрази с НПК, а с наредба 30, според която при невъзможност да се вземе проба с техническо средство на местопроизшествието това се прави от лекар в медицинско заведение.
Окръжната прокуратура разпорежда още в подновеното досъдебно производство да бъдат издирени и разпитани лицата, подали сигнала за атастрофата, както и да бъде извършена нова техническа експертиза. Делото обаче е иззето от апелативната прокуратура в Пловдив, след което е прехвърлено отново в Софийска градска.
С разпореждане на бившия главен прокурор Борис Велчев в началото на миналата година то е върнато за разследване в Пловдив, където съвсем наскоро е изготвен и обвинителният акт.
Междувременно малко след катастрофата бившият ВСС образува срещу съдия Попова дисциплинарно производство и възлага проверка на работата . Установено е, че за периода 2010-2011 г. Попова е забавила с от 1 до 7 месеца приключването на 73 дела. Отделно от това през двете години са отменени решенията по над 30 дела и половината определения.
През пролетта на 2012 г. ВСС понижава Попова от зам.-председател на районния съд в Пазарджик в редови съдия. Дисциплинарното производство срещу нея обаче така и не е приключено.
“След като всички съдии от районния съд си направиха отвод от процес срещу Майа Попова, изпратихме обвинителния акт и всички документи по делото във ВКС. Там трябва да вземат решение къде ще се гледа бъдещият процес”, заяви вчера районният прокурор на Пазарджик Георги Кацаров.
До януари т.г., когато излезе в майчинство за раждането на второто си дете, съдия Попова активно правораздаваше. Част от делата бяха срещу лица, шофирали след употреба на алкохол.
Вчера тя отказа коментар пред “24 часа”.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.