Следата на най-големия откуп, плащан в Германия, стига до България

17 декември 2013 11:45   14056 прочита


Нашенци помагали на престъпника Томас Драх да изпере милиони марки

Най-големият откуп, плащан в историята на Германия, е изпран в България. Става въпрос за аферата с отвличането на милиардера Ян Филип Реемтсма, който беше похитен през 1996 година. За освобождаването му са изплатени 15 млн. германски марки и 12,5 млн. швейцарски франка. Преди седмици от затвора беше освободен Томас Драх – лидерът на бандата похитители, който излежаваше присъдата си по деянието, пише „24 часа”. Реемтсма е внук на основателя на едноименния цигарен концерн. Освен това той е меценат, чете лекции по литература, спонсорира научни проекти. На 25 март 1996 година на път за кабинета си в Хамбург е нападнат от няколко мъже, които го натикват в кола и го отвеждат в къща в Гарлстед, предаде Блиц.

Похитителите оставят писмо на съпругата му Ан Катрин с първоначално искане за 20 млн. марки. Въпреки заплахите за живота на богаташа, жена му се свързва с полицията. Тя получава и още писма. Два пъти са организирани опити за предаване на откупа, но те се провалят. Междувременно бандитите усещат, че полицията е наясно и карат Реемтсма да се свърже с други свои роднини. Той убеждава негов колега и един пастор да дадат 30 млн. марки на бандитите без да се обаждат на служителите на реда. Парите са предадени на 26 март, а през нощта милиардерът е освободен след 33 дни плен.

Месец по-късно полицията залавя двама съучастници на Драх в Испания. Те са осъдени на по 5 години и половина затвор. Арестуван е и трети съучастник, който е осъден на 6 години. Томас Драх се крие цели 2 години. Заловен е в Аржентина, екстрадиран е в Грмания и е осъден на 14 години и половина затвор. Получава допълнителна присъда за заплахи с писма от затвора и така престоят му зад решетките става 15 години.

В хода на разследването станало ясно, че част от парите от колосалния откуп са изпрани в България. Смята се, че една част от тях са отишли за финансиране на бягството му. Докато се укривал от полицията, той завъртял връзка с българката Мария Гуслекова. Бившият й мъж – Кузман Гуслеков, пък се смята за един от организаторите на изпирането на парите. Тъкмо Мария свързва Драх с хора от София, които да му помогнат.

Открити са само 1,5 млн. марки. Не е ясно колко са останали неизхарчени. След излизането на Драх от затвора, по петите му са плъзнали детективи, които се опитват да установят къде са парите.

До ареста си в Аржентина Драх държал контакт с трима българи – Бисер, Христо и Емил. Тя разполагали с огромни суми в банки, а легалният им бизнес бил търговия с месо. Самият Драх е бил три пъти в София. Той избягвал в Аржентина от България, през Уругвай и Венецуела. Във фалшивия му паспорт на името на британския гражданин Антъни Лоулър има печат с буква А, който служи за достъп до сейф. Печатът е квадратен, в черно и зелено, над него пише BANK, а вътре в квадрата има буквата А. Коя е банката и в коя държава е сейфът засега не е ясно.

В хода на разследването станало ясно, че Мария Гуслекова свързала Драх с 31-годишния „търговец на свине” Бисер, на чието име германецът си отваря сметки и сейфове в София. Марките се прекарват през офшорки в Кипър и на Кайманите и се връщат като долари на клиента, който може да си ги харчи спокойно. Бисер наел своя приятел да му служи като посредник.

Третият българин – Емил, изведнъж се сдобива с банкова сметка, в която има 5 млн. марки. Драх се свързал с него чрез своя най-добър приятел Бернд Крамер.

Разследващите от Германия първоначално активно си сътрудничат с българските служби. Но човекът, отговарящ за разследването от българска страна, е пенсиониран. Наследниците му просто спират да се занимават със случая.

Кузман Гуслеков е разстрелян през 1999 година заради кражба на 600 кг кокаин от колумбийски картел. Покушението е организирано от подземния бос Поли Пантев, който пък беше екзекутиран по-късно на остров Аруба.

Германската полиция подозира, че Гуслеков е бил мозъка в плана за изпирането на парите от откупа за Реемтсма.


Още за: следа   откуп   България   Още от: Синя лампа

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар