Скандал! Новоизлюпено сдружение взема 3 милиона лева, за да брои делфините по черноморието
Обединение "Делфини” печели договора два дни след като ги регистрират
Близо 3 млн. лв. без конкурс ще даде МОСВ днес на току-що регистрирано сдружение, за да "брои делфините" по българския бряг на Черноморието. За това алармират от националната асоциация „Българско Черноморие” и Гражданския комитет за борба с корупцията. Планирано е милионите да бъдат налети в учреденото само преди две седмици дружество с емблематичното име Обединение “Делфин”, пише Флагман.бг.
„Не знаем точно колко са тези приятели на човека и дружелюбни бозайници, но се надяваме да успеят да ги преброят за 3 млн. лв. Не да ги изследват, не да ги спасяват, не да подпомагат увеличението на популацията им. А за да ги преброят”, се казва в изявлението на асоциацията до медиите.
Формално повечето процедури са спазени, но не е ясно как агенцията е разбрала за съществуването на сдружение „Делфин” само два дни, след като обединението е регистрирано и получава ЕИК. Агенцията взема решение на свое заседание да покани обединение "Делфин" да сключат направо договор за поръчка. На 15.07. 2013 г. е издаден булстатът, а на 17.07.2013 г. излиза решението на Агенцията по околна среда към Министерството на околната среда и водите.
Ето и цялото разследване по скандалния случай на националната асоциация „Българско Черноморие”:
Откритата процедура по Закона за обществени поръчки е била обявена на 01.03.2013 г., но не се явява нито един кандидат.
Служебното правителство е иницирало действия да се изпрати покана за изпълнение на поръчката към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при Българската академия на науките. Заради съгласувателни процедури Поканата е изпратена на чак на 28 май.
Но с идването на правителството на БСП и ДПС, на 29 май, за министър на екологията е назначена Искра Михайлова-Копарова и поканата е прекратена без обяснение. Така Българската академия на науките е лишена от възможността да изпълни проекта за 3 млн. лева.
На 17 юли е изпратена покана за “Договаряне без обявление” на Обединение "Делфини", което включва "Екологичен център" ЕООД с капитал от 100 лв., което е 100% собственост на "Зелени Балкани" и италианската фирма Тетис, която е изпълнявала проект в Гърция.
Основните мерки за опазването на видовете в Черно море в последните години са по инициатива на научния институт АКОБАМС (със седалище в Монако), един от най-големите защитници на делфините. У нас организациите, работещи по въпроса, са Институтът по рибни ресурси, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания и Институтът по океанология във Варна. Но нито една от тези организации не е поканена от ведомството откакто министър Михайлова го оглавява.
17 млн. лв. не стигат на БАН, обяви в края на юли академик Воденичаров, но Институтите на БАН спешно са извадени от поканите да участват в тази действително необходима дейност. А поръчката за делфините - възложена директно на специалистите по Балканите.
Кои са Обединение "Делфини" и защо печелят договор за 3 000 000 лева дни след като ги регистрират?
На посочените телефони за контакт на Обединение "Делфини", "Екологичен център" и "Зелени балкани", които имат адрес за кореспонденция гр. Пловдив, ул "Скопие" 1, офис 10, Димитър Попов е управител на повечето фирми около "Зелени Балкани". Като управител на "Зелени Балкани" в АПИС излиза и името на Тома Белев.
Интересна е и схемата за изплащането на огромната сума. Създадени са условия до края на 2013 г. да се платят над 2 300 000 лв.
Плащането се извършва по следната схема:
1. Авансовото плащане, в размер на 30% от общата цена, се изплаща в срок до 15 дни след подписване на договора. Това са 870 000 лв. преди изобщо да е свършено нещо.
2. Междинните плащания в размер на 50% (1 450 000 лв.) от общата цена, се изплащат в срок до 15 дни след представяне на Възложителя на доклади, съдържащи документи /карти/протоколи, подписан от страните общ приемо-предавателен протокол и протокол за приемането им от Комисия, без никакви други доказателства за извършената работа, при следната схема:
20 % от размера по т. 2 след представяне на методиките за картиране;
40 % от размера по т 2 след представяне на формулярите от първия полеви сезон;
40 % от размера по т. 2 след представяне на формулярите от втория полеви сезон.
3. Остатъкът от възнаграждението, в размер на 20% от общата цена, се изплаща в срок до 30 дни след представяне на окончателен доклад на Възложителя.
Това означава, че 60 % от тези 1 450 000 лв. могат да бъдат изплатени до края на тази година. Интересно дали методология за картиране не е изготвена от Институтът по рибни ресурси и Институтът по океанология, както и дали търсените данни не са вече налични. При липса на каквито и да е цифрови измерители за постигане на набелязаните цели, трудно ще се отчете задоволителността на резултата.
Договаряне без обявление е практика, която среща голям проблем при признаването и верифицирането на средства от страна на ЕС, което означава, че има огромна вероятност тези 2,9 млн. лв. да останат за изплащане от държавния бюджет.
Ресорният министър, под чието ръководство има опасност да се сключи рисков договор с неясен резултат и некомпетентен изпълнител за 3 млн.лв., е Искра Михайлова. Тя беше едната почти сигурна номинация на ДПС за министерски пост, пише „Дневник”. Михайлова се спрягаше за регионален министър, но последно е кандидатурата за министерството на околната среда и водите.
Министърът на МОСВ, под чието ръководство е прекратена поканата за БАН и е обявена покана за веригата обединение "Делфин"-Екологичен център- Зелени балкани, Михайлова, е втора в депутатската листа за Пазарджик след Делян Пеевски.
Завършила е Ленинградския институт за култура и по професия е библиограф. Работила е като експерт в министерствата на културата и на образованието. В периода от 2001 г. до 2005 г. е съветник в политическия кабинет на министъра на регионалното развитие. До 2005 г. е оглавявала сдружение "Толерантност", създадено да помага на кметовете от ДПС при участието по проекти по европейски програми.
Съпруг на Михайлова е Станислав Копаров, който до 2003 г. е шеф на Държавния резерв. Той е уволнен и в момента срещу него се водят поне две разследвания. Първото дело, по което Копаров е подсъдим с още осем човека (сред които и Мирчо Петров-Циганина), е по разследване, започнало през 2006 г. за източване на жито и други суровини на Държавния резерв.
Другото дело срещу Копаров пак е по разследване от 2006 г. По него съпругът на Михайлова е единственият подсъдим, като обвинението е за причинена щета от 10 млн. лв. заради неизгодни сделки с брикети. Той е осъден през декември 2008 г. на пет години затвор, но три години по-късно, през ноември 2011 г.,
Софийският апелативен съд отменя делото и го връща на разследващите. То е внесено обратно от прокуратурата в съда през юли 2012, но два месеца по-късно съдът го прекратява и връща отново на прокуратурата заради "съществени процесуални нарушения". Към момента делото е все още в Софийска градска прокуратура.
През 2005 г. разследване на "Дневник" установи връзка на Искра Михайлова с провален европроект на фондация на лидера на ДПС Ахмед Доган. Михайлова е била експерт в национална агенция "Сократ", когато през 2000 г. фондацията "Институт за изследване на интеграцията" е спечелила 206 000 евро за обучение на публична администрация в смесените региони.
Пет години по-късно от Европейската комисия съобщиха, че са предприели процедура за връщане на парите, защото бенефициентът не е изпълнил задълженията си по проекта.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.