Прокуратурата: Фирми за бързи кредити заблуждават клиентите
Прокурор Найденов
Обвинението има и съмнения за по-тежки нарушения
Ако има неравностойни клаузи в договорите за бързи кредити, те могат да се обявят за нищожни. Това каза пред Нова тв прокурор Веселин Найденов. Той коментира нароилите се напоследък случаи с ужилени клиенти на фирми за бързи кредити и ангажимента на прокуратурата за проверка на конкретни случаи, при които клиент взима 1000, а връща 5000 лева. „Прокуратурата може да катализира дейността на контролните органи, които са специализирани – в случая БНБ и Комисията за защита на потребителите. Фирмите, които отпускат бързи кредити, се контролират от БНБ”, каза в Веселин Найденов, завеждащ отдел "Надзор за законност, защита на обществения интерес и правата на гражданите" при Върховната административна прокуратура.
На въпрос защо не са го правили досега, той отговори, че проверката не е приключила и той не може да бъде категоричен, че БНБ не си е вършила работата. „По закон БНБ трябва да контролира и проверява дейността на тези фирми”, добави експертът, съобщава блиц.
„Ако се приеме, че има неравностойни клаузи, тези договори може да се обявят за нищожни. Ако спорът продължи той може да се отнесе към съда, трябва да се съобрази с действащия закон”, каза Найденов.
По думите му договорите заблуждават клиентите, а дори имало опасения и за по-тежки нарушения.
Той посъветва хората да подават жалби в Комисията за защита на потребителите и в банков надзор. „Ще има по-засилени проверки”, увери Найденов. Другият му съвет към хората беше да четат както подписват и какви са клаузите в дадения договор.
Той сподели, че законът за кредитните институции е променян 19 пъти и е обърнато по-голямо влияние на институциите, които не само дават кредити, но и държат парите на хората.
„Проблемът е сериозен и прокуратурата не е със затворени очи”, каза Найденов. Според него трябва да има промени в закона за кредитните институции.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.