Пак вадят КАТ от храстите

01 юли 2013 10:19   2 коментара   9009 прочита


Правителството се зае да реформира КАТ. Няколко заповеди на вътрешния министър Цветлин Йовчев от последните дни очевидно преследват амбициозната цел да се реорганизират и да се превъзпитат катаджиите - тия, за които още навремето Тодор Живков казваше, че отчуждават народа от неговата милиция.

Дали целта ще бъде постигната?

Свидетели сме от 25 години насам как всяка власт посяга на най-милото на пътните полицаи. Веднъж щяха да им зашиват джобовете. Друг път - да ги задължават да носят само стотинки по време на работа. Многократно им се забранява да спират коли по магистралите, ако няма нарушения или полицейска акция, съобщава Труд. Въпреки всичко обаче униформените с палките продължават да произвеждат вицове и корупция, вместо сигурност по пътищата.

"Причината е, че мерките за прозрачност в КАТ се прилагат от ден до пладне", казва Владимир Тодоров, шеф на асоциацията на пострадалите при катастрофи. Той практически е лидер на най-многобройната партия в България. Над 70 хил. души годишно у нас участват в пътно-транспортни произшествия. Почти няма българско семейство, което не е пострадало от касапницата по шосетата. Всеки българин е потенциално заплашен от пътните хулигани.

Какво да се прави?

ЗАПОВЕД №!

КАТ да излезе от засадите зад завоите и храсталаците!

Чували сме и по-рано подобна заповед от министрите на вътрешните работи. Цветлин Йовчев я формулира наскоро така: Пътните патрули да стоят на пост не където им е удобно, а където стават най-много катастрофи и загиват хора. По последно преброяване на МВР у нас има 118 такива места.

Ето какво мисли Владимир Тодоров за това:

"Да, сигурно ще има някакъв ефект, ако катаджия застане на участъците с най-голяма концентрация на пътно-транспортни произшествия ( ПТП). Но проблемът с тях няма как да се реши от КАТ. Някой трябва да каже на министъра това. И да го посъветва като вицепремиер да обърне очи към лошата пътна инфраструктура.

Има места, на които отчитаме ежедневна повторяемост на катастрофите в продължение на 15 години. Вижте 62-ри километър на магистрала "Тракия"! Като завали дъжд, през асфалта потича река. Много хора срещат там смъртта. КАТ всеки път сигнализира, пише предписания този пътен участък да се поправи. Но никой от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) не си мърда пръста за това."

Пари няма.

"Безпаричието е факт - отбелязва Тодоров, - но човешкият живот е безценен!

Някои завои у нас са с обратен вираж, колите поднасят. Там е нужно нещо малко да се направи, за да се спасят от смърт мъже, жени, деца. На "Хемус" има такова място. Там катастрофите са съвсем еднакви, смачканите коли са като близнаци. На изхода на София към Перник, преди Драгичево, има един много остър завой, където пътят минава от три ленти в една. Леко изправяне трябва да се направи там, в рамките на стотина метра само. Наоколо се виждат паметници на загинали, разпилени брони на коли. Има стотици сигнали до държавни органи за това, но оттам не щат да кажат - ще направим половин километър по-малко магистрала, обаче 50 души ще живеят вместо да умрат. Не щат! Ето защо всички се съгласяваме, че не живеем в нормална държава."

Има и положителен пример все пак - пътната отсечка от Созопол до Бургас. От асоциацията на пострадалите от катастрофи твърдят, че там са загивали средно по 12 души годишно. И така допреди 2 години, когато разделили платната с 10 км мантинела. Сигурно не е било евтино, но оттогава там има само една жертва от ПТП. Само една! 11 души са останали живи, значи. 11 майки не са сложили черни забрадки. 11 деца не са останали сираци. Нима не си струва това?

ЗАПОВЕД №2

Да се прегледат пътните знаци по всички пътища в страната и да се махнат ненужните ограничения на скоростта!

С тази заповед министър Йовчев откликва на хиляди оплаквания от шофьори.

"Има нови, хубави шосета - казват те, - на които е въведено ограничение от 50 - 60 км/ч. То непрекъснато създава тапи, предизвиква инциденти и скандали."

Така е на международният път Е-79 за Гърция. И не само там.

Владимир Тодоров разказва:

"Участвах в един рейд с представители на АПИ и КАТ, при който направихме преглед на пътното стопанство от сръбската до турската граница. Тръгнахме от София, по Околовръстното, минахме през магистрала "Тракия", Пазарджик - Пловдив и т.н. - от Калотина до Капитан Андреево. По тоя маршрут преброихме поне 70 излишни, безумни ограничения на скоростта. Голяма част от катастрофите са причинени от тях. Гледаш - третокласен път излиза на първокласен, Т-образно кръстовище и ограничение от 50 км/ч. Защо? Защото преди години някой отворил там бира-скара. Тя вече не работи, обрасла е с бурени, но знакът с ограничението на скоростта остава. До него дебнат катаджии. Той е предпоставка за корупция. И не е само това. Хората, които спазват безусловно знаците, там намаляват скоростта. Други отзад се изнервят, решават да ги изпреварят и влизат в насрещното..."

Това е път, който свързва Азия и Европа, по него минават милиони автомобили, тирове, чужденци...И всички тези хора трябва да отпускат педала, да закъсняват, да провалят графици, понеже някой преди 5-6 години продавал кебапчета.

Кога това безумие ще се премахне?

Тодоров обяснява:

"Не може да стане веднага. Всеки пътен участък има паспорт, подписан от инженери, проектанти, от АПИ, КАТ, ДАИ. Премахването на един знак се прави по процедура, с подписите на комисия. До 2 месеца обаче ще се оправят нещата."

ЗАПОВЕД № 3

Системата за оценка на работата в КАТ да се промени!

Съгласно тази заповед на Йовчев за отличници ще се считат не катаджиите, които налагат най-много глоби, а колегите им, в чиито район стават най-малко катастрофи.

Повечето униформени са недоволни от промяната. Предишният министър искаше от тях да пълнят с глоби хазната. "Разногледи ни направиха", казват.

Тодоров по-скоро им съчувства, май:

"Да, броят на произшествията е важен критерий за КАТ, но той не може да бъде водещ. Представете си, че се обръща един автобус на магистрала "Тракия" и 18 души загиват. Заради тази статистика шефът на КАТ - Пловдив ще бъде обявен за двойкаджия. А пък после ще стане ясно, че автобусът е бил технически неизправен...Спускането на планове за глобяване също е крайност. Но, за жалост, българинът не разбира от съвети - и когато са за негово добро, той разбира само като му се бръкне в джоба..."

Въпросът е кой как глобява. Дали обективно - с помощта на технически средства, или тенденциозно - иззад храстите.

Тук Тодоров не се колебае: "В камерите е разковничето на проблема - това е."

Камерите са безпристрастни. Те работят без почивен ден. Не изпадат в лошо настроение, не ги чака вкъщи жената, за да им каже, че е платила парното, а трябват 900 лв за пералня...

ЗАПОВЕД №4

Да се разкрие тайната на камерите!

Йовчев даде два месеца срок на поделенията на КАТ в страната да разкрият "голямата си тайна" - да публикуват в интернет местата, където работят наличните засега 134 мобилни и 24 стационарни радара. Столичните и врачанските катаджии вече го направиха.

Според Тодоров идеята е много добра. Нека гражданите имат информация. Нека да знаят, че днес на Ботевградско шосе примерно има камера, която снима какво правят. Досега необозначени коли се движеха тук-там, дали снимаха или подслушваха - Бог знае.

"Стационарните камери се знаят къде са и някои шофьори си казват "аз ще карам бавно само там" - коментират от асоциацията за борба срещу пътните хулигани. - Сложат ли стационарни камери на всички места с висока честота на ПТП, скоростта там ще падне и те ще станат по-безопасни".

Тодоров е сигурен, че главно на камерите се дължи значителното намаляване на гибелните катастрофи, което постигна правителството на Борисов - от 1000 на 600 годишно. Друг въпрос е, че българите обедняха и по-малко пътуват, нямат пари за бензин...

"Въвеждането на електронния фиш с глоба е революционно - казва Тодоров. - Пристига в дома ти една снимка, показваща, че си нарушител, даден ти е срок да платиш, прави ти се отстъпка, ако се издължиш до 2 седмици. Няма как това да бъде отменено."

Говори се обаче, че електронните снимки понякога се изтриват, че катаджиите манипулират компютрите заради някой "наш човек" - така, както по-рано късаха актове. От КАТ се кълнат, че това е лъжа.

Тодоров е склонен да им вярва:

"Софтуерът е немски. И той, като всяко нещо може да се побългари, да. Но досега в асоциацията нямаме конкретен сигнал за фалшификация".

Друга е бедата - че се събират само една от 3 глоби на КАТ. Така се обезсмисля санкцията, която се налага не само за наказание, а и за възпитание. Целта е шофьорът да знае, че наруши ли правилата - ще плаща. А сега той знае точно обратното. Казва си: "Ето, аз ще наруша това правило, ще ми напишат фиш или акт, ще ми пратят може би снимка от камера, но аз ще обжалвам, няма да ме намерят на адреса, насила нищо не могат да ми вземат..."

То се знае - издаването на изпълнителен лист за принудително събиране на 10 лв. глоба е нереално. А и санкциите са с едногодишна давност. С това определено се злоупотребява.

Как да се поправи?

"Проблемът е извън КАТ. Катаджиите констатират нарушенията на правилника, да събират глобите не е тяхна работа. Отговорността е на НАП, а престарелият закон за административните наказания дава безкрайни срокове за обжалвания - разсъждава Тодоров. - Електрониката решава проблема в напредналите държави. В Германия машината "вади" снимка с нарушението и с глобата, и то в плик с адреса на собственика на автомобила. Законът него задължава да плати глобата, без значение кой е бил зад волана. Не го ли направи - запор на заплатата!"

Така е в Германия. Ала ние сме си у нас. Тук, както разказват зевзеците, група туристи разглежда един град. Стигат до едно площадче. Екскурзоводът обяснява:

- На това място трябваше да е паметникът на некорумпирания катаджия.

- А защо е само фундамент?

- Защото още търсят модел.


Още за: КАТ   храсти   реформи   Още от: Синя лампа

Принтирай статия
2 коментара
01 Юли 2013 13:16 | Трайчо
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

50% за смената, 50% за началнико. От началнико за неговио началник па 50%. Кой е луд да прави промяна?


02 Юли 2013 09:49 | magner 67
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Крайно време е да се извадят от храсталаците катаджийте, отдавна партизани няма.....!
Стига вече с този терор, да не смееш да караш и все да се озърташ, дали от някъде няма някой да ти изкочи пред колата и да се чуди за какво да се заяде..... Да те пита кой си ти и защо си ти....? или нещо от сорта "сега какво правим"
Камери трябва да се поставят, както е във всички "бели" държави. И който иска да си кара и да плаща.... жив и здрав да е...!!!!
Дано имат успех този път!!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар