Младите родители Нина и Динко: Бебето ни изчезна в родилното

24 юли 2013 11:30   2 коментара   23923 прочита
Нина и Динко няма да спрат да търсят истината за детето си. Те недоумяват как може бебето им да се води мъртвородено и същевременно да има издаден акт за раждане. Сн. Мария Кехайова
Нина и Динко няма да спрат да търсят истината за детето си. Те недоумяват как може бебето им да се води мъртвородено и същевременно да има издаден акт за раждане. Сн. Мария Кехайова


Нина и Динко няма да спрат да търсят истината за детето си. Те недоумяват как може бебето им да се води мъртвородено и същевременно да има издаден акт за раждане. Сн. Мария Кехайова

"Съсипани сме. Вместо да изпитаме най-голямата радост, животът ни се превърна в кошмар. Не знаем какво е сън, непрекъснато ни разкъсват въпроси, на които не можем да намерим отговор. Не знаем дори дали обявеното за мъртво наше бебе е живо или не. Защото трупчето му го няма, пише Труд. Дори не можем да го погребем, за да може душата му и ние да намерим някакъв покой."

Това е жестоката история на Нина Мандаджиева и Динко Хърсев. Те живеят заедно от 2007 г. През сълзи разказват за огромната си болка от загубата на първото си дете. Последвана от още по-жестока неизвестност.

Хронология на трагедията

Нина зачева и бременността минава нормално. Терминът е на 30 януари тази година. Двамата с Динко мислят много и накрая избират раждането да стане в МБАЛ "Черноморска" в Бургас. Мотивите им са, че болницата е нова, няма да има много хора и очакват лекарите да им обърнат повече внимание. Но с наближаването на термина идват и проблемите.

"Датата дойде, но нямах контракции. Д-р Снежана Ризова ме прие в болницата на 4 февруари. Включиха ми системи. Контракциите ми не бяха на 10-15 минути или на половин час, да речем, а бяха непрекъснати, имах адски болки. В крайна сметка след дългите мъчителни часове започнах да раждам нормално. По едно време д-р Ризова започна да вика, че вътрешните води са зелени... Главичката на бебето дори се беше подала, но тя я бутна навътре и тогава ме сложиха да раждам със секцио. После не знам какво се е случило, защото съм била под упойка."

Това разказва Нина, която от този момент нататък действително не помни нищо до събуждането си късно вечерта на фаталния 4 февруари.

"На мен ми се обадиха около 18,30 ч - включва се в разказа Динко. - Д-р Ризова ми каза, че имам дъщеря. Честити ми. Отидох веднага, но до 20,30 ч не ме пуснаха да вляза. После ме заведоха в неонатологията и видях бебе с една тръба в устата. Това бебе ми показаха и казаха, че е нашето. След това ме подканиха да си ходя. Няколко часа по-късно ме уведомиха, че детето е починало."

"Никой нищо не ни каза. Не ни обясниха какво е станало. Казаха, че са го реанимирали, прехвърляха си топката едни на други. След пет дни питахме колко ще струва престоят ни в болницата и ни отговориха, че нищо няма да плащаме. Поискахме аутопсия на детето и се съгласихме погребението да е служебно", разказват Нина и Динко.

Загадката: Къде е трупчето?

"Дадоха ни резултата от аутопсията. В него пише буквално, че не са предприети навременни мерки за изваждане на детето. Аутопсията е правена от лекар от Сливен. Доколкото разбрахме, в тази болница няма отделение по патоанатомия. Но в заключението на документа, който получихме, пише: "В случая е било необходимо по-навременно предприемане на оперативно родоразрешение", разказват младите родители.

И още нещо странно - има издаден смъртен акт, но детето няма гроб. Динко ходил в гробищния парк, ровили в документите, но липсват данни за бебето. Това породило нови въпроси. Дали детето не е продадено навън, дали е било това новородено, което са показали на бащата, докато майката е под упойка...

Родителите не спират да мислят за това. Ще сезират прокуратурата, за да излезе истината наяве. Управителят на МБАЛ "Черноморска" д-р Пенко Пенков първоначално ги приема много любезно, но после започва да се крие от тях. Отказват им документите, свързани с целия им престой в здравното заведение под предлог, че такива се дават само на компетентни органи.

В писмения отказ накрая има и предупреждение, отправено от д-р Пенков, което гласи: "Не допускам спекулации и изказвания в публичното пространство по повод персонала и лечебното заведение."

Лекарите: Детето е мъртвородено

"Детето се ражда с абгар нула (почти без жизнени функции - бел. ред.) в първата и третата минута. Въпреки това колегите са се опитали да направят каквото могат и са се борили докрай за живота му. Длъжни са да извършат действия за възстановяване на сърдечната дейност и дишането. Четири часа и 50 минути са го обдишвали и са го интубирали най-добрите неонатолози. После е било снето в патоанатомичната лаборатория."

Това обясни пред "Труд" управителят на МБАЛ "Черноморска" д-р Пенко Пенков. Той и колегите му казаха, че майката е подписала, че е съгласна детето да бъде погребано служебно, което според тълкуванието на лекарите значело загробено.

"Направена бе аутопсия, която, заедно с епикризата сме предоставили на родителите. Детето стоя близо два месеца в хладилна камера, след което го предадохме в погребалната агенция, с която имаме договор", каза д-р Пенков. "Родителите знаят всичко, имат и документите", добави той.

Зам.-управителят на здравното заведение д-р Христо Якимов уточни, че трупчето е било предадено на погребална агенция "Танатос". Тя се намира в Сливен и управителката Пепа Данева заяви пред "Труд", че си спомня случая. "Имаше протокол от болницата, че детето е мъртвородено и извършихме загробване", каза тя. Данева обясни, че в Сливен има алея, в която се полагат телцата на децата, които не са родени живи. "На оградата има номера, а документите се пазят в картотеката на гробщния парк", каза шефката на "Танатос".

Загробването е полагането в земята на мъртвородените. В много градове тези трупчета, които се водят биологичен отпадък, се изгарят, но болниците, в които няма условия за това, сключват договори с погребални агенции. Разликата между загробването и служебното погребение е, че при второто се извършват всички ритуали.

Лекарите от МБАЛ "Черноморска" повтарят, че бебето - Мария Динкова Хършева, е мъртвородено. Направихме 4-часова реанимация с последна надежда, че можем да я върнем към живот, но детето на практика бе без мозък, твърди д-р Якимов.

Странни гафове

Случаят обаче поражда въпроси. Защо, след като детето е мъртвородено, му е издаден акт за раждане и то е получило ЕГН и име? Защо е престояло близо два месеца в хладилна камера, а не е предадено на родителите, които все пак са поискали погребение?

Отговорът на лекарите е: "Всички разбираме мъката им. Отделен е въпросът за обидите, които сипят срещу нас и ни наричат "убийци". Според юристи обаче, след като Мария има ЕГН и официално се е родила, тя е получила всички права на гражданин и не е била "биологичен отпадък".


Още за: родители   бебе   родилно   Още от: Синя лампа

Принтирай статия
2 коментара
24 Юли 2013 15:35 | пациент
Оценка:
15
 (
15
 гласа)

Нямам думи с които да изразя възмущвнието си. Това е една далавераджийска болница, следвайка същността на собственика и управител. Аз си изпатих там. Търсете качествено здравеопазване в утвърдени болници а не в тази измислена лечебница.


24 Юли 2013 18:49 | Лора
Оценка:
8
 (
10
 гласа)

Млади, бели, хубави родители - моментална предпоставка за "кражба" на бебето им. Има такива случаи. През 80-те години, разказват, така една жена родила живо и здраво дете, започнали да не й го дават, имитирали суматоха за спешен случай и накрая обявили, че е умряло. Не й дали телцето, а тя искал да го погребе - бебето било записано в Съвета с име, ЕГН, родителите в акта за раждане и т. н. Не им го дали от болницата и потулили случая. Наистина има хора, които нямат за нищо човешкия живот и правото на майчинство!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар