Изслушване на главния прокурор завърши с въпроса за оставката и отговора "Няма да я подам "
Внезапно изслушване на главния прокурор Иван Гешев в парламентарната комисия по превенция и противодействие на корупцията завърши с питане за оставката му и категоричен отговор: „Няма да я подам“.
Иван Гешев дойде в Народното събрание за „Изслушване относно медийно изнесени публикации и изявление на Томаш Здеховски относно петорна експертиза, извършена от българската прокуратура и изпратена на Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент“, организирано от комисията. Освен него в заседанието, което се проведе докато течеше това в пленарната зала, а политическите сили една след друга отиваха на консултации при президента Румен Радев, участваха и евродепутатите Елена Йончева и Цветелина Пенкова (и двете от Партията на европейските социалисти), както и журналистите Атанас Чобанов и Иван Бакалов.
Повод за него беше заявеното от председателстващия комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент и ръководител на мисията в България през април Томаш Здеховски (Европейска народна партия), че петорна компютърна експертиза на снимките и видеото на бившия премиер Бойко Борисов с кюлчетата и парите, заснети в резиденция „Бояна“, показва, че те са били манипулирани. Евродепутатът се позова на информация, която му е предоставена от българската прокуратура, че не може да се установи дали парите и кюлчетата на снимките и видеото са автентични.
Още преди началото на заседанието Иван Гешев заяви, че няма да отговаря на въпроси за конкретни досъдебни производства и в отговор на всяко питане за тях се позоваваше на Конституцията и решенията на Конституционния съд, включително и последното отпреди три дни, в което беше разяснено как трябва да протича взаимодействието между Народното събрание и ръководството на прокуратурата
Първият въпрос на депутатите към него беше защо информация за разследването за кюлчетата е предоставена на Европейския парламент, а не и на българския.
„Уважавам институцията Народно събрание и се постарах да дойда и се надявам, че това уважение ще е взаимно и поканите ще бъдат отправяни своевременно, а не в 16 ч. на предишния ден и с тях да не се иска информация, която противоречи на Конституцията“, започна отговора си Гешев. И заяви, че повече от година и половина прокуратурата е в постоянен контакт по различни въпроси с различни комисии и групи на ЕП, провеждани са много срещи тук и в Брюксел. „Това е интензивен процес, откакто аз съм главен прокурор“, заяви той.
Гешев отхвърли твърденията, че българското общество не разполага с информацията, която цитира евродепутатът Здеховски и изреди прессъобщения на прокуратурата, в които тя е огласявала данни за хода на разследването за снимките на златни кюлчета и пачки в евро в чекмеджето в спалнята на Бойко Борисов. В първото се съобщава за назначаването на експертизи а във второто какви са заключенията на вещите лица , като тогава е посочено, че разследването е спряно. В последствие не е огласявано да е възобновено.
Последваха остри възражения от опозицията първо за редовността на заседанието на комисията, а после и за предмета му. „На какво се намираме – на заседание, седянка, предизборна кампания, консултация?“, попита Тома Биков от ГЕРБ и се възмути, че на изслушването са поканени само евродепутати от ПЕС. Председателят на комисията Михаил Камбарев (ПП) заяви, че няма пречка да има и друго с представители на всички сили в ЕП.
„Няма как обявената тема да е тема на изслушване на главен прокурор. Ние няма да участваме в това нещо, защото е нелегитимно“, каза Александър Несторов от ДПС.
А Анна Александрова от ГЕРБ поиска „заседание по темата „Лена и Кирчо“, защото смятам, че обществото се интересува от тези актуални записи“. „Нека да разберем тези записи истински ли са, защото това е конфликт на интереси“, допълни Биков.
Все пак депутатите се върнаха към изслушването и последва въпрос от Рена Стефанова от ПП: „Не бих си позволила да навлизам в следствена тайна, но остана неразбрано каква е темата на заседанието, а тя е въпросното писмо, цитирано от евродепутат. То е от 10 юни 2022 г. и е подписано от зам.-главния прокурор Даниела Машева. В него са цитирани много подробности по висящо досъдебно производство. Това обичайна практика ли е в кореспонденцията с европейските партньори? Има ли други производства, по които прокуратурата е дала такава конкретна информация и кои са те?“.
„В конкретния случай информацията е предоставена след разрешение на наблюдаващ прокурор в обема, в който може да бъде предоставена, по въпроси, които многократно са поставяни на българската прокуратура. Има два случая, по които има изключително голям интерес от ЕП – този и т. нар. „Барселонагейт“, каза Иван Гешев. И допълни, че това са двата случая, по които е давана информация на европарламента.
Последва питане от Иван Димитров от ДБ, който посочи, че в писмото до евродепутата има „политически изказвания и констатации“ във връзка със закриването на сцепрокуратурата и как то ще се отрази на борбата с мафията. И попита Гешев: „Не уронват ли те престижа на българската държава? Колко дела за корупция са приключени откакто вие сте главен прокурор и дали това се дължи на наличието на специализирани съд и прокуратура?“.
„Това не са политически съждения, а са обосновани предположения за това, което предстои да се случи. Аз съм магистрат от 1995 г. и мога да ви изнеса лекция какво ще се случи и вярвайте ми, аз не мога да предвидя всичко – трагедията със СРС, със защитени свидетели, това ще има последиците амнистия. Ще се постараем да спасим каквото и колкото можем от тези дела, но се опасявам, че това ще е минимална част“, отговори главният прокурор.
Димитров реплирика, че това е само неговата оценка, а самият той е на мнение, че написаното до европаралмента не отговаря на истината. „След като вие имате право на мнение, защо българската прокуратура да не може да даде своето становище?“, отвърна Гешев.
Тогава се включи евродепутатката Цветелина Пенкова, която се възмути, че цялата бюджетна комисия на ЕП е била в България на среща с ръководството на прокуратурата, а информацията за разследването за кюлчетата е дадена само на колегата ѝ от ЕНП. И постави въпроса дали Здеховски е попречил на разследването с огласяването на информация от служебен характер, както и че я е използвал за вмешателство в българския политически живот.
„Българската прокуратура не е участник в политически процеси. Не е българският главен прокурор, който ще прави оценки на действия на евродепутат“, каза Гешев и посочи, че тъй като от ЕП се задават въпроси, прокуратурата им е отговорила. По думите му по-рано същата информация е изпратена и на комисията ЛИБЕ в европаралмента, в която има членове от всички партии.
Константин Бачийски говори за ГКПП „Капитан Андреево“ и за корупцията там и попита тя дали е свързана с кюлчетата, тъй като тях ги няма в имуществената декларация на Бойко Борисов и попита дали е установено кой е правил снимките в спалнята на бившия премиер.
„Смислово съм объркан от вашия въпрос. У мен има съмнение, че ме бъркате с митничар. Препоръчвам ви теоретичното изложение за правомощията на главния прокурор и да прочетете конституционните решения – главният прокурор не може да дава информация по конкретни досъдебни производства. Няма как да ви отговоря“, каза Гешев.
А Бачийски уточни, че не пита кой е човекът, а дали е се знае кой е, защото това е съществен въпрос за установяването дали наистина е имало кюлчета и пачки в шкафчето на Борисов. „Не познавам в дълбочина 200 000-300 000 досъдебни производства“, беше отговорът на главния прокурор.
„Ако ще ни разправяте тук някакви приказки… Учудвам от вашата незаинтересованост към може би най-сериозния сигнал с предположения за престъпления на човек, който е управлявал три мандата“, репликира депутатът от ПП.
„Българският главен прокурор не ме известно да има право и задължение на заинтересованост. Негова работа е цялостната политика и резултатите на прокуратурата“, каза Гешев.
„Вие можете да отмените всяко постановление на всеки прокурор и опитът да се представяте като директор на NGO е несериозен. Вие имате пълната власт над разследването – корупцията по високите етажи на властта тя се разследва от следователи, които са под ваш върховен надзор. Опитвате се да се измъкнете от въпросите, като се представяте в роля на административен ръководител на районна прокуратура – Каспичан. Не може просто така с тези общи шикалкавения. Ако бяхме в друго Народно събрание за тях можеше да се налагат и санкции. Тук нямаме такива. Освен това Конституцията не ви пречи да давате отговори и по конкретни дела. Единственото, което каза КС е, че не може да бъдете задължен да давате отговори. Призовавам ви да се отнасяте сериозно към този парламент и тази комисия“, обърна се към Иван Гешев Атанас Славов от ДБ.
Наред за въпроси бяха ГЕРБ и Тома Биков попита главния прокурор следното: „В общественото пространство се появиха снимки и твърдения, според които в МС са влизали криминално проявени лица, които са носели наркотични вещества. Проверявате ли дали в сградата на МС са влизали криминално проявени лица и носени ли са наркотични вещества?“.
„Не виждам какво мога да отговаря. Очаквах професионален диспут, а разговорът в момента ми напомня предизборна кампания. Смятам, че не е мястото на главния прокурор да участва в такива процеси и предвид служебната ми ангажираност смятам да тръгвам“, каза Гешев.
Но все пак остана, тъй като всички партии не бяха задали въпросите си. Последва питане от Румен Гечев от БСП, който със загриженост за Бойко Борисов попита дали след като снимките са манипулирани, се проверява „кой е злепоставил българския министър-председател“. „Борисов каза, че знае коя е госпожата. Взехте ли мерки срещу тези, които злепоставиха пред целия свят нашия любим министър-председател? Аз съм притеснен“, попита Гечев.
„И аз съм притеснен“, отговори Гешев и напомни, че разкриването на извършителите на престъпления е работа на МВР.
„Доста журналисти и депутати стискат палци на този въпрос да получат първи реален отговор“, започна питането си Иво Мирчев от ДБ. И продължи: „От писмото, което сте изпратили до ЕП, става ясно, че сте доста добре запознат с досъдебното производство и се надявам да можете да ми отговорите на ясни и прости въпроси без да изнасяте лекция и да ни пращате да четем помагала. На какъв етап е досъдебното производство? Претърсвана ли е резиденцията на Борисов? И в тази петорна експертиза поинтересували ли сте се от IP-адреса на изпращача на снимките?“.
„Ако цитиране на Конституцията и на решения на КС са празни приказни, е много тъжно“, каза Гешев и допълни: „Делото е на специален надзор на ВКП и на апелативната прокуратура и съм сигурен, че се прави всичко според българското законодателство, а дали резултатът ви устройва, е ваша политическа оценка“.
Тогава последва финалният въпрос, който беше поставен от Антоанета Цонева от ДБ: „Кога ще си подадете оставката?“.
А Иван Гешев отговори така: „Няма да я подам. Няма, защото няма защо. Защото се гордея с това, което направи българската прокуратура през последните две години. За пръв път бяха повдигнати обвинения и предадени на съд действащо министър и зам.-министър, замразени бяха 1,5 млрд. евро, за пръв тъп бяха повдигнати обвинения на хора, които някои смятаха за недосегаеми, помогнахме за битовата престъпност, за телефонните измами. Това, че някой ми иска оставката, е мотивировка от тези, които са с обвинения и срамът е за тези, които ги защитават и влизат в джиповете им“. И напусна заседанието.
Lex.bg
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.