Има група адвокати, които като чакали дебнат пред болниците, за да вземат едни пари
Прокуратурата ще сезира Висшия адвокатски съвет (ВАдвС) за действията на адвокати, които се възползват от трагедията на близки на жертви от катастрофи, чакат ги пред болници, за да си предложат услугите, а след това често и мамят пострадалите.
Това обяви градският прокурор на София Илиана Кирилова по време на кръгла маса „Предложения за законодателни промени при разследване на пътнотранспортни произшествия“.
За схема за измами наскоро разказа „Нова телевизия“, при която адвокат и негов сътрудник убеждавали неграмотни пострадали от катастрофи, че ще им помогнат, а след това прибирали обезщетенията, като им давали дребни суми. ,пише лекс. бг
„Често именно такива адвокати причакват близките на жертвите пред болниците и първи ги уведомяват. Има една такава определена група, която като чакали сякаш се радва на това, за да вземе едни пари и затова ще сезираме Висшия адвокатски съвет“, каза Кирилова.
По време на форума са били обсъдени и предложенията за промени в Наказателния кодекс (НК), в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и в Наредбата за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица, които прокуратурата представи преди месец.
Тогава от градската прокуратура обявиха, че предлагат в случаите на причинена смърт при непредпазливост, обвиняемите да могат да бъдат държани в ареста до 8 месеца, а шофьорските им книжки задължително да се отнемат. Сега максималният срок на продължителност на най-тежките мерки за неотклонение – задържане под стража и домашен арест, при непредпазливи престъпления, е два месеца. Прокуратурата иска този срок да бъде увеличен на 8 месеца, като условието е при непредпазливото престъпление да е причинена смърт и то да е с изключително висока степен на обществена опасност.
От СГП предложиха също при причинена смърт задължително да се отнема и шофьорската книжка. Друго тяхно предложение е да се даде възможност за незабавно изземване на образци за тестване на употребата на алкохол и наркотици от шофьори при последващ съдебен контрол, тъй като в момента водачите имат право да откажат тест.
Прокуратурата иска да има възможност и за събиране на трафични данни от мобилните оператори за всички престъпления с причинена смърт, включително и тези, извършени по непредпазливост. Тогава бяха предложени промени и в наредбата за вещите лица, които предвиждат критерии за срочност за изготвяне на експертизи и мерки, които да подпомогнат ефективната работа на вещите лица, на които са възложени експертизи чрез избягване пренатоварването им и увеличаване на експертите.
Служебният правосъден министър Мария Павлова каза, че министерството подготвя промени в наредбата, а освен това МВР работи по проект за законодателни промени срещу пътния травматизъм. На срещата днес участниците споделиха, че очакват до септември всички предложения да са систематизирани и да бъдат предложени за гласуване в парламента.
На кръглата маса в прокуратурата участваха заместник главният прокурор Елена Каракашева, близки и роднини на загинали в тежки катастрофи, членове на сдружение „Ангели на пътя“, представители на Българската асоциация на пострадали при катастрофи, експерти по пътна безопасност, депутати и др.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.