Буковлък - селото на контрабандистите и милионерите
"Президент" с куцо магаре тайно продава евтини цигари
Село Буковлък е много известно. В него живеят само контрабандисти и милионери”, казва с крива усмивка възрастен мъж, който се прибира пеш по шосето. Предишния ден телевизионен репортаж показал местни бедни хора, които дължат милиони на данъчните. Дългът им бил над 300 млн. лв. Безработни се оказвали собственици на фирми, източили ДДС с фиктивни сделки.“Това е стара история - казва нашият познайник. - Няма вече балъци да подписват документи и да дължат милиони на хазната. Сега изкарват по 50-70 лева на ден от продажба на цигари.”, пише Блиц.
“Нашите хора едва-едва свързват двата края, те са си наивни, неграмотни и от това се възползват контрабандисти и мошеници”, обяснява пред "Труд" Росен Русанов, кметът на Буковлък. Той дълбоко се съмнява в размера на завъртялата се в медиите сума от 300 милиона. “30 може да са, но чак 300 - едва ли”, казва местният управник.
Пикът на аферата бил в средата на 90-те години. Тогава двайсетина роми от селото станали фирмаджии по документи. Някои отворили по-рано собствени фирми, но повечето си “купили” дружествата. Уж като началници подписвали фактури, срещу което вземали хонорар от 200 лева на месец. Година-две по-късно в кметството започнали да пристигат данъчни, полицаи, а след това и призовки.
“Веднъж преди няколко години дойдоха от НАП да търсят г-н Еди-кой-си, президент на фирма. Бе, какъв президент, той има едно куцо магаре и стара каруца”, разказва Русанов. Сега “президентът” вече продавал тайно контрабандни цигари. Соченият за рекордьор в тази афера Богдан Миланов имал 40 млн. лв. неплатени данъци. Той твърдял, че не знаел нищо за такива дългове. После се покрил някъде.
Ромите уверяват, че и Богдан, и останалите данъчни длъжници били жертва на измама от “големи играчи.” “Големите” обаче били напълно непознати в махалата.
“Няма работа за нас ромите и търсим как да оцеляваме. И затова сме се хващали на всякакви въдици”, обясняват жители на Буковлък. Магистрати си спомниха, че преди 3 години един от “бушоните” бил осъден в един ден от два състава на плевенския съд.
Миналата година в Плевенския окръжен съд са гледани 24 дела за данъчни престъпления. 18 от тях са решени, прекратени или приключили със споразумение. Оправдателната присъда е само една. 19 души са осъдени на затвор, останалите са с условни присъди или пробация.
С Буковлък са свързани само две от тези дела и те са срещу един и същ човек от селото - Богдан Миланов. Той получил две осъдителни присъди, по които му е определено едно общо наказание - условно. Пред съда представил медицински документи за “изключително влошено здравословно състояние”.
Официалната статистика мълчи по въпроса колко от длъжниците на данъци са реални собственици и управители на фирми и колко са подставените лица.
“При половината от делата за данъчни измами производството е насочено към фиктивни собственици или само изпълнители на измислената от друг престъпна схема”, казват плевенски магистрати.
Автентичността на подписите на пишман фирмаджиите се установява безспорно чрез експертизи в съда, но престъпниците, които дърпат конците, оставали в сянка. В повечето случаи подставените лица се оказвали “неосведомени” за това кой ги е карал да се подписват. Обикновено отричали да са вземали за подписите си пари.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.