Бивш разузнавач №1 се обяви за жертва на политически процеси

22 октомври 2013 13:20   3504 прочита
Ген. Кирчо Киров
Ген. Кирчо Киров


Ген. Кирчо Киров

Бившият шеф на разузнаването (НРС) Кирчо Киров се обяви за жертва на политически процеси. „Очаквам справедлив процес. Не е особено комфортно да си подсъдим", каза той, пише Труд.

Днес започна заседанието на Софийския военен съд по делото срещу него за присвояване на близо 5 милиона лева. Ето какво писа още "Труд" по темата: Ген. Киров в съда за присвояване на 4,7 млн. лв.

Киров остави без коментар обвинението срещу него, но допълни, че очаква справедлива присъда.

Петте милиона, според него, са отишли за естеството на разузнавателната работа по всичките ѝ направления, но без да са съставени хиляда фалшиви документа, както твърди прокуратурата.

Сложни политически процеси от преди година и половина и в частност в някои партии, оформяли у Кирчо Киров дълбокото му вътрешно убеждение, че това е причината за процеса срещу него.

„Няма независими хора, в известна степен всички сме зависими от политиката", коментира той и разясни, че е бил зависим от всички силни на деня.

Процесът днес се гледа при закрити врата, тъй като по делото има приложени строго секретни документи.

В обвинителния акт е записано, че за периода от 2007 до 2011 г. Киров е присвоил бюджетни средства в левове, евро и долари, които са собственост на службата и са му били поверени да ги управлява като неин директор.

Случаят е квалифициран като особено тежък.

За петте години, в които е извършвано престъплението, бившият разузнавач номер едно е съставил повече от хиляда и сто официални финансови документи. Те имали за цел да бъдат използвани за доказване на несъществуващи служебни разходи, твърдят още от прокуратурата.

Няма политици сред посочените от прокуратурата свидетели по делото срещу ген. Кирчо Киров. Това каза пред журналисти говорителят на Софийска военно-окръжна прокуратура Елин Алексов.

Бройката на свидетелите не е фиксирана на този етап. Прокуратурата е посочила свидетели, между които няма политици. Хората, които са посочени като свидетели, се занимават малко или много с национална сигурност. Надявам се, да бъде разпитан ген. Драгомир Димитров, той е посочен като свидетел, обясни Алексов.

„Ген. Киров е с много добре структурирана защита, неговото процесуално поведение в досъдебното производство беше перфектно, той се държа достойно като генерал. Предполагам, че ще защити изказването си със съответните доказателства в съдебна зала. Всичко, което е казано, трябва да бъде доказано. След като една прокуратура, която не трябва да е политически обвързана, се е погрижила да внесе един акт срещу такъв човек и да злепостави едно отговорно длъжностно лице в очите на всички, значи сме се постарали да преценим всичко и да допусне всички възможни тези.

Моето вярване е, че българската прокуратура е политически независима. Това, че прокуратурата се разминава в своята теза за доказване със съда, в крайна сметка съдът е този, който съди. Ние сме част от подготвителната фаза на процеса. Във Военна прокуратура работиха най-опитните следователи и през цялото време сме се мъчили да не засягаме човешкото достойнство, да спазваме всичките има права", посочи Алексов.

Той обясни, че не помни в неговата прокуратура да е било образувано дело под политически начин и допълни, че българската прокуратура като цяло не се поддава на политически натиск.

Съдът насрочи делото срещу бившия шеф на НРС ген. Кирчо Киров за 21 ноември, каза пред журналисти говорителят на Военно-окръжна прокуратура Елин Алексов. Той обясни, че е било предложено на страните по делото, то да се гледа по съкратена процедура, което означава, че ако обвиняемият прецени, доказателствата по делото могат да се ползват, без да се представят нови, но ген. Киров и защитата му са предпочели делото да тече по обичайната процедура. „Насрочени са дати, няколко последователни дни, започва наказателното производство по нормалния ред, със събиране на всички допустими доказателства", посочи Алексов.

Следващите дати започват от 21 ноември и са няколко последователни дни. Свидетелите по делото са повече от двадесет.

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар