Бивш преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ , съден за разврат и принуда иска 20 000 лв. от прокуратурата ,

06 февруари 2025 09:13   4053 прочита


Бившият преподавател по Международно публично право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Чавдар Стоянов, който беше осъден за разврат и принуда, сега съди прокуратурата за обезщетение от 20 000 лева. 

Стоянов е внесъл иск по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), тъй като по първото от двете дела срещу него той беше обвинен и осъден за опит за принуда, но оправдан за разврат. Става дума за случая, в който Стоянов опитал да принуди мъж да отиде в дома му, където да бъде наказан с бой с камшик, а след това друг мъж пострадал в дома му, след като Стоянов го удрял с камшик и мастурбирал. 

Делото започна през 2017 г. и първоначално Софийският районен съд (СРС) призна бившия преподавател за виновен и по двете обвинения, но му наложи условно наказание от 2 години затвор. След това градският съд го оправда за развратните действия с втората жертва, след като прие, че деянието е несъставомерно, защото е липсвала съпротива и остави в сила наказанието му заради опита за принуда. 

Обвинението за разврат, по което Стоянов беше оправдан, е за случай от 2012 г. Тогава пострадалият К. Л., попаднал на обява за работа като лична охрана при Стоянов и двамата се срещнали, като бъдещият работодател се представил като доктор по международно право, който работел за главния прокурор. На втората среща Стоянов започнал да пипа К. Л. по краката, предложил му да играят игра, като извадил листчета и му казал да си изтегли едно. Мъжът предположил, че това е тест за позицията на охранител и изтеглил листче, а Стоянов го взел и му казал, че му се е паднало да понесе 15-20 удара с камшик, да прави лицеви опори и отново бой с камшик, но до стената. След това преподавателят поискал от мъжа да се съблече гол до кръста и да прави лицевите опори. Той започнал да изпълнява задачата, а Стоянов го накарал да си събуе и панталоните, като го удрял с камшика по гърба при всяка лицева опора. Пострадалият викал от болка, а Стоянов след това искал от него да застане прав с лице към стената и с вдигнати ръце. Така започнали нови удари по гърба на жертвата, а Стоянов споделил, че това много го възбужда. 

В този момент К. Л. обърнал глава и видял, че Стоянов мастурбира, което ядосало Стоянов и той започнал пак да го налага с камшика. Накрая преподавателят дал на жертвата си 120 лева, но му предложил още 500 лева, ако се съгласи и на полов акт. След като пострадалият отказал, Стоянов му намазал раните с мехлем и му споделил, че „е много здрав и че никой не е издържал толкова“. ,припомня лекс бг

Мъжът се прибрал и разказал на съпругата си за случилото се, но не отишъл на лекар, тъй като се срамувал. Казал обаче на Стоянов, че ще го съди, но след време се срещнали в кафе до Съдебната палата, където пострадалият получил 250-300 лева. 

Делото стигна до Върховния касационен съд (ВКС) след протест на прокуратурата за оправдаването на Стоянов по това обвинение. Върховните съдии обаче подчертаха, че за да е съставомерно деянието, е трябвало да има телесен контакт с пострадалия, който да доведе до полово удовлетворение. В решението си ВКС заяви, че всякакви неконтактни действия, макар и със сексуален характер (цинични разговори, наблюдение на полов акт, голо тяло, самозадоволяване и др. форми, свързани със зрителни или слухови възприятия), не са съставомерни по чл. 157 от НК. Според върховните съдии и прокуратурата е била крайно лаконична в обвинителния акт и е обрекла изначално обвинението в разврат, тъй като принципно е възможно да се приеме биенето с камшик като проява на принуда за сломяване съпротивата на жертвата. Освен това ВКС посочи, че не е изключено насилствени действия да имат и сексуален характер, но такива обстоятелства не са били посочени в обвинителния акт. 

Решението влезе в сила през 2020 г., а година по-късно Стоянов е предявил иска срещу прокуратурата. 

На първа инстанция Софийският районен съд (СРС) му е присъдил обезщетение от 750 лева за неимуществени вреди от незаконното обвинение, което той обжалва като несправедливо. Според Стоянов обичайното обезщетение в такива случай е между 5000 и 10 000 лева, а при него имало специфични обстоятелства, обуславящи вреди над обичайните – влошено здраве, медийно отразяване на делото, довело до накърняване на доброто му име в обществото и в академичните среди, ограничаване на социалните контакти, отключване на депресивни епизоди на съществуващо биполярно разстройство и мисли за самоубийство. 

В исковата си молба той твърди още, че до започване на наказателното дело работел като преподавател в престижен университет, бил в добро здравословно състояние, психически и емоционално балансиран, с добро самочувствие, спокоен живот и добри взаимоотношения с колеги, студенти и членове на семейството, ползвал се с добро име и имал изграден безупречен авторитет, а след това бил до такава степен дискредитиран, че го уволнили дисциплинарно. 

В решението си обаче и градският съд приема, че повечето твърдени от Стоянов вреди не са резултат от това дело. Съдът отбелязва, че основните здравословни проблеми на бившия преподавател са открити още преди процеса и нямат връзка с него. 

Също преди началото на това дело срещу Стоянов, той е бил уволнен от университета, поради което съдът не приема, че то е накърнило доброто му име в академичните среди. Договорът му бил прекратен в края на 2015 г., а мотивите в заповедта на ректора били свързани с „явяване с въоръжена охрана на занятия, нерегламентирани и морално укорими действия по отношение на студенти“. 

СГС припомня също, че Стоянов е осъден по другото обвинение и негативните му преживявания не са в причинна връзка единствено с обвинението, по което е оправдан. В заключение съдът приема, че Чавдар Стоянов е приел доста по-леко от обичайното повдигнатото му обвинение и решава, че първата инстанция справедливо му е определила само 750 лева обезщетение. 

„Въпреки твърденията на ищеца, установеното от доказателствата по делото поведение на същия го характеризира като личност, която емоционално възприема повдигнатото обвинение по-леко от лице с обичайни и традиционни обществени възприятия. Ето защо определеното от СРС обезщетение за неимуществени вреди в размер на 750 лева, предвид така изложените факти и обстоятелства, е справедливо и според настоящия състав“, се казва в решението, което не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд. 

Миналата година Стоянов беше окончателно осъден и по още едно дело за принуда и разврат след заплаха над мъж. Първоначално районният съд го беше осъдил ефективно на 2 години затвор. След това обаче градският съд замени ефективното наказание с условно от 2 години затвор с 4-годишен изпитателен срок, но потвърди присъдата в останалата ѝ част и тя влезе в сила. По това дело Стоянов беше подсъдим за четири случая на принуда и за развратни действия на полово удовлетворение с мъж след заплаха (виж тук). 

 
 


Още от: Синя лампа

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар