Акция "Ненаситните": Опасни катастрофирали коли от САЩ и Канада влизат в България

Европрокуратурата е почнала разследване. Вижте каква е схемата
Европейската прокуратура стартира акция срещу престъпна организация, внасяща опасни катастрофирали автомобили от САЩ в ЕС. В Европа те претърпяват козметични ремонт и след това при реализацията им се избягва плащането митнически такси и ДДС. Претърсвания са направени в 10 европейски държави, сред които и България. Разследването обхваща общо 18 държави, сред които САЩ, Русия, Канада, Великобритания и др.
Акцията
В акцията, водена от Европейската прокуратура (EPPO) в Берлин (Германия) и Вилнюс (Литва), 1000 полицаи, данъчни и митнически служители извършиха 200 обиска в десет държави, в рамките на разследване на престъпна организация, внасяща катастрофирали автомобили от Съединените щати и препродаваща ги след козметичен ремонт, като същевременно избягва плащането на митнически такси и ДДС. Престъпната схема представлява и сериозна опасност за пътната безопасност в Европа, съобщават от прокуратурата.
Разследването, с кодово име “Nimmersatt” („Ненаситен“ на немски), обхваща САЩ и Русия, с връзки с Канада, Унгария, Ирландия и Обединеното кралство, както и 11 държави-членки от зоната на EPPO. Разследващи действия бяха предприети вчера и днес в България, Естония, Германия, Унгария, Латвия, Литва, Нидерландия, Португалия, Румъния и Испания.
Към момента са арестувани десет заподозрени, включително един от предполагаемите лидери на престъпната схема – литовски гражданин. 18 са заподозрени – всички литовски граждани – са задържани за разпит. Под прицел на разследването са и ключови заподозрени с руско гражданство.
Схемата
Става дума за мащабна престъпна мрежа, занимаваща се с незаконно внасяне на силно повредени автомобили от САЩ в ЕС, които след повърхностен ремонт се продават на крайни клиенти, докато същевременно се извършват измами с мита и ДДС в големи мащаби. Автомобилите представляват сериозна опасност за европейските потребители, които ги купуват на висока цена, без да знаят, че са опасни.
Престъпни организации се възползват от пазара в САЩ за автомобили, пострадали при катастрофи, които често се продават на търгове или се разглобяват за части. Престъпната група, обект на разследването на EPPO, изкупува огромни количества катастрофирали коли от американски застрахователни компании и ги изпраща в ЕС. Чрез мрежа от фиктивни компании и фалшиви фактури, прикриващи произхода на колите, превозните средства пристигат в ЕС със заличена търговска история.
Колите пристигат на различни пристанища, включително Антверпен (Белгия), Бремерхафен (Германия), Клайпеда (Литва) и Ротердам (Нидерландия). За да избегнат плащането на голяма част от митата, извършителите представят фалшиви фактури пред митниците, декларирайки много по-ниска стойност от реално платената за превозните средства.
Къде е България?
След това автомобилите се транспортират по суша до Литва, където се ремонтират в автосервизи. Според доказателствата обаче ремонтите са само повърхностни, с цел колите да изглеждат като нови и да преминат задължителните технически проверки. По-късно, при продажба на крайни клиенти в Германия и други страни от ЕС, колите се представят като напълно възстановени или дори като непопадали в катастрофа – дори когато имат скрити дефекти, включително липсващи въздушни възглавници или други сериозни проблеми с безопасността. По-малко ценните автомобили се продават на пазарите в Източна Европа.
В Германия, според разследването, автомобилите се продават от дилъри, които са част от престъпната организация. Установено е, че прилагат измамно намалена ставка на ДДС чрез така наречения “маржов режим на облагане”. Този режим позволява на търговците да плащат ДДС само върху разликата между покупната и продажната цена при продажба на стоки втора употреба, закупени от частни лица. В случая обаче компаниите под разследване са прилагали този режим незаконно, тъй като автомобилите са били внесени търговски, основно от САЩ, а в някои случаи и от Канада.
В Литва членовете на престъпната група се смята, че са използвали литовски компании за пране на пари, получени от измами с ДДС и плащания в брой от купувачи на автомобили. Разследването установи, че литовското звено на организацията, създадено през 2020 г. и ръководено от литовски гражданин (арестуван по време на акцията), е използвало компании в България, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Нидерландия и Румъния за прикриване на реалния оборот от търговията с катастрофирали автомобили. Само от Литва са продадени поне 16 500 автомобила на обща стойност 144 милиона евро.
Измамната дейност също така е позволила тези повредени коли да бъдат продавани на по-ниски цени от пазарните, което води до нелоялна конкуренция.
Сложна международна престъпна верига
Благодарение на съвместните усилия на EPPO, европейските партньори и националните органи, разследването разкри изключително сложна престъпна схема с разклонения в 18 държави, като са набелязани водещи членове на престъпната организация от Русия и Литва, както и заподозрени, отговорни за вноса и транспорта на автомобилите и десетки автомобилни търговци.
Щетите, причинени от тази престъпна дейност, които все още се оценяват, възлизат на поне 31 милиона евро неплатени ДДС и мита. Издадени са заповеди за замразяване на активи на стойност до 26. 5 милиона евро. До момента са замразени банкови сметки, иззети са 116 автомобила на стойност около 2. 3 милиона евро, както и половин милион евро в брой и луксозни стоки. Конфискувани са също недвижими имоти, земи и дялове в компании на стойност 5. 1 милиона евро.
Разследването, в което участват 16 европейски делегирани прокурори, първоначално е започнало от Данъчната следствена служба в Дрезден, Германия, и след години упорита работа е предадено на EPPO през 2023 г. То се осъществява със съдействието на Литовската служба за финансови престъпления (FNTT), Европол, Евроджъст и партньори от правоохранителните органи в няколко държави.
Важна роля в разследването има и сътрудничеството с британската Данъчна и митническа служба (HM Revenue & Customs).
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.