Няколко вкусни предложения за Коледа и Бъдни вечер
Класическа баклава:
1 опак. кори за баница
125 г масло
1 ч. ч. захар
1 ч. ч. брашно
4 яйца
1 опак. бакпулвер
1 ч. ч. орехи
За сиропа:
1 лимон
2 ч. ч. захар
2 ч. ч. вода
Време: 40 минути
Маслото (125 г) се разтопява. Половината кори се редят в тава, като между тях се ръси по малко масло. Слага се плънката, приготвена от разбитите яйца (4 бр), захарта (1 ч. ч.), брашното (1 ч. ч.), бакпулвера и счуканите орехи (1 ч. ч.). Отново - кори, поръсени с масло (половината масло трябва да остане). Баклавата се нарязва на парчета и се залива с останалото масло и се пече.
Сварява се сироп от захар (2 ч. ч.) и вода (2 ч. ч.). Прибавя се настърганата кора от лимон и малко от сока му. Изстиналата баклава се залива с горещия сироп и се оставя да престои една нощ.
Постни зелеви сарми с гъби
Необходими продукти
Добави в списъка за пазаруване200 г стелизирани гъби печурки
Добави в списъка за пазаруване1 ч.ч. ориз
Добави в списъка за пазаруване1 бр. кисела зелка
Добави в списъка за пазаруване2 бр. моркови
Добави в списъка за пазаруванечерен пипер
Начин на приготвяне
Гъбите, моркова и ориза се сваряват. След като се сварят се нарязват много на дребно. Зелевите листа се отделят и в тях се слага от плънката. Готовите сармички се заливат с вода и се пекат при предварително загрята фурна. Пекат се докато хванат коричка.
Забележка: Внимавайте, когато водата от тавичката изври да доливате, за да могат листата да се сварят както трябва.
Пържен боб
2-3 шепи зрял фасул
глава лук
1 червена суха чушка
1с.л. червен пипер
2 с.л. брашно
сол на вкус
малко олио
Сварява се боб, първата вода се изхвърля, при второто варене в бульона се прибавя глава лук и суха червена чушка. В голям тиган се налива олио, запържват се 2с.л брашно, после 1с.л. червен пипер и на тънка струя и при непрекъснато бъркане се налива от бульона на сварения зрял фасул. Накрая се изсипва всичко в тигана, посолява се, разбърква се и се оставя да къкри. Когато се сгъсти е готово.
Тиквеник
600 г брашно
2 супени лъжици олио
сол
за плънката:
1 и 1/2 кг тиква
200 г захар
100 г галета
100 г орехови ядки
1 чаена чаша олио
канела
за намазване:
яйце и мазнина
Брашното се пресява. В него се прави кладенче, в което се слагат солта, олиото и хладка вода – колкото поеме, и се замесва тесто. То се накъсва на малки топки, които се намазват с олио и се покриват с влажна кърпа. Оставят се на хладно за 30 минути. Тиквата се настъргва и се задушава с малко мазнина, докато омекне. Прибавят се захарта, галетата, канелата, едро счуканите орехови ядки и сместа се разбърква. Тестените топчета се разточват на тънки кори и се намазват с мазнина. Наръсват се с тиквената плънка, навиват се на рула и се подреждат в намаслена тава. Тиквеникът се поръсва с мазнина, намазва с разбитото яйце и се пече в умерена фурна.
Постна питка
и 1/2 ч.ч. брашно
1 ч.л. сол
1 ч.л. сода за хляб
1 с.л. оцет
3 с.л. олио
паричка и върбова клонка
Содата се погасява в оцета. Брашното се пресява и се прави кладенче. В него се слагат солта и олиото и при бавно добавяне на 1 ч.ч. хладка вода се замества меко тесто. Овалва се в брашно и почива 10 минути. В тестото се поставят паричката и върбовата клонка, завити във фолио. В намазана с олио тавичка с ръце се оформя питка, като се оставя малко тесто за украса. С вилица се набожда цялата питка, за да не се пукне. От оставеното тесто с намазнени ръце се правят фигурки с традиционни мотиви върху питката - грозд, слънце, кръст или според фантазията. Намазва се с олио и се пече 30-35 минути на 180 С. Като се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива с кърпа, за да омекне.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.