Земеделска професионална гимназия отвори вратите си за партньори от Литва, Гърция, Турция, Полша и Италия

29 април 2010 00:19   4347 прочита


За последните седем години 40 учители и 140 ученици са посетили 11 страни в Европа за участие в образователни проекти, учебни практики, обмен на идеи

В периода от 26 март до 1 април гимназията ни като домакин на петата работна среща по проект “Моето училище е моят дом” отвори вратите си и посрещна 35 ученици и учители от страните-партньори по проекта. Темата на срещата бе “Учители и ученици - заедно по пътя на професионалната реализация”. По време на срещата партньорите споделиха своите знания за живота и делото на Ян Коменски, представиха презентации за патрона на програмата, показаха изработени картички и постери, свързани с проекта. По този начин всички заедно се включиха в инициативата “Месец на Коменски” и тържествено отбелязаха 418-ия му рожден ден.

Разглеждането на делото на Коменски от шестте различни страни на английски език - работният език на проекта, участието на ученици и учители в открит урок по “Търговски дизайн и аранжиране”, подготвен и изнесен от старши учител Людмила Каратанчева, провеждането на дискусия по темата “Моята професия мечта” показа на практика колко е важно ученето на чужд език. Участието на ученици от страните-гости с нашите ученици в 10 екипа, сформирани на момента, по време на открития урок пък показа на практика как може да се прилага иновативният метод “Ученици обучават ученици”. В проведената ролева игра бе създадена ситуация - на всеки екип бяха предоставени материали, с помощта на които учениците изработиха различни букети и аранжировки.

Самото обучение се превърна в един забавен начин за усвояване на нови знания и умения у учениците-гости и затвърдяване на същите такива у учениците-домакини, свързани с аранжиране на цветя и наближаващия празник Великден. С това до голяма степен съумяхме да постигнем сътрудничество в сферата на учене и да обменим добри практики за това. В този случай различният статус на всяко училище, участник в проекта /само нашето е професионално/, направи въпросния урок интересен и за учителите. Положителна роля в представената практика изигра и начинът на формиране на оценка за изработените букети и аранжировки.

В журито участваха ученици-домакини и ученици-гости. След попълване на оценъчните карти, разработени от учителя, като най-добри индивидуални аранжьори се представиха Александра и Винченцо от Италия, работили под ръководството на Николай от България. Момичетата от Литва пък взеха първото място за групово участие. На тях и на отборите от останалите страни бяха връчени сертификати за участие в урока. Освен сертификатите на учениците директорът на гимназията Емил Терзийски връчи на представителите от всяка страна юбилеен плакет “Петдесет години Земеделска професионална гимназия”.

За да се реализират по-добре целите на проекта, а именно училището да се превърне в едно привлекателно място за всеки ученик, още по време на първата среща в Литва бе решено във всяка страна да се изгради кът за отдих. В него трябва да бъдат включени символи или елементи, свързани с традициите и обичаите на всеки един от партньорите. За тази цел учениците от нашата гимназия изработиха 6 мозаечни пана - за всяка една от страните, и две - с картата на света и Европа. По време на срещата учениците, участници в проекта, имаха възможност да участват при оформянето на ансамбъл от 8-те мозайки и името на проекта в двора на училището. Те сами залепиха своето пано, символ на страната, върху предварително изграден шестостен. По този начин създадената композиция не само ще краси училищния двор, но и ще напомня са съответната страна и за участниците в проекта.

За доброто сътрудничество и за продължението на взаимно разбирателство между учениците и учителите от България, Литва, Гърция, Турция, Полша и Италия допринесоха и проведените екскурзии в нашата страна. Бяха посетени Благоевград, Мелник, Рупите, Рилският и Роженският манастир. По време на пътуванията, в свободното време и във времето, прекарано в приемните семейства, всички ние успяхме да установим, че имаме общи ценности въпреки културните и религиозни различния. Под звуците на кръшна българска музика, с разучаване на стъпките на нашите народни танци гостите се докоснаха до магията на българското хоро и се почувстваха като една общност.

Раздялата бе трудна, бяха изказани думи на благодарност, на взаимоуважение, бяха направени планове за бъдещето. А ние като домакини се надяваме всеки участник в проекта, отпътувайки към своята родина, да запази в своето сърце спомена за нашата красива страна и да си пожелае отново да почувства българското гостоприемство.

P.S. Дейността се финансира по линия на Програмата за учение през целия живот. За съдържанието носят отговорност единствено авторите. Европейската комисия и Националната агенция не поемат отговорност за начина, по който предоставената информация може да бъде използвана.

ДИНА КИРИЛОВА, координатор по проекта

0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар