Здравноосигурен съм, но платих 160 лв. за 48 часа лечение
Петър Равначки
Прикованият на легло със счупен прешлен Петър Равначки от Крупник: Тръгнах си смразен не само от физическата болка, трябва да дам и още 86 лв. за корсет
Управителят на транспортна фирма, 53-годишният Петър Равначки от Крупник, община Симитли, поиска думата от в. “Струма” и разказа за случилото се с него при лечение в МБАЛ - Благоевград:
Здравноосигурен съм, управител на фирма, редновно внасям осигуровките си, а при спешното ми състояние - счупен прешлен, ми поискаха да платя 160 лв. за оказаната ми помощ в благоевградската държавна болница, плюс 86 лв.за поставен корсет.
В ортопедия ми казаха, че дължа по 80 лв. за леглоден, вече нямало клинична пътека, а до миналата година лечението било безплатно.
На 16 март /сряда/ трябваше да сменя електрическа крушка в гаража за товарните автомобили, покачих се на 4 метра, но при слизането ми дървената стълба се пречупи на две и аз полетях надолу. Съпругата ми и пристигнали на помощ съседи ме заведоха в Спешен център - Симитли. Там медиците реагираха веднага и с линейка ме закараха в спешно отделение на благоевградската болница. Беше около 18,30 часа, пое ме дневната смяна, качиха ме за изследване в рентгена на инвалидна количка.
След снимката ми казаха, че имам фрактура на втори лумбален прешлен. Дежурният лекар се разпореди веднага да ме поставят на носилка и по спешност да постъпя в ортопедия. Бях със силни болки, спешен случай, но никой не ме попита имам ли предпочитания къде да се лекувам - дали да остана в тази болница или да постъпя в друга. В ортопедия при постъпването никой не ми съобщи предварително, че трябва да плащам за лечението си. Оставиха ме да лежа в леглото, премериха ми кръвното налягане и температурата. Рано сутринта пристигна д-р Сивиков, каза, че прешленът е със счупване, но съм извадил късмет и няма по-тежко увреждане - разместване. Левият ми крак бе с огромен оток, не бе счупен, но навехнат. Взеха ми мярка за корсет, който е с метални пластинки отзад и трябва да го нося половин година. Вечерта ми дадоха болкоуспокояващо и за сън, защото повече от 24 часа не бях мигнал от силните болки. На следващия ден ми поставиха корсета, имах болки, но поисках, ако няма допълнителни процедури, да ме изпишат.
Попитах колко струва корсетът, казаха ми 86 лв. Съпругата ми донесе парите и аз ги дадох на сина да плати. След малко се върна и каза, че парите не стигат.
Трябвало да платя 160 лв. само за това, че съм бил 2 дена в болницата, плюс корсета. Аз не повярвах, помислих си, че синът ми нещо не е разбрал.
Останах потресен, пратих и сестра ми да попита и отговорът бе, че няма клинична пътека за счупен прешлен. Тръгнах си смразен не само от болката, но и от неуредиците в държавата ни.
Не виня лекарския екип, но аз съм здравноосигурен, управител съм на фирма ЕТ “Петър Равначки-Равно”, редовно внасям осигуровки на работещите.
Потърсиха ми пари, които са непосилни за повечето граждани. Как и защо никой предварително не ме уведоми?
Ако знаех, че трябва да плащам, щях да избере столична клиника, дотам бензинът ще ми струва 20 лв.
Аз знам, че се плаща в болницата, но 4,80 лв. за престой, но защо трябва да плащам лечението си, когато съм здравноосигурен и съм прикован на легло?
Освен физическата болка трябва да мисля и защо държавата така се гаври с нас.
Учуден съм как така от тази година здравното министерство реши, че тази клинична пътека трябва да се заплаща от потърпевшите. Не виня началника д-р Сивиков, лекарите ми оказаха професионална помощ и отношението бе на ниво. Но съм потресен, аз имах възможност, но ако е беден човек, как ще плати?!
Завеждащият отделението по ортопедия и травматология д-р Александър Сивиков поясни:
От тази година Здравната каса не включва клинична пътека -205, която е за неоперативно лечение на счупен прешлен. Има сключен договор с болницата само за опертивни интервенции - луксация на шийни прешлени с поствяне на скоба, стабилизиране на прешлен с метал и други. Всички болни, които постъпват със счупен прешелен, без разместване, трябва да заплатят, защото Здравната каса не ги е включила в болничната помощ. В същото време при пациенти с травма при падане от високо през първите 24 часа съществува риск от усложнения в корема - разкъсване на далак, черен дроб, бъбреци и други вътрешни органи, затова те остават под активно лекарско наблюдение. Цените са утвърдени по ценоразпис със заповед на изпълнителния директор д-р Кр. Михайлов и като началник отделение изпълнявам действащите разпоредби.
Тук няма отношение дали пациентът е здравноосигурен, или не, защото се касае за отношение между лечебното заведение, в случая болницата, и пациента. А защо Здравната каса е прекратила тази клинична пътека, ние, ортопедите, не знаем. Отделението ни разполага с необходимия лекарски екип, но в конкретния случай болният не се нуждаеше от оперативно лечение и не попада по клинична пътека. От тази година отпада и болничното лечение на счупени върхови кости на пръсти и кости на стъпало. Тези пациенти ще получават специализирана помощ от ортопед-травматолог в извънболничната помощ с направление от личния лекар. Лечението на определени травматични случаи от тази година е изведено извън болницата.
не е виновна демкрацията - имаме парламент и правителство.
Оня грбер - нарцис дето го ръководи си сменя министрите на здравеопазването вече два пъти, но не се получава. Не е необходимо само желание да управляваш- иска се и акъл и възможност. Все едно, мен МУНчО да изберат...
Кой ще ви чете?? Не се научихте.
" лекари лични ", които от години не са влизали в болница - няма ефект от тях. А на къдърните лекари трябва да се плаща те не работят с направления! Изобщо зравната ни система е за "лекуване"!!!
пък и какво толкова са му лекували - е корсета може и да струва 86лв. но останалите пари просто са си го ограбили
абе как може едно провинциално докторче да стане министър, ми той си няма хабер от здравна политика, той само п... и е гледал през кариерата си
тоя боко ще ни довърши като народ докато си построи магистралите - братя стискайте зъби щом не искате да излезете на улицата
обърнете внимание отивате при личен лекар давате 2, 80лв а касова бележка няма дори и касов апарат няма нали са по търговския закон би трябвало на всеки пациент да се дава касова
бележка, а това се прикрива дори и прегледа от 15лв. на не осигурен трабва касова бележка а сестрите не издават .Докога това безхаберие защо даначните не отиват да ги проверяват
за касови книги за отчетите това не се прави заначи има двоен стандарт. При търговцине постояно се извършнат проверки и се съставят актове. А при личните лекари не питам защо най вече Дянков трябва да си свърши работата. Защото когато става въпрос за пари лекарите скачат много високо търсят и пак търсят но да дават незнаят знаят само събирани но не и изваждане. Тук във България се дават много пори от пациентите, но лечението им е много слабо затова смъртноста е толкова голяма.
на бунт да се съберем народе вече не се издържа
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.