В книгата “Петрич в миналото и сега” една пета е за състава на почвата
Бившият председател на ОбС В. Костенаров: От съдържанието й излиза, че градът ни няма история преди 1934 г.
Книгата за историята на Петрич “Петрич в миналото и сега”, представена преди няколко дни, продължава да предизвиква скандални коментари, които най-често са свързани с цената й. При първоначален замисъл четивото да се разпространява безплатно като реклама на южния град и въпреки липсата на корична цена, тя се продава къде за 8 лева, къде за 10, 12 лева или 15 лева. Част от авторите безполезно издирват кои са тези техни колеги от екипа, които са си разделили спонсорските 8000 лева, дадени от родолюбиви петричани. По решение на Общински съвет общината плати 7000 лева за тиража на книгата от 1350 бройки. Не само цената предизвиква недоволство, бившият председател на Общински съвет - Петрич Васил Костенаров поиска думата, за да коментира книгата откъм съдържанието й:
“Навремето комунистите не можеха да си напишат история, една от причините за това бе, че не успяха да се разберат кой е бил командир на Петричкия партизански отряд - един бай Васил, който след това стана строител, или Мирчо Разбойников. Сега при демократично управление на общината комунистите в Петрич си написаха история, това е голата истина. Прегледах книгата, не претендирам, че съм я прочел цялата, но аз поне никъде не видях да пише за партизанина Тодор Божиков, баща на главния архитект на Петрич Борил Божиков. Тольо, както го наричат всички. Няма нищо и за покойната и уважавана от петричани Димитрина Бъчварова, създател на Петричкия исторически музей. Няма нищо и за дългогодишния шеф на читалище “Братя Миладинови” Николай Тренев. А историята се твори от хора, ако са искали да пишат историята на Петрич, авторите е трябвало да бъдат професионалисти.
1/5 от книгата е за състава на почвите в Петричко, който иска да пише за почвите, да си издаде сам научна студия. На фона на прочетеното в книгата излиза, че Петрич няма история от преди 1934 година или събитията преди това са описани бегло. Има един важен въпрос - как тези 7000 лева за издаването на книгата, гласувани от Общински съвет, са съгласувани с общинския бюджет.”
ВАСИЛ КОСТЕНАРОВ, град Петрич
в периода 1944-89г. в Петрич се изградиха производствени
мощности, които дадоха работа на всички.
Нямаша тая престъпност и безработица
В "Биляна" работеха 4500 човека, в "Беласица"- 3600човека.и т.н.
Това не е комуниситческа пропоганда, това е истината. Хората помнят.
Тези 45 години на комунистите, а и управлението след това, на техните наследници, задържаха развитието на България поне за 4-ри поколения. Политическата радиация, която е облъчила народа ни ще отмине едва някъде по средата на този век.
Писало за почвите -ми закво да пише у тоа селски град -фастъци, костени , гроздова и дебели глави раснат само.
А ето какво пише Евлия Челеби - за Петрич паланка:
По гнусна, въшлива и кална паланка нема у целата серска кааза!
"Рано е да се каже" - отговорил той. За какво говорим... за каква история какви 5 лева. Смешки!
така васко, ти си наше момче. изясни на тия хора кой е бил командир на
ПАРТИЗАНСКИЯТ ОТРЯД, че тия не знаят нищо.
браво на фуци партизано.
Цялостна ревизия на работата на престъпника.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.