В цеха на фирма “Хариеса” стар парен котел е заредена бомба, която ще избухне всеки момент да убие 250 шивачки

21 юли 2009 00:10   6 коментара   46186 прочита
Абидин Метушев
Абидин Метушев


Абидин Метушев

Пред очите на шефа на Технически надзор Костадин Башов работи техника отпреди 40 години без сертификат и квалифициран персонал, предприятието работи незаконно 4-та година, дори без Акт 16, управлявано от елин-юнга и наследника му, бивш бояджия

Техническото състояние на пароцентралата в гръцкия цех “Хариеса” в село Абланица, община Хаджидимово, заплашва живота на 250-те работници. Сред тях има много мои близки, роднини и съселяни, съобщи бившият машинист на котлите Абидин Митушев. Той поиска думата, за да предупреди: Парогенераторът е стар, на повече от 40 години, няма сертификат и представлява истинска бомба. Ако, не дай си Боже, гръмне, ще отнеме стотици животи и ще почерни много семейства. За гърците това не е проблем, за тях човешкият живот не представлява нищо, щом като държавата ни не ги контролира и не предприема мерки, за да наложи европейските изисквания да се работи само с изправни и лицензирани машини, управлявани от компетентни специалисти. Цялата 2008 година работих в „Хариеса” като параджия. Още с постъпването ми на работа ми направи впечатление, че машините са доста овехтели. Не говоря за шевни машини, на които работят жените, а за много по-опасните парогенератори и мощни бойлери, които превръщат водата в пара за секунди. Само компетентните в тази област хора могат да си дадат сметка каква опасност тегне над работещите в гръцкия цех „Хариеса” в село Абланица. Аз лично се занимавам с топлоподаване и топлинна енергетика от 18 години и изпитвам ужас, като знам какво е оборудването в пароцентралата, а хората не подозират нищо.
Откакто се случи трагедията край Ямбол, не мога да намеря обяснение на въпроса докога ще умират невинни хора по пътищата и предприятията в които не се упражнява никакъв държавен контрол. Аз съм съпричастен и към мъката на хората от село Копривлен, където преди 3 години тежка авария на гръцката фирма „Вента” отне живота на млад човек. Напомням тези два слу,чая, защото са аналогични. И хората от Ямбол бяха спокойни, като се возеха в стария автобус, но видяхме какво се случи, когато държавните институции не са си на мястото, когато не упражняват контрол и не задължават собствениците да спазват изискванията за експлоатация.
В гръцкия цех „Хариеса” в село Абланица става въпрос за парогенератор на около 40 години, който вдига 12 бара, а не е защитен и може да гръмне всеки момент и да помете 250 души, които работят зад тухлена стена, която прегражда парокотелното от производствената част на цеха. Единственият път, когато дойдоха от Инспекцията за държавен и технически контрол, бе при пуска на парогенератора. Той работи само три месеца. Лично аз го демонтирах, защото изби серпентината му, въпреки че управителят тогава г-н Рулис настояваше да работя с машината, докато не се скапе напълно. Оказа се, че господата работодатели от Гърция имат подготвен план „Б” и за да не харчат пари за ремонт или нов парогенератор, монтираха друг, без сертификат, който работи до ден-днешен. С такива машини работят гърците не само в село Абланица, но и в цялата страна, като разчитат на безвластието и на подкупните служители от контролните институции.
Искам да се върна малко назад и да разкажа за времето, когато работех в „Хариеса” и подавах пара за пресите с уж редовно монтирания парогенератор. Управителят Рулис настояваше да пуснем и другия парогенератор, на който не бяха направени проби и нямаше сертификат. Казах му честно, че не мога да рискувам живота на хората и не искам да ме гризе съвестта цял живот, ако нещо се случи. За Рулис това не бяха достатъчни аргументи и доведе общия работник от цеха, който си няма хабер от машини, показа му как да пуска парогенератора, даде му надница 20 лева, т.е. с 5 лева по-ниска от моята, вместо да намери квалифициран и с право да работи като параджия човек. Затова казвам, че животът на 250-те работници от гръцкия цех „Хариеса” в село Абланица струва 5 лева, които гърците печелят от назначението на неквалифициран кадър. Предупредих Рулис, че извършва нарушение и дори престъпление, като оставя в ръцете на некомпетентен човек машините и живота на хората, но той ми отговори, че е бил три години юнга по корабите и знаел как се борави с тези машини. Забележете, господа от надзора, че все още този общ работник, който цял живот се е занимавал с животни, обслужва въпросния парогенератор.


Още за: Аб. Метушев   цех   Хариеса   Още от: Публикации

Принтирай статия
6 коментара
21 Юли 2009 13:29 | drake
Оценка:
-10
 (
170
 гласа)

Проблемите с не лицензирани, не изправни, не обслужвани от оторизиран и квалифициран технически персонал машини са валидни за почти всички гръцки текстилни или шивашки предприятия които работят в Югозападна България. Докога К. Башов и подчинените му ще спят?


21 Юли 2009 23:06 | do g-n m....po trudaq
Оценка:
69
 (
205
 гласа)

dokato gartsite palnqt gushite na opravnitsite shte prodaljava potozi na4in .no pitam az kade sa provepqvashtite deto ush sa bili misleli za xorata ili i texnite usti sa zapalneni s podkopi ?jalko za xoritsata deto rabotqt pri takiva usloviq .


23 Юли 2009 01:32 | аня георгиева
Оценка:
45
 (
175
 гласа)

Аз искам да задам въпроса - освен технонадзора къде е инспекцията по труда и РДНСК в гр.Благоевград? Как може фирма която 4 години няма разрешение за ползуване на работи и инспекцията по труда да не уведоми РДНСК? Ако и сега не се самосезират тези институции ще има ли някой в тази държава да ги задължи да го направят ???


23 Юли 2009 16:46 | НЕВРОКОПСКИ
Оценка:
14
 (
114
 гласа)

НАИСТИНА КЪДЕ СА ИНСТИТУЦИИТЕ РДНСК И ИТ ?


23 Юли 2009 19:16 | аня георгиева
Оценка:
35
 (
143
 гласа)

Г-н Неврокопски ,просто ги няма . Защото г-н Мегданев от ИТ дори не отива да прави проверки в тази фирма .....за причините се сетете сами!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар