Учениците се превъплътиха в ролята на средновековни рицари
Земеделската професионална гимназия в Сандански - докосване до сърцето на Словакия и Унгария
През миналата година започна работа по проект за многостранно училищно партньорство по секторна програма “Коменски”, наречен “Границите и как да ги преодолеем”. Това дава възможност на ученици и учители от училище Уиндзор в щаб-квартирата на НАТО в Мьонхенгладбах, Германия, гимназия Фриц-Ройтер в Даненберг (Германия), Валуасколеж във Венло (Холандия), Сукромна средна отборна школа в Кошице (Словакия) и Земеделска професионална гимназия - Сандански да работят съвместно и да споделят своите разбирания за разнообразни аспекти на понятието граница и да търсят заедно начини за преодоляването им.
След повече от половин година работа в училищата дойде време за втората мобилност по проекта, която се осъществи от 15 до 18 април в град Кошице, Словакия. Основни цели на тази среща бяха запознаване с ядрата на ученическите екипи от страните партньори, представяне и оценка на резултатите от дейността на всяко училище и планиране на следващата мобилност, чийто домакин е Земеделска професионална гимназия - Сандански.
Първият ден от мобилността беше посветен на пътуване от България до Кошице. Учениците бяха много развълнувани, защото за първи път щяха да летят със самолет. Преживяването им беше ярко и запомнящо се. След кацането на летище Будапеща в паузата до следващия етап в пътуването беше направено кратко посещение на столицата на Унгария. Величественият Дунав с красивите мостове, внушителните сгради на парламента и многобройните дворци и катедралата “Свети Стефан” оставиха незабравими спомени. В Кошице, вторият по големина град в Словакия, сърдечно ни посрещнаха Мария Кристофова и Зузана Кохутова - учителки от Средна отборна школа. Учениците се запознаха със словашките си връстници, в чиито домове бяха настанени. За учителите беше приятно да се срещнат отново след близо половин година и да споделят опит и преживявания.
Следващия ден започна с взаимно опознаване на учениците, чудесната идея на координатора г-н Кристофър Шол да се напишат диалози на различни езици за разчупване на леда беше доразвита от домакините чрез разделяне на учениците на международни екипи, като във всеки екип имаше по един представител на страните партньори. Беше забавно да се наблюдава как холандските ученици се опитват да задават въпроси на български, а англичаните питат немските си връстници на словашки. Младите хора се опознаха бързо и се чувстваха чудесно.
След това всеки партньор получи възможност да покаже какво е направил досега по проекта. Координаторите от училище Уиндзор представиха своята работа, насочена към включване на голям брой ученици в дейностите, набирането на снимков материал, проучване на пресата за статии, разглеждащи въпроса за границите. Учениците и учителите от гимназия Фриц Ройтер представиха впечатляваща по своя обем и диапазон дейност. Те изчерпателно бяха разработили редица аспекти на темата, което е солидна основа за взаимен обмен на идеи. Земеделска професионална гимназия се представи с брошури, свързващи целите на проекта с училищния живот, и презентации “Визитна картичка на България, Сандански и моето училище”, “Историческите граници на България” и “Десетте чудеса на моята родина”. Интелигентното ни представяне заслужи уважението на партньорите. Макар и най-малки по възраст, учениците от Венло, Холандия, представиха една много подробна и интригуваща презентация на тема “Границите на Венло през вековете”. Това беше тяхната перспектива към темата на проекта. Домакините бяха подготвили посещение на училището и ни запознаха с тяхната работа.
Следобед учениците проведоха обсъждане на различните аспекти на темата. Те работиха в международни екипи и така успяха за кратко време да споделят много идеи и впечатления. Допълнително предимство беше развиването на комуникативните им умения на английски език. Учителите оцениха работата по проекта до момента и уточниха някои детайли за бъдещата дейност. Общият извод бе, че проектът се вписва естествено в училищния живот на страните партньори и че всеки е успял да види своята перспектива.
Денят продължи с учебна обиколка на Кошице. Домакините бяха подготвили викторина за своя град, което мотивира гостите да се запознаят с основните туристически атракции. Вечерта участниците в мобилността имаха възможност да опитат типични словашки ястия и да се убедят, че домакините с право се гордеят със своята национална кухня.
Важна част от мобилността бяха културно-историческите посещения. Домакините бяха организирали посещение в замъка “Красна Хорка”. Учениците с интерес научиха историята на крепостта, владяна от три известни благороднически фамилии и впоследствие превърната в музеи. След това прекосихме унгарската граница, за да се разходим по улиците на град Мишколц. Словаците разказаха, че те често посещават съседна Унгария, за да отидат на пазар или на плаж. Най-голямата изненада беше вечерното посещение в Болдогкьо Вара, средновековен замък, превърнат в туристическа атракция - ресторант, където се сервират в автентична обстановка типични за периода ястия. Облечени като рицари, участниците в мобилността можеха да се снимат с шлемове и мечове, а после, седнали на пейки около дървените маси, опитаха от вкусните гозби. Забавно беше да наблюдаваш как всички се хранят с пръсти. Така бяха преодолени исторически, географски и културни граници.
Разбира се, прибирането в България беше затруднено от избухването на вулкана в Исландия и затварянето на въздушното пространство на Европа. Но с добра организация и настоятелност беше намерен алтернативен транспорт и въпреки малкото забавяне пътническите премеждия бяха преодолени. Това не успя да помрачи прекрасните впечатления от Словакия и Унгария, радостта от новите приятелства и удовлетворението от добре свършената работа. С право може да се обобщи, че втората мобилност в Кошице изпълни успешно своята цел.
С нетърпение очакваме следващата мобилност по проекта, чиито домакин е Земеделска професионална гимназия, защото искаме да покажем колко красива и достойна за обич е нашата страна, колко сърдечни и гостоприемни са хората в Сандански и колко спорна и ползотворна е работата в нашето училище.
Участници в проекта:
“Границите и как да ги преодолеем”
Емил Терзийски - директор
Мария Петкова - учител по английски език
Галина Гъбова - ученичка в ЗПГ
Елена Димитрова - ученичка в ЗПГ
Йорданка Христова - ученичка в ЗПГ
Тошко Зекирски - ученик в ЗПГ
25.04.2010
Сандански
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.