Структурни промени в средното училище - да, но какви?

05 май 2011 00:20   15 коментара   12278 прочита
Е. Кръстев
Е. Кръстев


Е. Кръстев

Кои са трите типа училища, които отговарят на основните духовни потребности на ученика днес?

Една от съществените причини системата на средното образование да не функционира пълноценно е липсата на яснота по такъв фундаментален въпрос, какъвто е въпросът за неговата структура. Оттук и многото и различни (често пъти взаимноизключващи се) проекти за развитието му. Поредното доказателство за това е шумно огласената преди повече от 7-8 години стратегия за развитието на средното образование в България, която, оказва се, също подлежи на ревизия.

Междувпрочем едно от малкото позитивни неща в нея освен матурите са подготвителните групи в предучилищна възраст. Извеждам този момент съзнателно, тъй като останалите елементи от предложената стратегия, повече или по-малко, са последствени не на нещо друго, а на опита със самата концепция да бъде възкресен моделът на УПК, на бившето ЕСПУ.

За какво иде реч?

Направената аналогия с УПК не е случайна. Двете степени на средното образование са именно основата, върху която просъществува моделът на ЕСПУ. Добре известно е обаче, че именно този модел трудно съчетаваше образователната и професионалната подготовка (да оставим това, че българското училище тогава ползваше безрезервно материалната база на големите промишлени предприятия, които днес не съществуват). Има и нещо друго: някогашното единно средно училище се вписваше в една по-цялостна концепция за всеобщо средно образование, докато днес за съвременна България е проблемно дори основното образование за немалка част от подрастващите.

В различните периоди на образователната ни система изключително жизнени се оказаха следните три типа училища, които и понастоящем биха били в състояние да отговорят на основните духовни потребности на съвременния ученик.

Първият тип училище - т.нар. професионално училище (занаятчийските училища) с двегодишен и тригодишен курс на обучение, без и със завършена средна образователна степен, с продължаване на образованието в съответстващата му гимназия.

Вторият тип е професионалната гимназия (по икономика, строителство и архитектура, механотехника, електротехника, гимназиите по изкуствата и т.н., и т. н.) - един от най-продуктивните образователни модели и понастоящем.

Третият тип е хуманитарната гимназия, с няколко профила - езиков, природо-математически, класически, полукласически (последните са известни до средата на миналия век). Днес липсата на този тип училище е запълнена от нищо незначещото вече СОУ, чието съществуване изкуствено се поддържа посредством профилираните паралелки, чието функциониране понякога е на равнището на профилите на бившето УПК.

Посочените модели придобиват актуалност и поради факта, че VII клас става последен клас за прогимназиалната степен. На тяхна основа е възможно най-добре да се преструктурира и самото учебно съдържание и да се определи съдържанието на всеки учебник - другият зависим изцяло от структурата на образователната система проблем.

Понастоящем разрешаването на този проблем е чисто формално - чрез различните варианти на учебници по един предмет. От това обаче най-малко печели ученикът. Варианти за учебни помагала са уместни единствено за СИП, където се надгражда базисната (задължителната) подготовка и която се явява междинното звено, осъществяващо прехода към следващата степен на образование - висшето училище.

В заключение: промените в образователната ни система са нужни не само поради изискванията на новия икономически ред, но преди всичко и от потребността за постоянното обогатяване на българската традиция в образованието. Подчертавам българската. Тя следва да бъде водеща във всяка една стратегия, независимо от това кога и кой я прави.

Доц. д-р Емил Кръстев

15 коментара
05 Май 2011 08:41 | Емил
Оценка:
1
 (
9
 гласа)

ДОЦЕНТЕ, КАКВА БОЯ СИ СЛАГАШ НА КОСАТА, МНОГО СИ ЛИЧИ! -СМЕШНИК!!!!


05 Май 2011 08:43 | Еми
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

СТРУМА, не ни занимавайте повече с тези "УЧЕНИ" от ЮЗУ!


05 Май 2011 08:54 | дО еМИЛ
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

ПОНЕ НА 65 ГОДИНИ Е-СИГУРНО НОСИ И ПЕРУКА! ХА, ХА, ХА!


05 Май 2011 09:35 | Марадона Азис
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Тоя заспал мухльо избрал вестника за публикация? Има други места за тая работа, но вероятно нищо не му приемат?!


05 Май 2011 12:53 | до коментиращите
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Защо се занимавате с несъществени неща, коментирайте написаното, ако нямате мнение си спестете нападките, мен не ме интересува дали е с перука или с каква боя се боядисва доцента. Образованието засяга всеки един от нас. То е в основата на икономиката, от него зависи просперитета на нацията. Но след като имате подобно отношение към образованието, не се учудвам и за нивото на личен просперитет. Не уважаваме никой и нищо, а очакваме някой нас да уважава, няма как да стане, не познавам автора на публикацията и тя не е научна, за да търси друга изява, а точно обатното, иска да достигне до обикновените хора и да прочете тяхното мнение и идеи. Някога хората са радували за това децата им да се изучат и са давали и мило и драго за това, продавали са имот, това което ги е хранело, за да осигурят хляба и бъдещето на децата си, къде са сега тези разбирания, все още има хора които се отнасят с уважение към учителското съсловие и това ме обнадеждава, че не всичко е загубено. Само не ме затрупвайте с


05 Май 2011 13:03 | до коментиращите
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

това, че днешните учители не могат да се мерят с предишните, от сегашните нищо не става, но и помислете за средата и условията, в които работят едните и другите, от различните ценности. Ще ви дам един пример колко са различни днешните родители по отношение на възпитанието на децата си. Баща ми играел на топка и тя влизала непрекъснато в един двор и собственикът ги предупредил, че ще им конфискува топката, защото като ги е предупредил да се преместят да играят на друго място, където не пакостят, не го послушали. Бща ми се наежил и отишъл да се оплаче на своя баща и разчитал, че той ще застане на негова страна, дядо ми го набил и казал като ви е предупредил човека защо не сте спряли и така си останал с боя и без топката, но с урок за цял живот, запомнил го е и ми го е разказвал с възпитателна цел. Мен също ме впечатли и разбирам къде грешим, защото знам сега как реагира един родител, не съм за боя и наказанията, но не може и родителите да вземат страната на детето си и да го поощряват.


05 Май 2011 13:12 | до коментиращите
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Няма да посочвам примери, такива бол. Сбили се две деца, родителят отива в училище и набива другото дете, е това е примера, освен това пред децата псуват, карат се, бият се и искаме децата да са различни. Моята племеница споделя, че нейната класна казала за две деца, че са огледало на родителите си, аз и обясних какво е искала да каже с това, но не съм съгласна, че е права като го е казала, защото се касае за първолаци. Тук е нейната роля да коригира това, но не като ги засяга, а с подчертаване на добрия пример и овладяване на лошите прояви, а не чрез натякването им. Няма да продължавам, защото темата не е за възпиталната работа и не искам да чета за нападки, а за идеи, все пак разните поколения са минали през различни образователни системи и е интересно да разберем за това.


05 Май 2011 14:29 | До коментатора на комен..
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

Прав си. За съжаление това е положението във цялата държава и във всички области. Не уважаваме образованието. Не уважаваме правителството. Не уважаваме лекаря си. Не уважаваме началника си. Не уважаваме полицията. Не уважаваме ..... . Всички те - изброените също не ни уважават. Не уважаваме НАШАТА си България. Как да тръгнем напред като някой друг ни е крив а не ние самите. Просто дефектно население сред великолепна и красива природа!


05 Май 2011 15:22 | 3112
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

...и аз да допълня-, кофти материал"-както каза Б. Б. в САЩ пред българите-емигранти. Само, че това не е вярно!


06 Май 2011 22:13 | sos
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Проблемът на хората е, че изливат злобата си там където не трябва, защото не смеят да я насочат, натам където трябва!!
Това е България днес..... за съжаление!


06 Май 2011 22:33 | dida
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Образованието не е това, което беше! Проблемът е, че образованието има уклон към чуждите езици, младите нямат никакви трудови навици и са с огромно самочувствие. Обърнете внимание на професиите. Не може да сме държавата на неграмотните висшисти...


07 Май 2011 01:18 | на Мара мажо
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

ДОЦЕНТ ДОКТОРЕ, не използвай 4уждици като си толкова образован. Българският език е достатъ4но богат, за да исползваме 4уждици. И не е ФУНДАМЕНТАЛЕ, а е FONDAMENTALE. 4ЕРВЕН КРЕТЕН.


09 Май 2011 13:18 | ВИКИ
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

ЧИСЛОТО 4 НЕ Е БУКВАТА Ч. Българският език е толкова богат.....


09 Май 2011 21:03 | до ВИКИ
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

От дале4 ти пиша, затова не мога да ти СЛОЖА 4. Не съм претенциозен


10 Май 2011 15:59 | Стони
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Нашето училище ражда ИЗРОДИ. Знаете ли ЗАЩО?




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар