След елиминирането на баща ми Ангел сметището край с. Ръждак е в още по-плачевно състояние
Публикация на доктора на историческите науки Йордан Мантарлиев
Преди 4 години общинският контрольор на сметището край село Ръждак Ангел Мантарлиев, назначен от петричкия кмет Вельо Илиев, бе пребит от служители на сметището. Няколко часа по-късно получи инсулт и дни след това почина. В серия докладни до Вельо Илиев контрольорът алармирал за злоупотреби на депото за твърди битови отпадъци. Общината обаче не взела никакви мерки за проверка на сигналите му и за наказване на виновните. Вместо това Мантарлиев станал трън в очите на служителите от сметището, които в крайна сметка решили да му дадат урок... до смърт!
Със случая се зае прокуратурата, но 4 години няма обявен или осъден виновник за побоя и смъртта на Ангел Мантарлиев. Няма и наказани служители на сметището.
Докторът на историческите науки Йордан Мантарлиев, син на покойния Ангел Мантарлиев, поиска думата, за да зададе в отворено писмо до кмета на община Петрич Вельо Илиев и председателя на Общински съвет Стоян Николов няколко въпроса.
ОТВОРЕНО ПИСМО до кмета на община Петрич и председателя на Общинския съвет
Да си спомним с уважение и признателност за един достойно и почтено изживян живот!
На 25 май 2011 г. семейството ни отбеляза четири изпълнени с тъга години от смъртта на баща ни Ангел Мантарлиев - за едни напълно ненужен, за други - отдавна забравен.
Нека припомня: в последната година от своя живот той бе контрольор на общинското сметище край с. Ръждак и с поредица от доклади в периода октомври 2006 г.-май 2007 г., адресирани до кмета на общината Вельо Илиев, направи достояние нередностите с неуплътняване на работното време, окрупняване на редица дейности, разхода на гориво и неспазване на технологията на експлоатация от булдозериста и компактьора Александър Сухаров, служител на "Тео Морис България" ("ТМБ") - фирмата, занимаваща се с обработката и депонирането на отпадъците. Злоупотреби, които се допълват и потвърждават и с два констативни протокола от 27 декември 2006 г. и 6 февруари 2007 г.
Разбира се, кулминацията бе смъртта на баща ми след нанесения инспириран побой от служители на "ТМБ" заради това, че им беше неудобен. Човекът, изпълнявал съвестно и отговорно служебните си задължения, бе оставен сам. Прикован от последвалия инсулт и безпомощен, върху него се изсипаха какви ли не адски ругатни и хули.
По горния повод точно преди четири години от страниците на в-к "Струма" (бр. 113, 15 май 2007 г.) отправих редица въпроси към ръководството на общината. С присъщите си безотговорност и нехайство кметът Илиев не оповести адекватни отговори. А като си спомня какви ли не императивни заклинания, граничещи със схоластика, се изрекоха от същия общински кмет пред болничното легло на баща ми: от свидетелството за близко и ненакърнимо приятелство до демонстрираната подла и лицемерна форма на фалшива загриженост: "Аз тая работа нема да я оставя така". Какво последва обаче?
Снишаването и заравянето на главата в пясъка като стратегия и тактика на политическо и житейско оцеляване и преуспяване и този път проработи. Страстите утихнаха, в това число и политическите, и всичко протече постарому.
Какво се промени от елиминирането на баща ми досега? Отговор: Нищо, абсолютно нищо. Бездействие в продължение на пълни четири години. Иначе в характерния манипулативен и хамелеонски стил на изразяване в хода на политическата кампания за "Местни избори 2007" от ефира на местните медии г-н кметът не без известна гордост, чисто по стахановски, бомбастично обяви за реките на благоденствие, изсипали се в общината, като в сметището били инвестирани около 2 млн. лв. Без да се отчете нелепо и абсурдно погубеният човешки живот!
Ето защо като потърпевши аз и цялото ми семейство от трагедията, която се разигра и впоследствие на която почина баща ми, отново ще поставя пред общинската управа и общинските съветници въпроси, чийто отговор не се надявам да получа:
1. Г-н В. Илиев, къде бяхте, когато А. Мантарлиев най-безогледно бе наричан от бившата управителка на "ТМБ" Милка Георгиева и от нейното протеже А. Сухаров "интригант", "кавгаджия", "конфликтна личност", "пияница"? Къде стояхте, ако отдавна не сте се изгубил? Защо Вие, като работодател, наблюдавахте бездушно отстрани и не защитихте своя служител, излизайки с декларация или по друг начин?
Иначе не се посвенихте и побързахте да се похвалите, че решението за назначаването на общински контрольор "да вижда какво се върши от страна на френската фирма" е Ваше лично дело и че в резултат на докладите на Мантарлиев Общинският съвет приема сумата на разплащане между общината и оператора на депото за твърди битови отпадъци - консорциума "Булфранс", да не се повишава.
Спазено ли е обаче последното решение? От позицията на гражданин и данъкоплатец в община Петрич не мога да си обясня защо в договора, подписан с "Булфранс" през октомври 2001 г., не е предвиден контролен механизъм от страна на общинското ръководство и заплащането е оставено да се изчислява на базата на предоставени фактури. Един лековато наивен и "неслучаен" със сериозни финансови измерения прийом!
2. Г-н В. Илиев, проведено ли е вътрешно разследване и има ли наказани от състава на компетентните и ресорни общински служби на ниво зам. кмет по финансите и еколог на общината във връзка с "проспиването" на сигналите на А. Мантарлиев? Няма ли умишлено прикриване, защото е факт, че още от м. октомври 2006 г. общинският контрольор постоянно алармира за сериозни нарушения?
3. Г-н В. Илиев, каква реална промяна е извършена в администрирането и функционирането на общинското сметище от 2007 г. досега? Взети ли са от Ваша страна по-крути мерки по отношение на контролирането на дейността на компактора и булдозера? Разбира се, че не. На мястото на А. Мантарлиев за общински служител назначихте Георги Опренов - приятел и съсед на А. Сухаров. Последния баща ми в разговор с мен в деня на инцидента (3 май) определи като подстрекател и вдъхновител на побоя над него. Вместо по Ваше настояване Сухаров да бъде уволнен, Вие му предоставихте жадуваната възможност да оркестрира и се разпорежда на сметището като в собствено феодално имение, необезпокояван от никого. Не се ли прилага този "приятелско-съседски синдром" под зоркия Ви одобрителния поглед и с Вашата благословия, г-н кмете?
Ще ми бъде интересно да се запозная с докладните записки на новия общински контрольор Опренов по отношение на начина на работа на сметището (продължителност на действие на компактора, запръстяване и пр.) и да "уловя" разминаването в тяхното съдържание и това в документите на баща ми. Разбира се, ако не е приложена устната форма на докладване и договоряне. Едва ли ще бъдат открити нередности! Така че предлагам същият субект Сухаров да бъде назначен и за общински контрольор, да обследва сам себе, като по този начин функциите му ще бъдат нормативно уредени и детайлно урегулирани.
4. Г-н В. Илиев, след като непоправимото се случи, членовете на бившия Общински съвет (мандат 2003-2007 г.) се впуснаха в размишления и разсъждения и на 15 май 2007 г. приеха с прекалено закъснение решението за разваляне на концесионния договор с "Булфранс". Защо, г-н кмете, не проведохте на дело това решение? Кои са причините то да не се приложи и да не влезе в сила? Отново, за да "защитите" финансово общината ли заради "високите" неустойки, които евентуално ще последват? Кой/кои имат изгода от това? Вероятно жителите на гр. Петрич, както бихте отбелязал!
5. Каква е позицията на новия, вече отиващ си Общински съвет и в частност на неговия председател по този въпрос? От информацията, с която разполагам, развитието на петричкото сметище продължава да не бъде приоритет на Общинска администрация и е поддържано в още по-плачевно състояние. Липсва необходимото оборудване - багер-копач и автомобил самосвал, отново не се спазват техническите и технологични изисквания и др. За да се уверят, нека общинските съветници направят комисия и проверят.
Включително и да поискат проверка от Министерството на екологията. Проверете колко време е работил компакторът и колко гориво е изписано. Проверете колко запръстявания са направени и колко време е функционирала помпата за инфилтрирани води. Проверете, когато за миналата година в продължение на един месец компакторът поради ремонт не работи, кой и как осъществява валирането, за да се уплътни сметта...
По ирония на съдбата в края на предния управленски мандат се решаваше съдбата на сметището, стопанисвано от френската фирма "ТМБ", а сега, в края на този мандат, се решава съдбата на смесеното френско-българско дружество по сметосъбиране и сметопочистване "Енвиронман Тео България" ООД.
И накрая нека още веднъж да си спомним за баща ми Ангел Мантарлиев с добро, защото той беше добър и честен човек. И нека неговата смърт тежи на нечии грешни и гузни съвести.
Д-р Йордан Мантарлиев
На кой телефон да Ви потърсим или на кой адрес?????
разбира се, че чета всичко, свързано със съдбата на нашата община през последните 12 години. Приемете моите възхищения за това, което вършите или възнамерявате да правите. По подобие на предния коментар моля да посочите Ваши координати. Моят телефонен номер е 0877787859.
Сърдечни поздрави: Данчо
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.