Работя, откакто завърших средно образование, отказах се, за да се отдам на ученето
Студентките по време на купон
Публикация на студентката в ЮЗУ Л. Тачова
Студентите в ЮЗУ - Благоевград работят като сервитьори, бармани, крупиета, в магазини, куриерски фирми... Така те се издържат - плащат си обучението и си осигуряват пари за нощни купони.
Преди да запише висше, Люси Тачова, която е студентка в ЮЗУ, 2-ри курс, "Социология", работи в куриерска служба. Ето какво разказва тя за предимствата и недостатъците на това да си работещ студент.
""Работя, откакто завърших средното си образование, трябваше да се науча да се справям сама. Макар и току-що завършила 12 клас, за мен беше по-важно да се подсигуря финансово, да събера пари, за да мога да кандидатствам в ЮЗУ.
Започнах в куриерска служба, приемах и изпращах пратки, понякога помагах и в склада. Бях повече от доволна от заплащането. Работех на смени. Изкарах 2 години така и реших, че е време да продължа, но с образованието. Напуснах работа, защото беше непосилно да я съчетавам с ученето. Понякога ме пускаха за изпит или лекции с 1-2 часа по-рано, но на кой работодател ще му е приятно постоянно да отсъстваш от работа, та затова напуснах и се отдадох на учене. Всички знаем стандарта на живот в България - без пари, дори без повече пари, няма как да живееш, и шест месеца след като напуснах, бях принудена от обстоятелсвата да потърся работа отново. Дълго време пусках обяви, преглеждах вестници, но не намирах нищо подходящо, което да съчетая с ученето. След повече от половин година попаднах на обява за работа в казино и кандидатствах. Започнах работа като крупие.
Повечето ми колеги бяха студенти, не бях много доволна от заплащането, защото определено очаквах повече, но поне смените ме устройваха. Така си нагаждахме работното време, че да можем да ходим и на лекции. Но на този ритъм не се издържа и ученето започна да остава на заден план. Сега, честно казано, не знам откъде да започна, за да подредя нещата в университета. Повечето преподаватели държат да присъстваш в часовете им, а на мен в повечето случаи ми е невъзможно, което води до по-слаби оценки и неполучаване на подписи. Трудно е, ужасно е трудно да учиш и да работиш, но обстоятелствата те притискат.
В края на юни мисля да замина за някой наш курорт - там заплащането е много добро, пък и можеш да работиш, докато се забавляваш, освен това, ако си по-пестелив, можеш да спесиш доста пари.
Двайсет и шест годишната Елена идва в Благоеград преди 3 години, за да учи. Записва 50-процентна форма на обучение, тъй като е майка на 2 деца, едното от които е още бебе, бързо се ориентира към работа, защото е непосилно за нея да издържа семейството си. Започва като танцьорка в местна дискотека. Не след дълго от съчетаването на ученето и нощния живот вследствие на работата й тя напуска университета.
Когато имаш деца, сменяш приоритетите си. "За мен е по-важно да изкарвам пари за децата си, пък образованието може да почака", казва Елена.
Най-адекватното съчетание между учене и работа е, ако работата е по специалността, която следваш, е на мнение Илона. Тя е бивша студентка от ЮЗУ и винаги ученето е било на първо място за нея."Не исках да пренебрегвам образованието си за сметка на работата, все пак това е една инвестиция в бъдещето ми. Лично аз работех, но само лятото по Черноморието. Само тогава бях свободна, а и успявах да спестя доста пари".
няма студентка дето не го е правила
Дианке,
1. За селския произход на момичетата съдим по очевидното им селско излъчване.
2. В селския произход няма нищо лошо, лошото е в селския манталитет, а голяма част от студентките (и студентите изобщо) в ЮЗУ имат точно такъв.
3. Искрено се надявам, че ти самата не си студентка, защото си убийствено неграмотна и би било ужасно, ако човек с такава вопиюща неграмотност учи ВИШУ (както беше писал един мераклия да прекрачи заветния праг на ВУЗ-а)
Ще трябва да се съглася с вас, че няма нищо лошо в селския произход. Явно Вие самия сте от такъв, щом така умело преценявате хората само по излъчването им. Това обеснява и селския ви мантелитет до една степен.
Съжалявам че ще трябва да ви разочаровам, но за мое щастие съм студентка и то не в ЮЗУ. Приемам критиката ви отностно правописната грешка която съм допуснала, но на всеки се случва да сгреши...
1. Аз съм баба на 63 години, а не студентка и умишлено допуснах грешки за да проверя дали Вие читателите коментирате истинското съдържание на публикацията или търсите поводи да покажите своите знания по правопис.
2. След като наистина сте грамотен и образован, защо не направихте коментар относно статията. Все пак темата беше друга.
3. И накрая мойте уважения към знанията Ви по български език, но не може да ме убедите, че Ви липства „селски произход”. Трябва Ви още мъничко да се поровите в учебниците по български език и да научите, че към непознати и неизвестни за Вас хора обръщението е от 2 лице мн. ч.
Уважаема бабо Диана,
Не СТЕ допусналИ умишлено грешкА, защото ГРЕШКИТЕ Ви са много и продължавате да ги правите.
Употребата на специалните форми за изразяване на учтивост ми е известна много добре, но те се използват САМО КОГАТО ИСКАШ ДА ИЗРАЗИШ УЧТИВОСТ, а не задължително.
Не е нужно да провокирате участниците във форума (не са просто читатели) и да ги проверявате като прогимназиална учителка какво коментират - всеки има право свободно да изрази мнението си както по статията, така и по коментарите към нея. Защо си присвоявате правото да определяте реда за участи във форума?
На статията няма какво да й се коментира - в България днес нито ученето на студентите е учене, нито работата е работа. И това го знаем всички, така че няма защо да откриваме топлата вода.
Да не би баба Диана да е една
Относно темата : Да, изключително трудно е да съчетаваш образование и работа . Когато бях студентка си спомням, че масово преподавателите заявяваха "Или учи, или работи"... ходи им обяснявай, че работиш за да учиш...
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.