От половин година атакувам с писма министър Вежди Рашидов да спаси църквата "Св. Тодор"
Публикация на собственика на туристическо селище в с. Пастух Ив. Иванов
Кюстендилският бизнесмен Иван Иванов, собственик на транспортна фирма в областния град и на туристическо селище в невестинското с. Пастух на река Струма, половин година атакува министър Вежди Рашидов с писма, за да спаси от унищожение църквата "Св. Тодор" в Бобошево и старинния град Житомиск, който се намира в близост до имота на бизнесмена.
Той разказа: След като си писахме доста време, се стигна дотам, че от Министерството на културата да искат от мен подробни пояснения за цитираните от мен културни обекти... Аз да не съм археолог, аз съм обикновен човек, загрижен за това какво ще остане след нас на децата и внуците ни.
Първо писах на Вежди Рашидов за т.нар. Малка Света гора в землището на село Пастух, тъй като там има много старинни, многовековни, каменни църкви, за които обаче почти никой не знае. Искаме да се изхранваме от туризма, а не правим нищо да запазим и направим достъпно това, което имаме, за разлика от гърците, дето и от един камък история правят, възмущава се Иванов. Уникалният обект Малката Света гора е познат на историци, археолози и научни работници под името Житомиск. Исторически сведения за съществуването му има от 1189 г., а сега през 2012 година за този град не се знае нищо повече оттогава.
Не можете да си представите каква красота е, на 1 квардатен километър разстояние са събрани 10-12 църкви, а нашата държава вече няколкостотин години не може да намери пари да проучи, реставрира и направи достъпно за туристите това, което други са построили преди 1000 години.
Учудвам се от факта как се печелят проекти за трансгранично сътрудничество на тема "Коя ракия е по-хубава - босилеградската или кюстедилската", а няма кой да напише проект за спасяването на тези уникални културни паметници.
Вторият обект, за който сигнализирах министър Вежди Рашидов, е старинната черква "Св. Тодор", която бе покрита с дървен саркофаг 40 години, но преди две зими скелето падна и в момента черквата е полуразрушена, макар че е под закрилата на ЮНЕСКО.
Въпросът е за 2-3 хиляди лева, с които на първо време да се изгради стъклен купол над черквата, за да не я срутят атмосферните влияния, а след това специалистите да мислят как да я реставрират и спасят. За нея от Министерството на културата явно знаеха, защото не са ме карали да им давам исторически сведения.
От всички оправдания, защото по друг начин не мога да си обясня "прехвърлянето на топката" от един отдел на друг в културното министерство, става ясно, че видите ли парите не са чак такъв проблем, но теренът бил трудно достъпен, затова не се проучва Житомиск. Заради това сега си пиша и с министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов, който да разреши в горския фонд, който на практика е скали и самозалесили се храсти, да бъде прокаран път, който е около 400 кв. метра, за да се стига лесно и бързо до "обекта" Житомиск.
Иван Иванов
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.