На кмет му писна да мълчи: Попове прибраха 4000 лв. от държавата
За посребряване кубетата на църквата, кърпят покрива с турски керемиди
Знеполският епископ Йоан отказа да се намеси в скандала за пари в църквата на село Драговищица с оправданието, че сигналът за ставащото е отскоро и не е ясно в чий джоб са отишли средствата, дадени от държавата за ремонт на храм "Успение Богородично" в с. Драговищица. Йоан прехвърли отговора на отец Венци Шияков - архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия, който се измъкна, че няма правомощия и всичко е в епархията.
От шест месеца финансовите експерти на Българската православна църква проверяват къде са изчезнали 4 хиляди лева, изпратени от Комисията по вероизповеданията за ремонт и позлатяване на кубетата на храма "Света Богородица" в Драговищица.
Пари няма и кубета няма, казват живеещите в селото, които вече коментират с присмех търсенето на държавните субсидии. Преди няколко седмици кметът на селото Драголюб Стоянов изпрати сигнал до прокуратурата в Кюстендил.
Историята се разиграва в началото на годината, когато кметът получава писмо, с което от МС искат от него да потвърди, че през 2009 година в неговото село са били изхарчени 4 хил. лв. за ремонт на една от трите черкви. Парите били преведени през 2008 година на настоятелството в Драговищица.
Драголюб Стоянов възнегодувал, тъй като нито стотинка от въпросните пари не били дошли в селото, а за ремонтите на храма, който същата година чествал 150 години от строежа, се наложило общината да даде пари, а самият кмет да проси средства и материали от вярващи бизнесмени. Тогава селският кмет писа до епархията, до отец Венци Шияков в Кюстендил и до Комисията по вероизповедания в МС. От Софийска епархия пращат проверка и нещата утихват.
Скандалът гръмна за втори път преди броени дни, когато селският първенец получил писмо от дирекция "Вероизповедания" към Министерски съвет, че са превели 4 хил. лв. не за ремонт, а за бронзирането на кубетата на храма "Света Богородица". Парадоксът в случая е, че в храма в селото няма кубета, обяснява разпалено селският кмет, на когото не е до смях, а до плач.
Така не може да продължава, аз им пиша, че някой е откраднал парите, а те ми отговарят, че парите не са откраднати, а попът на селото Васил Манасиев ги е прибрал, защото с тях ще боядисва кубетата на църквата и ще прави фризове на сградата й. Какви кубета, какви фризове, тази църква е от турско, тя е построена като къща едно време и такава си е оттогава, та и сега, възмущава се селският първенец.
Преди да направим ремонт миналата година, покривът на храма се беше полусрутил от дъждовете и снеговете, водата влизаше направо в църквата. Трябваше спешен ремонт, тъй като всичко, стените, обзавеждането и оборудването на храма и сега е в мухъл. Ходих тогава при Венци Шияков да му искам малко пари да постегнем църквата, но ми каза, че пари няма. Ходих и при отец Васил, отговорът беше същият, тогава се наложи да ходя да прося. Отидох при бизнесмена Никифор Вангелов, чийто дядо е бил свещеник тук, в тази църква, и човекът ми даде 1000 лв., 500 лв. ми отпуснаха от бюджета на община Кюстендил и 500 лв. ми дадоха няколко момчета от селото, които работят в Испания, разказва Драголюб Стоянов.
Оказва се, че селският поп, отец Васил, имал пари в касата, където съхранява и количествено-стойностна сметка, направена от фирма "Вико" ООД - Соволяно, според която 4 хиляди лева са разчетени за боядисване на кубетата на църквата със сребърен феролит и поставяне на орнаментални фризове на сградата.
Какви кубета и фризове, постройката е на 150 години, покрита е със стари турски керемиди, каквито вече не се произвеждат, и като развалят някъде по селата стари сгради, ходя да се моля да ми ги дадат за църквата, къде ще сложат фризовете, диви се селският първенец, но пак се заканва да пише до МС, защото не можело да се крадат държавни пари.
Мога да се закълна, че през последните години на двете църкви ремонти съм правил само аз, а парите са от дарения, обяснява разпалено кметът Драголюб Стоянов.
Поп Васил пред мен обясни, че нямал никакви пари, та се наложи лично аз да бръкна в джоба си, та да платя за керемидите, с които препокривахме покрива на "Св. Богородица", споделя още селският кмет.
С пари от хората от селото са били подменени и камбаните на храма за 150-годишнината, като за тази цел живеещите в Драговищица отделили от залъка си над 6 хиляди лева.
Няма да оставя така да им се размине на поповете. Изчезнали са и 25 чувала цимент, дарени от кюстендилския бизнесмен Симеон Алексов за ремонти по храмовете в селото. В момента поп Васил прави ремонт на малкия параклис в гробищния парк, като смята с него да оправдае разхода на парите май, но повече няма да мълча. В селото се знае, че средствата за този ремонт са оставени от бивш наш съселянин - Николай Гълъбов. Човекът оставил парите, около 1500 лв., на свои близки за погребение, а каквото остане, да направят ремонт на параклиса, разказва още Драголюб Стоянов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.