М. Радонова: С две фалшификации в книгата на Ат. Ячков се извършва кражба на история
Със закъснение от две години прочетох книгата на Атанас Ячков “Баня - сърце и огън на България”, издадена от СЕМА РШ. Без да правя анализ на краеведческата книга, която представлява пълен препис на националната история, като страниците за Разлог и с. Баня са вмъкнати тук и там, ще се спра само на две очевадни фалшификации.
Авторът е възприел “патриотичната теза” на банялии, че Неофит Рилски е роден в с. Баня. За да обори съществуващата “версия за родното място на Неофит Рилски”, според която той е роден в Банско, Ячков посочва повече от десет контрааргументи. Като пръв “основен” аргумент цитира разговор на руския професор от Казанския университет Виктор Григорович с Неофит Рилски, който се е състоял при посещението му на Рилския манастир през 1845 г. Казанският професор е описал този разговор в книгата си “Православен мисионер”, издадена едва през 1946 г. Между другото посетителят на Рилската обител си спомня, че Неофит Рилски му казал, че е роден в с. Баня. И този спомен започва да се тиражира от банялии и привлечени писатели, които го споменават в различни списания. Не е възможно в кратката бележка да се спирам на всеки “довод”, нито пък подробно да дам контрадоводите, съдържащи се в документи от писма и преписки. Затова ще посоча само два документа.
В архива на БАН, фонд “Неофит Рилски”, е запазено писмо, адресирано до В. Априлов, написано саморъчно от Неофит Рилски с обяснителни бележки за някои български думи и названия. Там се срещат следните редове: “Ирин Пирин планина, Ирин не значи нищо, а есть само за едно согласие, сир, като някой припев заедно с Пирин. А Пирин е една знаменита планина. В подножието на тази планина лежит село великое Банско, в което сам ся родил аз и воспитал...”. Това писмо е открито и публикувано от проф. Иван Шишманов.
В своето “Главно завещание” Неофит Рилски е записал на ръката си: “От 5000-те гроша, които се пазят в манастирския архив, да се дадат на отечеството ми село Банско 1500 гроша за училището и 500 гроша за църквата”. Завещанието е публикувано от проф. Румяна Радкова, изследвала архива на Неофит Рилски в Рилския манастир.
Втора фалшификация: Атанас Ячков твърди въз основа на съчинена легенда, че майката на Георги Димитров - Парашкева Досева, е родена в с. Баня. Легендата обяснява как все пак Парашкева “като момиче” е попаднала в Банско. Оборвам автора с възможно най-достоверния документ. В Националния музей “Георги Димитров” в София е запазена личната карта на Парашкева Досева под номер 16414. Издадена е на 27 януари 1938 г. Посочен е регистърът и страницата /218/, на която черно на бяло е написано: “Парашкева Досева Георгиева е родена на 12 януари 1861 г. в с. Банско”.
Нейната дъщеря Магдалена Димитрова Баръмова е записала в книгата на “Банско”:
Скъп и мил ми е този Пирински красив край - родното място на моите родители - на родителите на Великия син на българския народ Георги Димитров.
Баща ни Димитър Михайлов Тренчев е роден в Разлог - 1851 г.
Майка ни баба Парашкева е родена в Банско 1862 г.
Нейният баща дядо Досто се е преселил като младеж от село Баня в Банско и се оженил за девойката Елена от рода на Витанови.
Избягали от Македония през 1878 г. и се заселили в село Ковачевци - Радомирско, където 1881 г. се е родил първият ми син Георги.
Магд. Димитрова Баръмова
Банско 22.V.1959
Пред тези документирани факти дори и Атанас Ячков трябва да замълчи.
МАРИЯ РАДОНОВА
Ами че нали е протестантин, то е ясно!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.