Изселници в Измит подариха на бедни братовчеди имотите си в Дъбница, за да развиват животновъдство
Козарят Мехмед Янузов /с вратовръзката/ нагости с печено младо яре тримата братовчеди на жена си Ешреф и техните синове, за да им благодари за проявената човещина
Тримата братовчеди на съпругата Ешреф на козаря от с. Дъбница, община Гърмен, Мехмед Янузов - Наазим Мехмед, Шефкет Адем, Сюлейман Сюлейман, и синовете им пристигнаха от турския град Измит, за да подпишат документи, че даряват дяловете си от наследствените им имоти на роднините си Ахмед и Ешреф Янузови, за да развиват животновъдния си бизнес по-успешно.
Жестът на тримата собственици на земи в землището на село Дъбница е рядкост в днешно време и пример за човещина и родово единство, коментират жителите на гърменското село. За да се отблагодарят на роднините си за проявената човещина, Мехмед Янузов и съпругата му ги поканиха на печено младо яре на ранчото си, където е и кошарата им с над 150 кози, известно на всички от региона като “Пътят към Европа”.
“Искам да дойда лятото тук да опъна една черга на земята и да спя на открито под звездите, на чист въздух, тук е истински рай”, сподели желанието си един от братовчедите-дарители - Шефкет Адем. Дарихме на зетя ни Мехмед нашите дялове от наследствените ни имоти, защото виждаме, че той има голяма нужда от земи, за да пасе стадото си и да развива стопанството си. Като гледам в каква мизерия живеят в ранчото, без ток, реших да им донеса от Турция, като дойда следващия път, един генератор. Те рядко си ходят в къщата в Дъбница и тук трябва да имат удобства. Ще им купя телевизор, пералня и хладилник, за да живеят като хората.
Нашите два рода Хасимови и Адемови сме съвсем друго тесто”, заяви Шефкет Адем, който заедно с другите си двама братовчеди и семействата им са се изселили в Турция след 1989 година. Там той работи в една митница. Изучил е и е устроил децата си, има хубав апартамент в Измит. Другите двама роднини-дарители на дъбнишкото семейство Наазим Мехмед и Сюлейман Сюлейман са вече пенсионери и получават по 750-800 лева пенсия за 15-те години трудов стаж в Турция. И двамата имат трудов стаж по над 20 години в България и като навършат годините, ще кандидатстват и за българска пенсия. Сюлейман Сюлейман е работил в Турция във фабрика за фасадни бои, а Наазим Мехмед е бил охрана. Те са се пенсионирали по стария закон на 55 години.
“За 30 години в България направих едва една къща на етаж и половина, в Турция за 17 години построих четириетажна къща, обзаведохме се, направихме сватби на децата и живеем добре. Като отидем при доктора, плащаме само 3 лева български пари за преглед и рецепта, а лекарствата ги вземаме безплатно. В Измит има много изселници от Гоцеделчевско. Синът ми има дърводелска работилница, която се казва “Неврокоп”, има голяма табела и там всички от нашия край се наричаме неврокопчани. Заместник-кметът на Измит също е от Дъбница и е наш роднина”, разказа най-приказливият от тримата братовчеди - Шефкет Адем.
“Благодаря за големия жест, който направиха към мен братовчедите на жена ми. Аз съм техен зет, не съм им кръвен роднина, но ме уважават много и сега го доказаха. Винаги когато идват, ще им коля по едно яренце от благодарност”, заяви козарят Мехмед Янузов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.