Изборът на ГЕРБ и Б. Борисов прилича на еуфорията със Стоичков - треньор на националния отбор, дано краят да не е същият

10 юли 2009 00:10   8 коментара   39407 прочита
Кирил Чукарски
Кирил Чукарски


Кирил Чукарски

Симпатизантът на “Атака”: Отново В. Сидеров ще е в опозиция, нищо чудно утре да е вносител на вот на недоверие заедно с ДПС и БСП

ГЕРБ е първа политическа сила и сред българската общност в Канада, на вота на 5 юли в Торонто, Монреал и Отава гласуваха общо 1991 българи, от тях за партията на Бойко Борисов бяха пуснати 986 бюлетини, следват Синята коалиция - 315, “Атака” - 157, Коалиция за България - 79, РЗС - 48, НДСВ - 43, и едва 11 гласа е получило ДПС, съобщи за "Струма" благоевградският емигрант от квартал "Грамада" Кирил Чукарски, който е активист на "Атака". Той изпрати писмо до редакцията, в което анализира изборните резултати, както и представянето на неговата партия. Чукарски, както "Струма" писа, пристигна в Благоевград преди 2 месеца, за да се включи активно в кампанията за изборите и да помогне за успеха на "Атака", но си тръгна за Канада две седмици преди вота, възмутен от поведението на общинския лидер Надя Барбазова и от безразличието на централното ръководство към предложението му да създаде структура в Торонто и да организира там лекция на лидера Волен Сидеров. Публикуваме писмото от Канада на Кирил Чукарски със съкращения:
Всички партии дължат успеха или неуспеха си на приключилите на 5 юли избори една персона - Ахмед Доган. Една държава, която уважава себе си, институциите си и народа си, би подвела тази персона под отговорност незабавно и би му представила съдебни обвинения за сепаратизъм, нагнетяване на етническо напрежение и не на последно място за икономически престъпления.
Ахмед Доган с арогантните си изявления активира българите да хукнат към урните. А защо го направи, само той си знае, но едва ли е бил с намерението да изгуби изборите. Ако погледнем нещата от друг ъгъл, той като че ли нарочно сдаде властта на новия месия. Доган много добре знае състоянието на държавата... бюджети, парични потоци, кой какво държи в ръцете си и. т. н. Това, комбинирано с настъпващата криза, е наследството, с което трябва да се справят победителите. Така че неговият театър си беше добре премерен.
Мисля, че еуфорията скоро ще отстъпи място на реалността. Ситуацията сега ми прилича на една друга от близкото минало -... назначаването на най-известния български футболист Христо Стоичков за наставник на националния тим по футбол. Всички говореха разпалено и екзалтирано как Камата с неговата безкомпромисност и казване на истината такава, каквато е, без фалш и маска, ще оправи нещата. Е, знаем какво стана.
Сега всички партийки са се скупчили около лидерите си и емоционално гравитират из българското политическо пространство. Гербаджиите около Бойко, атакистите около Волен, Янето и той си направи партия, полубългарите-полутурците са се залепили около Доган, зомбираните седесари - около Костов и т.н. И ако, не дай си Боже, лидерът залинее и се спомине - отиде и партийката, и всичко.
Мен обаче като полубивш атакист ме интересува представянето на ПП "Атака". Резултатът от 9.36% какво представлява в действителност?
Крачка напред, крачка назад или застой? Лично аз мисля, че е последното - застой. Но ако погледнем по-надълбоко, може да открием и друго. На изборите през 2005 г. "Атака" само с агитация от една кабеларка, и то няколко дни преди изборите, успя да направи 8% и да влезе НС с 22-ма депутати, при избирателна активност много по-малка от настоящата. А сега, 4 години по-късно, когато партията вече е утвърдена в обществото и с активност в настоящите избори много над миналите, има само 1.36% увеличение и 21 депутати. Имам чувството, че някой отнякъде следи партия "Атака" да се върти около тези десетина процента и да не увеличава или намалява влиянието си. Защото не може 80% от хората в държавата да искат това, което пише в програмата на партията, а само 10% да я поддържат. Но ролята на всички партии май е такава - всяка да държи някакъв електорат и вотът на българина се размива вече 20 години.
Опитвам се да си отговоря защо "Атака" не увеличава влиянието си? Може би, защото не може представители на Атака да дават интервюта по медиите и да използват изрази от сорта на "Данчо Ментата" и т. н. и да се надяват да увеличат симпатизантите си с такава риторика. Другото е, че не може да се спуска лидери, без никой да ги е избирал, и самите членове на съответния сбор да не знаят кой ги ръководи. Лоша вътрешнопартийна практика е да се налагат лидери единствено на принципа да са лоялни към главното ръководство. А ако не си съгласен с нещо ти казват: "Волен си е направил партия, ако не ти харесва, ходи да си направиш твоя". Колко е полезна този вид лоялност нека си отговори самото ръководство.


Още за: ГЕРБ   еуфория   политика   Още от: Публикации

Принтирай статия
8 коментара
11 Юли 2009 11:01 | Velko Vladimirov
Оценка:
13
 (
525
 гласа)

Еуфория имаше и когато Атака влезе в парламента,но сега е в "мача" благодарение на Доган!! За нас просотсмъртните симпатизанти няма шанс дори да бъдем допуснати на разговор в партията на "Семейство и Приятели". !!
На "Врабча"правилата ги определя портиера ,а тук Барбазова....Лидерът възложи надежди на "доказали"се "личности" и категорично заяви ,че няма да припари някой "нов" и защо ли....?!?!
Атака вече добива образ на въздушна кула,която ще се срине много скоро, ако ръководството продължава с кръчмарските сметки...
Да целунем благодарни ръка на Доган ,че ни позволи да поразлайваме кучетата още 4 години(((


11 Юли 2009 22:01 | Желко жълъда
Оценка:
-56
 (
288
 гласа)

Лицето пратило писмото (К. Чукарски) е от дребните тарикатчета и няма никакви качества да представлява който и да било от Благоевград, България, та камо ли от Торонто Канада.
Ако такива като него са партийни лидери, ай по-добре без партии а .....


11 Юли 2009 23:44 | анонимен
Оценка:
-19
 (
265
 гласа)

Желко желъда се е изакал тук.Лицето прсто си е казало мнението оп въпроса за изборите и не е тръгнал да става лидер на никой.А ти Желко с познатите ти досегашни партийни лидери ще газиш в калта още много години.....


12 Юли 2009 00:54 | Жоро
Оценка:
-27
 (
243
 гласа)

Вие защото много го познавате. Мисля, че го казва ясно, даже не е сложно за разбиране.И аз съм като него вече объркан от всичкото, което се случва в държавата, жалко е, че вече мисля, че е очевидно, че реалността да управляваш не е като печеленето на избори.


12 Юли 2009 06:14 | Доган
Оценка:
22
 (
236
 гласа)

Доган не виновен за нищо,,,,, ДС-България е тази която го крепи Доган и залъгва турците в Бг чрез него. Доган е част от репресията, която има цел да ограничи правата на турското малцинство в България


12 Юли 2009 19:58 | НЕДОГАНКА
Оценка:
29
 (
205
 гласа)

Доган изобщо не е бил репресиран.Как един репресиран човек ще има толкова богатсва мислете малко.Повечето от репресираните хора са загинали в Белене, а не са станали милионери"Догане" Аз съм българка и не ми е приятно някакъв пиян политик който влачи и не може да говори български да казва ,че е инструмент на властта.Като се чувства репресиран както и които и да е,да се изсели от България и да отиде другаде.


17 Юли 2009 03:56 | Whatever
Оценка:
25
 (
201
 гласа)

Нито на тези , нито на които и да било избори ще стане нещо. Защо? Ами защото България се оправлява или от много умни хора, които само крадат и нищо не правят за държавата, или от пълни простаци , които не знаят какво да направят , за да оправят нещата. Какво стана с българските секции в САЩ -- тук не даваха пари, но даваха кебабчета и кюфтета. Истината е: всеки да се спасява където намери, ако не иска да умре в мизерия или пък да стане един от крадците в държавата.


22 Юли 2009 15:08 | Анонимен
Оценка:
34
 (
168
 гласа)

Меморандумът, който герберите предлагат на потенциалните си парламентарни поддръжници, няма задължителен характер. То у нас законите не важат, та какво остава за лист хартия с добри пожелания. Още повече че точка 2-ра от документа гласи: разследване на практиките на управление на ПРЕДИШНИ правителства и подвеждане под отговорност при всеки установен от разследващите органи случай. Формулировката няма с какво да очарова Иван Костов и едва ли ще стимулира лоялността му към новия премиер. При първото по-драстично разминаване в позициите сините ще му обърнат гръб. За повратливостта на Яне Янев от РЗС пък песни се пеят, така че клетвите му във вярност приличат на лош театър. Подкрепата на "Атака" минава през периферни теми като признаването на геноцида на Османската империя над българи и арменци и други исторически несправедливости, които нямат отношение към изгазването от кризата и борбата с корупцията и са малко камъче, което може да гътне колата.
Това са рисковете. Достатъчни, за
да




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар