Изберете сами - удобно кресло за Тома Манасиев или възраждане на културната слава на града

27 март 2012 00:20   28 коментара   15572 прочита


Публикация на милеещи за читалищното дело граждани

Изтича поредният управленски мандат на ръководството на благоевградското читалище "Н. Вапцаров", оглавявано от Тома Манасиев. За 28 март е насрочен важният за всички читалищни дейци форум, на който ще се решава бъдещето на институцията, създадена от будни българи преди 145 години. Предстоящото събрание бе поводът неколцина активисти от близкото минало на читалището да поискат думата от "Струма", за да поставят на вниманието на обществеността и управата на Благоевград изключително важни въпроси, свързани с развитието на читалището като център на духовността - съдържание доста позабравено през последните години на демокрация, пазарна икономика и членство на България в Европейския съюз.

На честването на 145-годишнината на читалище "Н. Вапцаров" преди няколко месеца председателят на Съюза на читалищата Николай Дойнов каза, че всеки град е жив организъм, а читалището е неговото пулсиращо сърце. Пулсира ли обаче "сърцето" на Благоевград? Цяла плеяда забележителни активисти и ръководители напуснаха читалището, сред които семейството музиканти Нешеви, Сталю Сталев, ръководител на фотоклуба, Мария Юрукова, която завеждаше краеведението и подвижните библиотеки, Добра Маркова и Вили Бръчков, чиито гласове неизменно свързваме с радиовъзела, Иван Кантуров, отговорник за родознанието, Кочо Каракостов - ръководител на група "Джумайци", Димитър Серафимов, редактор на списанието "Огнище"... Част от читалищните формации станаха професионални институти - Биг бендът и Кукленият театър, но на тяхното място няма любителски формации. Напоследък зрителната зала на читалището е затворена, а събранията се провеждат в музея в кв. "Вароша", където в училищната стая се е родило читалището.

Милеещите за читалищното дело граждани са отвратени и напускат. От няколко хиляди навремето, днес членовете са по-малко от 200. А от държавната субсидия за читалището на всеки гражданин се падат по 5 /пет/ лева годишно, но какво получава той?! До 1989 г. гражданите оценяваха дейността и избираха ръководствата на общоградски събрания. Според Конституцията днес общините са самоуправляващи се териториални общности. Членството в Европейския съюз изисква всяка община да постигне европейските критерии: развита и просперираща икономика, образовани и квалифицирани кадри, изградена инфраструктура, висок жизнен стандарт и богат духовен живот.

В Европейския съюз всяка община се присъединява и със своята култура. Общинският съвет и кметството ръководят и контролират културния живот, разпределят субсидията, отпускат допълнителни средства и сгради.

Днес главен изпълнител и организатор на куптурата в града е читалище "Никола Вапцаров". В Закона за народните читалища е записано: Народните читалища са самоуправляващи се сдружения, но изпълняват и държавни културно-просветни задачи. Следователно ръководството е на обществено-държавен принцип и не трябва да се абсолютизира "самоуправляващи се". До 1989 г. Благоевград беше водещ културен център в страната. При посещението на Дипломатическия корпус през 1986 г. многото гости го определяха като европейски град, а на въпроса "Какви културни институти имате?" отговорът беше "Нямаме само цирк!" Благоевград беше център на много международни и инационални културни прояви в общината. Действаха и 66 читалищни любителски колектива. И успокоени заживяхме със самочувствието, че сме европейски град.

В годините на преход заради финансови и политически причини и нихилистично отношение към културата бяха закрити почти всички държавни и обществени културни институти. Сградите им станаха банки, казина, магазини. Много творци и специалисти напуснаха града. Задаваме въпроса: "Благоевград европейски град ли е?" А отговорът е тъжен: "Беше, но вече не е!"

Със средствата на културата гражданите на Благоевград сме длъжни да съдействаме за утвърждаване на бъгарската нация, да противодействаме на антибългарската пропаганда, сегрегационните и асимилационни амбиции на съседните държави, провеждани на етническа и верска основа. Задача на духовността е и утвърждаване на българското самочувствие. Платихме данък на интернационализма. Сега - на космополитизма, на глоболизма с лозунга "Аз съм гражданин на света!" Забравихме, че Братя Миладинови издадоха "Бългаски песни от Македония", а не "Македонски песни", а това е ярък пример, че ни липсва политическа зрялост. В същата връзка, като може да има Добруджанска песен, защо няма държава Добруджа?!

Читалището има основни задачи да съдейства за разпространение на знания, ранното откриване на талантите, тяхното израстване и реализация. За да се случи всичко това, е наложително да се върне възрожденският дух, а читалищната дейност да стане дело на цялата общественост. Нужно е да се възстановят традиционните любителски драматични, сатирични и оперетни трупи, ансамблите, хоровете, оркестрите, радиовъзелът, музейната сбирка, кино- и фотоклубът, лекториите, утрата, вечеринките, празниците, школите за подготовка на инструментални, вокални и рецитаторски изпълнители и всички други изкуства.

За съжаление и хоровете са акапелни, не се провежда обучение с талантите. Нито един благоевградчанин не участва в "Кастинг. Търсим таланти и феномени...". В читалището действа само една фолклорна групичка със съпровод на акордеон, за изненада на всички, хоноруван ръководител е не кой да е, а секретарят на читалището. Такава групичка имат и жените в махала Ризова в с. Бистрица, без да имат читалище! Националните празници и историческите събития вместо с концерти, тържества, викторини, рецитали и други, се отбелязват само с полагане на цветя пред паметниците. Оркестърът изпълнява "Покойници", в който Вазов е написал:

"Борци, венец ви свих от песен жива...

И тоз венец - той няма да увехне,

и тази песен вечно ще гърми... "

Уви, няма я и не "гърми" тази "песен жива", този "неувяхващ венец"! А не трябва кой знае какви усилия, за да започне възраждането! Обширната площ пред читалището без особени инвестиции може да се преустрои с дансинг, естрада, озвучителна уредба, видиостена и кътове за общуване. Така цялата площ заедно с Клуба на читалищните дейци ще станат целодневно любимо място за слушане на музика, концерти, веселия, срещи с творци и учени. Какво пречи от читалищния орган да звучат изпълнения на българската и световната класика, придружени с образователни беседи, да се възстанови празникът "Нашите деца свирят Бах", да възпитаме и създадем любители и изпълнители на класическа музика и публика за Камерната опера. Такива площадки може да се изградят и организират и в училищните дворове за младежите в кварталите.

Нека се върнем на настоящото управление и организацията на дейността на читалище "Н. Вапцаров" в Благоевград. Законът посочва, че член на читалището може да бъде всеки български гражданин, да участва в дейността му, да избира и бъде избиран. Заради користни цели сегашното ръководство въведе ограничения два месеца преди събранието да не се приемат нови членове. Право да избират и бъдат избирани имат само членовете, платили лично членския си внос предишните две години. За финансите няма прозрачност. Тома Манасиев и Виктор Милев, председател на проверителната комисия, с роболепното мнозинство премахнаха практиката председателите да се избират за три години. От 15 години са несменяеми, председателят си е уредил със съмнително гласуване месечен хонорар от 400 лв., когато доброволното участие е принципен въпрос и вековна практика.

Само за пример ще припомним Василий Соловьов, който е бил 30 години диригент на създадения от него хор "Ален мак" без хонорар. Борбата за власт е продиктувана вероятно заради облаги. Клубът е даден под аренда с 500-800 лева месечен наем. Настоящото ръководство начело с председателя се бори да бъдат преизбрани отново. Сградата на читалището всъщност е общинска, само предоставена за ползване, така че Финансов отдел в кметството на Благоевград е редно да извърши проверка. Заради един куп нарушения три поредни години Окръжен съд - Благоевград обявява решенията на събранията за противозаконни, противоуставни и недемократични.

Поставената граница от 150 членове на читалището, които са 0.2% от 70 000-ен град, не означава, че само те са в право да решават проблемите и да избират само защото са платили или са им платили 3 или 5 лева членски внос на година. Ръководството не желае и няма интерес да се привличат нови членове, които да участват в читалищната дейност. Основната част от членовете са щатни работници, техни близки и приятели на ръководството. В миналото членовете на читалището бяха няколко хиляди. Събранията надминаха и най-бурните политически митинги.

Малцина напомнят за пропуснатите изключителни възможности, които имат читалищата, с разрешението да развиват допълнителна стопанска дейност.

Ако държавата спре субсидиите, читалището трябва да се самоиздържа. Историята сочи, че до 1944 г. благоевградското читалище е имало големи собствени приходи от членски внос, билети от ежедневни кинопрожекции, 3-4 премиерни пиеси в година, много концерти, вечеринки, забави, томболи и други. Непрекъснато е обогатявана материално-техническата база. През 40-те години на миналия век само в една година читалището дарило 215 000 лева - за стипендии, трапезарии и болни... След промените в ЗНЧ /2009 г. /, съгласувано и със Закона за юридическите лица с нестопанса дейност, читалището не само може, но е длъжно да извършва допълнителна стопанска дейност.

Може да открие кино, книжарници, издателства, книговезница, консултантски, преводачески и информационни услуги, импресарско бюро за културния внос... Любителите сами ще ги предложат и организират. Може да формират естрадни и фолклорни музикални състави за читалищните, селищни и семейни празници, а срещу заплащане и на обществените и частните заведения. Така ще се подобри интонационната среда и ще се пресече пътят на чалгата, стриптийзьорките и кича... Абсолютно задължително е срещу всеки лев заплата или хонорар и от доброволна дейност на членовете да има културен продукт - стока.

Нека напомним на цялата общественост кои са ръководните органи на читалището и какви са им функциите.

1. Общото събрание приема перспективните и годишните планове, отчетите на настоятелството, новите членове.

2. Настоятелството е изпълнителен, а не ръководен орган, всеки негов член участва и отговаря за определена дейност.

3. Секретарят на читалището е главен движещ фактор. Той организира цялата дейност и трябва да бъде специалист, предприемчив културен мениджър. Секретарят не е член на настоятелството. Секретарят и всички щатни работници да се назначават с конкурс.

4. Проверителната комисия контролира дейността на настоятелството, секретаря и финансите. Нейните членове следва да бъдат от най-компетентните читалищни дейци.

Нека всички ние, които изпълваме с живот този 70-хиляден град, да не забравяме, че "ГРАЖДАНИТЕ ПРАВЯТ ГРАДА, А НЕ ГРАДЪТ - ГРАЖДАНИТЕ" /Христо Ботев/

Градът ни ще бъде такъв, какъвто си го направим! Казваме, че искаме да живеем в модерен, съвременен град, с перспективи за днешните и утрешните поколения, а сме длъжници на учениците и студентите. Наложително е да се създаде фонд "Култура", в който да внасят средства фирмите, моловете, даже и занаятчиите и фризьорите. С тези средства да се гарантира гостуването на големи театри, опери, оркестри и да се дотира дейността и на местните културни институти. Защото за последните 20 години в Благоевград е открито само едно частно кино и един билет е 3-9 лева. Необходимо е да се направи задълбочена оценка на читалищната дейност, да се сложи край на инертността и некомпетентността, като се обнови ръководството.

Само така ще се възроди културният живот. Ще се включат в дейността му огромният брой творци и специалисти, каквито имаме в изобилие. Някога изграждахме естради на площадите и парковете. Сега имаме много зали, но пустеят. Гражданите, и предимно младежите, трябва да се приобщят към културните ценности. С турските и американските сериали няма да станем европейци. Да се организираме, за да не изпуснем и последния влак за Европа.

Призоваваме интелигенцията и всички граждани да се включат най-активно в живота на читалището и дейността му да стане "Дело на всички и за всички!" Да върнем културната слава на Благоевград!

РР. Подписите на 21 интелектуалци и читалищни дейци подкрепят написаното. Те се пазят в редакцията на вестник “Струма”.


Още за: форум   бъдеще   Н. Дойнов   Още от: Публикации

Принтирай статия
28 коментара
27 Март 2012 05:54 | митничарчето
Оценка:
14
 (
28
 гласа)

Да не забравите пак да гласувате за Тома Манасиев! Помнете, че тази длъжност е НЕПЛАТЕНА, а не както си я направи другаря Манасиев--ДА СИ ПОЛУЧАВА ЗАПЛАТА ЗА НЕЯ! А сега той си получава и пенсия и заплата, която никак не е малка!
За читалищата винаги водещо е било доброволността и обществената значимост! И всичко е било на, полза роду'' ! Не бих се учудил ако отново изберете Томата и му гласувате заплата..... Не напразно фамилията им е известна с името, Намасиев''--/на маса /.....


27 Март 2012 05:57 | ИВАН
Оценка:
15
 (
25
 гласа)

ТОЗИ ВОЛ НЕ СЕ ЛИ НАЯДЕ СРАМУВАМ СЕ ЧЕ СЪМ ОТ БЛАГОЕВГРАД НЕ ГО ЛИ Е СРАМ ОТ СГРАЖДАНИТЕ НЕГО ТРЯБВА ДА ГО ИЗСЕЛЯТ КАТО НАВРЕМЕТО


27 Март 2012 06:35 | Градски фермер
Оценка:
14
 (
24
 гласа)

ЧИТАЛИЩАТА СЕ ИЗПОЛЗУВАТ БЕЗСКРУПУЛНО ОТ ШЕПА ХИТРЕЦИ ЗА БЕЗОБЛАЧЕН И СИТ ЖИВОТ НА ГЪРБА НА ДАНЪКОПЛАТЕЦА, КОЙТО ОТ КРИВОРАЗБРАНО НЕУДОБСТВО СЕ ПРАВИ, ЧЕ НЕ ВИЖДА БЕЗОБРАЗИЯТА И ЯВНИТЕ ЗЛОУПОТРЕБИ. ОСОБЕНО БЕЗКОНТРОЛНИ СА СЕЛСКИТЕ ЧИТАЛИЩА, РЕГИСТРИРАНИ КАТО "САМОСТОЯТЕЛНИ" . ДЕСЕТКИ ХИЛЯДИ ЛЕВА СЕ ПРИСВОЯВАТ БЕЗСРАМНО ОТ "СЕКРЕТАРИ" И "ПРЕДСЕДАТЕЛИ" И НЯМА КОЙ ДА КОНТРОЛИРА ТОЗИ УЗАКОНЕН ГРАБЕЖ. ЗА ДА СЕ ПРАВЯТ НА "КУЛТУРНИ" ПРОСТАЦИТЕ ОТ ОБЩИНАТА ПРИЕМАТ БЕЗКРИТИЧНО ФАЛШИВИТЕ ОТЧЕТИ И ПЛАЩАТ ЛИ ПЛАЩАТ С ДЪРЖАВНИ ПАРИ


27 Март 2012 07:48 | някой
Оценка:
8
 (
20
 гласа)

Защо търпим този цървул???
Да се маха веднага, цял живот той и сина му не работят търсят лесната работа .
Кмете влез си в ролята за този идиот Манасиев.


27 Март 2012 08:24 | Хриси
Оценка:
6
 (
20
 гласа)

Най-големия търтей в града е Томата Манасиев!


27 Март 2012 08:24 | ДАНИ
Оценка:
11
 (
17
 гласа)

Да се направи ревизия на всички читалища по селата. Ще се открият много злоупотреби. Това е работа на кмета. В условията на криза се прахосват грешни пари, които могат да се използват за други цели.


27 Март 2012 08:46 | Марина
Оценка:
9
 (
17
 гласа)

"Може да открие кино, книжарници, издателства, книговезница, консултантски, преводачески и информационни услуги, импресарско бюро за културния внос... " Това според мен е написано от човек който не е в час. Как се открива кино, колко струва апаратурата и кой от днешните младежи ще дойде на вечеринка в читалището. :) Не знам тези хора дават ли си сметка в кой век живеят, и как седят нещата днес. Ще ми е интересно т. н "21 интелектуалци" които обаче "Се пазят в редакцията на вестник “Струма” да бъдат избрани за настоятелство. Ще ми е интересно да ги видя те какво ще направят за да идат децата ни там (на вечеринка, на рецитал и на всичко което виждат те в спомените си) Много е лесно да плюеш и да даваш акъл :) скрит в редакцията на в"Струма" Не защитавам Манасиев ама дайте да видим какво по-добро има :) ще ви избера с кеф да ви гледам сеира


27 Март 2012 09:28 | Мечка
Оценка:
6
 (
16
 гласа)

Много некадърно написана статия., Интелектуалците" живеят в миналия век. Явно селските вечеринки им липсват. От това, което прочетох, е ясно само едно - тия скоро не са стъпвали в читалището. Първо се погледнете вие какво сте направили и тогава давайте акъли:)


27 Март 2012 09:49 | читалищен деец
Оценка:
5
 (
11
 гласа)

Ей, за простотията и злобата сън няма! Кой нормален човек ще пише коментари в 05:54, 05:57, 06:35 часа. Ако впрегнете негативната си енергия в нещо положително, чудеса ще сътворите, бе цървули!


27 Март 2012 09:55 | съвременник
Оценка:
6
 (
8
 гласа)

Само с идеали не се живее! И пара трябва! Така, че не е лошо първо да си платите членския внос, пък после да раздавате морал! Защото всички ръководители на дейности в читалището имат семейства и деца хранят! И вие интелектуалци, интелектуалци, ама огладнявате нали...
И в тази връзка май наяма друг председател, който с личния си авторитет и контакти да е донесъл повече външни парични постъпления. Щяхме да направим честванията за годишнината, без пари, ама друг път....


27 Март 2012 10:49 | ха-ха
Оценка:
7
 (
11
 гласа)

21 анонимни интелектуалци, както те пишат от 70-хиляден град!
МИШКИ!!!!!
Вие имената си не можете да напишете, града ще ми оправяте?!


27 Март 2012 13:44 | Торнадото
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Да се редизират читалищата в Селище и Логодаж. Там са най-големите злоупотреби.


27 Март 2012 14:48 | Вапцаров
Оценка:
0
 (
8
 гласа)

Манасиев, "иди си с мир"!


27 Март 2012 15:21 | Марина
Оценка:
5
 (
9
 гласа)

"Някога изграждахме естради на площадите и парковете. Сега имаме много зали, но пустеят" И кой е виновен за това скъпи ми интелектуалци? Тома Манасиев ви е виновен че днес младите не са като вас преди 40 години. Ами дайте да видим какво предлагате. Вие сте ПРОТИВ Манасиев, а можете ли да формулирате ЗА какво сте? Излезте пред аудиториятя с имената и предложенията си. Имаме еди каква си цел и предлагаме да се постигне по еди кой си начин. В тази статия интелект не виждам - виждам брътвежите на баба си - колко хубаво беше като имаше прожекции в читалището преди годиниииии. Много, ама много искам да ви видя кои сте и да гласувам за вас. И да видя с какво сте по-различни и какво ще постигнете.


27 Март 2012 15:29 | Гражданин
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

Нека младите хора да си кажат думата. Едно време на мода са били седенките, но сега хората търсят нещо ново. Не може със старите моцуни да се правят новации. Път на младите хора на всякъде.


27 Март 2012 17:06 | аман
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Гражданино, "моцуни" се пише с "У", ама ти откъде да го знаеш, като си отсъствал на уроците и само драскаш по форумите.


27 Март 2012 17:13 | съвременник
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Е, много лозунги много чудо в тази публикация. То за "инертността и некомпетентността" не е виновно ръководството, а такива като вас пишман "интелектуалци", дато си мислят, че все още с "Пролитарии от всички страни съединявайте се", всичко се оправя!


27 Март 2012 17:16 | ЧИТАТЕЛ
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Луд е не който яде баницата, а който му я дава. Отчетите на читалищата се представят в общината, а тя им изплаща определената от Министерство на културата субсидия. Отчетите следва да бъдат проверявани, но това не се прави. По тази причина фигурират в тях какви ли не кръжоци, състави, групи, ателиета и пр. измишльотини, защото всяка една от тях носи единици, по които се определя размера на субсидията. Имам съмнение, че статията е провокирана нарочно да се имитира бурен читалищен живот - т. е. да се трупат единици. Това е в областния център. Да не говорим за селата, където по отчет има и кръжоци за министри.


27 Март 2012 18:00 | Селянин
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Кмете, по селата живеят само възрастни хора, а читалищата изписват детски самодейни състави. И читалищните работници само далавери въртят. Огледай се, ослушай се и след това ги порежи тея мошенници.


27 Март 2012 18:54 | !!!!!!!!!!!!!!!!
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

На кметовете в селата дават по 40. 000 лв. на година те на кой дават отчет и какво са направили. А на Читалищата дават за една субсидирана бройка 5476 лв. направете хубаво по колко на месец получава един работник като и от тази сума се заплаща интернет и други материали за читалището. И не говорете вив Г-а Кметове само за Читалищните работници а направете си вие сметка, че ако навас направят ревизия много кметове ще са осъдени


27 Март 2012 19:12 | митничарчето
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

До "читалищен деец"! Сигурно си от подкрепящите др. Мансаиев, та се учудваш че има и ранобудни хора, които отиват по това време на работа и имат възможност да прочетат вестника. За " нормалност" е излишно да говорим, след като се чудиш на толкова елементарно нещо като ранното събуждане. За такива като теб е казано:, Прости им господи, те не знаят какво вършат! ''
И тъй като преценявам, че е излишно да споря с такива като теб, то по нататъшният ни " диалог" ще е излишен!


27 Март 2012 21:54 | самодеец
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

В селата вече няма детски градини, училища, лекар идва веднъж в седмицата и се налага децата ни да пътуват всеки ден до Благоевград, сега остава да нямаме и читалища, които са основани преди 100 и повече години, и това е единственото място където ни предлагат безплатни услуги, тези момичета са полезни в селото за много неща, не само с културната дейност и библиотеките. А друг е въпроса, че има хора които не ги интересува нищо, независимо дали е хубаво, щом като не е в неговия джоб. Дерзайте хора всички сме свързани по някакъв начин с ЧИТАЛИЩЕТО.


28 Март 2012 05:24 | Падешки
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

В нашто село има доктор, има и поп, има и читалище, но няма хъз за работа, госпожата незнае да раоти. Никаде не сме прочели че наште самойдейци са били някаде на участие, не сме ги видели по нито една телевизия, нека да им се осигуряват участия, спонсор ще се намери, ако има кой да търси. Виж Логодаждани редовно четем по вестниците че имат много участия. Нашта читалищна да вземе опита, с колежката и са приятелки.


28 Март 2012 05:46 | ДАНИ
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

В Логодаж нищо не се работи в читалището, само далавери се въртят. Има 2-3 баби, които създават лицето на читалищната дебелана. Само клюки и интриги се въртят, когато г-жа случайно благоволи да отиде на работа, което редко се случва. Г-жа читалищната Бойчева да не се представя като Падешка, защото хубаво за нея може да си каже само тя.


28 Март 2012 06:40 | ДО ВЕСНИКА
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

ЩЕ БЪДЕ МНОГО ИНТЕРЕСНО, АКО СЕ ПУБЛИКУВАТ ОТЧЕТИТЕ НА ЧИТАЛИЩАТА .ТОГАВА ОБЩЕСТВЕНОСТА ЩЕ МОЖЕ ДА НАПРАВИ ПРЕЦЕНКА НА ДОСТОВЕРНОСТТА ИМ . ТАМ ЗАСЕГА НЕЩАТА СА КАТО В " МЪРТВИ ДУШИ " НА ГОГОЛ


28 Март 2012 08:03 | Активист
Оценка:
3
 (
7
 гласа)

Хит добавки за отслабване препоръчваме на читалищните секретарки и гинкобилоба за да се опресняват мозъка като дремат на работното си място.


02 Април 2012 14:07 | ани
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Манасиев е тлъст, алчен, невъзпитан и некултурен човек! Да се маха това алчно недоразумение на природата! Къде набута също така мазния си дебел син? В Цигарената! Вечно да грабят и търтят! Вън!


14 Януари 2013 15:41 | Николай Узунов
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Знам, че коментарите са анонимни, което позволява много хора да изказват свободно мнението си. Как да сме за г-н Манасиев, който освен, че е инженер, не е прочел една книга. За него Стринберг и Томас Бернхард не означават нищо. За него е важно, че има СЕРТИФИКАТ или както и да се води за културеен деец на града; не тая злоба против този човек, понеже ми е вуйчо и в последните години съм видял много лоши неща от него. Не мога да кажа, че винаги е било така. Но хората се променят. За съжаление и той се промени и се интересува единствено от имотите си, от пенсията си, от колата и др. такива неща. Но никой не е казал, че хората трябва да имат постоянстващ характер. Виждам, че вече много хора са се разочаровали от този човек... Надявам се някой ден да се усети, че всичко това си го е направил сам, с делата си, с изказванията си и всичко останало. Всеки гради живота си както може, а аз гледам да нямам нищо общо вече с г-н Манасиев! :)




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар