Господа управници, възстановете предприятието “Хладилника”
Публикация на производителя на череши и праскови от Петрич В. Въчков
Уважаема редакция,
От 2 месеца с интерес следя дискусията около филиала на Солунската борса в община Петрич, който някои управници явно силно желаят да го има. От името на десетки мои колеги производители, с които съм разговарял многократно и с които сме на един хал, заявявам, че на нас, производителите, не ни трябва гръцка борса. Трябва ни европейска борса в Петрич, от която да идват да пазаруват българи, румънци, македонци и гърци. Тази борса може да бъде и общинска.
Управниците не мислят за нас, а за себе си. Ако мислеха за нас, те щяха да направят за толкова години от тържището за плодове и зеленчуци до Кърналово една истинска борса. Никой обаче не си мръдна пръста да направи това.
Не искаме гръцка борса край Петрич. Нека си припомним, че преди години в нашия град съществуваше предприятието “Хладилника”, там всички производители предаваха продукцията си. В него имаше хладилници за съхранение на хиляди тонове земеделска продукция. Имаше жп линия, по която в него влизаха вагони да товарят продукция. Затова нека не ходим далеч, да не гоним дивото. Бившето предприятие “Хладилника” може да бъде възстановено и да стане една истинска борса.
Очевидно е, че с изграждането на филиал на Солунската борса край Петрич гърците искат да увеличат печалбата си. Те ще превръщат в допълнителна печалба спестените километри от Петрич до Солун на румънските и македонски тирове. Ако в Солун стоката се продава за 60 ст./кг, край Петрич тя ще струва 70 стотинки. Неприемлива е и схемата, по която на бъдещата гръцка борса край Петрич търговски места ще имат големите търговци и производителите ще бъдат принудени да продават на тях продукцията си, т.е. ще бъдат поставени в неизгодното положение някой да им диктува ниски цени. Производителите имат право и трябва директно да търгуват на борсата.
Това не е мое мнение, а мнение на над 100 души производители, които са силно притеснени от вноса на евтини и некачествени гръцки плодове и зеленчуци. Ние, производителите, призоваваме управниците: Възстановете предприятието “Хладилника”, направете от тържището в Кърналово истинска борса и не ни трябва друга чужда!
В момента заради липсата на организация на пазара пристигат търговци с микробуси и изкупуват на ниски цени стоката от нашите производители. Те печелят многократно повече от производителите, без да влагат средства в препарати, пръскане, оране, в машини и в труд, и най-вече без да рискуват. Много производители са на път да се откажат от земеделието, да унищожат създаденото от тях с години и българското земеделие да рухне.
Ако управниците искат да имаме конкурентно земеделие, от което хората производители и потребители да имат полза, трябва да финансира и субсидира производителя в размерите и по начина, в които това става в другите страни-членки на ЕС. При плащането на субсидиите нас, производителите от Югозапада, ни приравняват към тези от Северна България, но при нас земята е разпокъсана, отглеждаме такива култури, които изискват да орем и пръскаме по над 10 пъти годишно. Производителите в Северна България сеят жито на площи по 1000 дка и минават с едно оране и жътва.
Затова субсидиите в България трябва да се дават не на единица площ, а както е в Гърция - на килограм произведена и продадена продукция срещу представена фактура и касова бележка. В Гърция на земеделците плащат по 882 евро на хектар обработваема земя. В България субсидиите за хектар земя са 82 евро. Когато се изравнят субсидиите в България със субсидиите в ЕС и когато се субсидира килограм произведена и продадена продукция, тогава у нас ще има земеделие.
Според директивите на Европейската комисия всички субсидии за производителите ще се разпределят от браншовите организации на производителите. Затова апелирам към всички производители от региона да се обединим в общо сдружение, за да дадем отпор на всички, които искат да ни налагат условия и да ни мародерстват.
Вангел Въчков, производител на праскови и череши, гр. Петрич
Дестилацията на ракии да става само в Общински ракиджийници. За целта частните такива, като тази на въпросния господин да станат общински чрез общиницация/подвид на национализация и експоприяция/ Да се премине от хоризонтална към вертикална интеграция на селското стопанство. Да се върнат Рибнишки, Станков, Крумов и др. на ръководни постове. Да се изгради нов тютюнев монопол/на инат на капиталистите/, да се възстанови фабриката и бригадирското движение ! Да се раздадат служебни лади и волги !Да се върнат манифестациите на площада .Да върнем вярата си в СССР. Да премахнем всички привилегии, както беше през социализъма.
му е времето после е къстно.
АЗ СЪМ НА 58 ГОДИНИ И СИ СПОМНЯМ КАК ЦЯЛОТО ПОЛЕ ОТ РАННА ПРОЛЕТ ДО КЪСНА ЕСЕН БЕ ЗЕЛЕНО И МНОГО ЦВЕТНО ОТ ЦЪФНАЛИТЕ ПРАСКОВИ. А СЕГА КАКВО Е????? БИ ЛИ МУ ОПРЕДЕЛИЛ ЦВЕТА??? ОСОБЕНО МЕЖДУ ПЕТРИЧ И РЪЖДАК, ОТ ЦИГАНСКАТА МАХАЛА ТА ЧАК ДО МИТИНОВО!!! ЗА ВЪТРЕШНОСТТА НА ДРУГАТА ЧАСТ ОТ ПОЛЕТО / ПОД ГАРАТА/ НЕ МОГА ДА КАЖА КАК ИЗГЛЕЖДА, ЗАЩОТО НЕ СЕ ВИЖДА ОТ ЗАСТРОЕНИТЕ МЕСТА РАЗПОЛОЖЕНИ ПОКРАЙ ШОСЕТО.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.