Бялото гниене по лозята не е нова болест

10 август 2010 00:18   1 коментар   26740 прочита
Ил. Бояджиев
Ил. Бояджиев


Ил. Бояджиев

Агрономът по РЗ Ил. Бояджиев: Просто забравихме и занемарихме борбата с нея

Драга редакция,

В два поредни броя на вестника се появява стряскащото заглавие: "Новата болест бяло гниене порази масивите. Реколтата унищожена 100%". Болестта не е нова. Тя напада гроздовете и останалите части на лозята. До този момент лозарите не й обръщаха внимание, а и колегите агрономи, поради забрава или незнание, не препоръчваха мероприятия срещу нея.

Болестта още миналата година започна с масово нападение по лозята. Периодът за миналата година и тази година съвпада с обилните валежи и високата температура. Бялото гниене се проявява най-често след градушка и може силно да намали, даже да унищожи добивите. Миналата година спорих и с бившите ми колеги от Службата по растителна защита. След справка в Пловдивския агрономнически институт те потвърдиха моята теза. Паразитът напада ранните видове лоза. Особено чувствителна е европейската лоза. Причинител на болестта е гъбата Coniella diplodiella. Тя е слаб паразит, който може да прониква направо през кутикулата и епидермиса на зърната, през рани или през нектариите, които са в основата на зърното.

Нападнатите части изглеждат отначало сиво-бели и колегите препоръчват препарати срещу сиво гниене, което не води до нужния ефект и което е много погрешно. Спорите на гъбата са устойчиви на суша и запазват жизнеспособността си в почвата от 3 до 13 години. Те противостоят на 2% бордолезов разтвор, който обаче убива кълновете им. При топло и дъждовно време гъбата се развива за 3 дни. В тази връзка е необходимо да се предприемат от едно до три пръскания на лозата, веднага след градушка с 0,3% "Тирам" или какъвто и да е антибиотик по 10 000 промила на лозарска пръскачка. След гроздобера в няколко месеца трябва да се извършват фунгицидни пръскания.

Искам да припомня още нещо. Болестта е описвана от Малков /1903 г., 1905 г., 1907 г./, Козаров /1907 г., 1909 г./, Сираков /1901 г./, Иванов /1920 г./, Христов /1967 г., 1972 г./. Ето защо казвам, че болестта не е нова, а просто сме забравили за нея.

ИЛИЯ БОЯДЖИЕВ, агроном РЗ

ПРОЧЕТИ СТАТИЯТА

1 коментар
16 Август 2010 10:36 | Пешо
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Прочетох статията и това което казва Ил. Бояджиев е вярно,обръщам се към редакторите на
вестник Струма отделете малко място във вестника и за земеделието най вече със съвети на специалисти ,защото вестник Струма е четен и търсен от всички хора от региена. Дано да се сбъдне тази мечта на добър път.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар