Болничният директор д-р Кр. Михайлов
В благоевградската болница не е подценена коремната травма на пострадалия при катастрофата в Кресненското дефиле Т. Тодоров, разкъсване на далака на скенера не е установено
Не е подценена коремната травма на ранения при катастрофата на Е-79 в Кресненското дефиле Т. Тодоров в благоевградската болница, направени са всички необходими изследвания за диагностика и лечение, разкъсване на далака не е установено, заяви изп. директор д-р Кр. Михайлов. Поводът за изказването му е възникналият скандал за подценен здравословен проблем от дежурните лекари в благоевградската болница.
Катастрофиралият по време на командировка представител на търговската фирма “СОЛАРИС 999” Тодор Тодоров, както “Струма” писа, бе опериран по спешност от хирурзи в “Пирогов”, отстранен е далакът му, предстои му ортопедично лечение на тежките комбинирани травми.
Ето какво поясни началникът на операционния блок в МБАЛ - Благоевград, хирургът д-р Д. Димитров: Касае се за пациент, на когото на 35 минути след приемането му в Спешно-приемно отделение в 11,05 часа е направен скенер на глава, гръден кош и коремни органи. Не са открити травматични изменения, част от тях се развиват бавно след първите 24 до 48 часа. В 18,30 часа е постъпил в реанимация с хемоглобин 100 и нормално кръвно налягане, с тежки травми, които сами по себе си водят до кръвозагуба от близо 3 литра. Стабилизиран е, но близките му са прекъснали самостоятелно нашето по-нататъшно наблюдение и диагностичен процес /с последващи контролни ехографски изследвания, консултация с хирург и хематологични изследвания/ и са го преместили в столична клиника.
Историята на заболяването на пациента сочи, че през цялото време е контролиран на монитор под активно лекарско наблюдение. Изписан е от реанимация в хемодинамично стабилно състояние - кръвно налягане 130/80 и пулс 75/80, пристигнал е в София в шок, което говори, че по време на транспортирането е направил разкъсване на далака. Най-вероятната причина е хематом на далака, имало е вътрешно разкъсване на самия далак, което в началото не се е проявило, затова и по време на скенера не е диагностицирано. Това е двумоментна руптура на далака, тя може да настъпи един час след травмата, а може и 2 седмици и дори 45 дни след нараняване. При западната медицина 95% от разкъсванията на далака се лекуват консервативно, докато в България разкъсан далак - операция.
Колегите, които са имали допир до пострадалия, не са подценили травмата, действали са професионално и отговорно, заключи д-р Димитров.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.