Баба Ванга благослови създадения от мен Културно-информационен център

20 май 2011 00:14   8 коментара   17518 прочита
К. Аспарухов
К. Аспарухов


К. Аспарухов

Публикация на поетът, журналистът и шоуменът Кирил Аспарухов

Петрич вече си има книга - "Петрич в миналото и сега". Много вълнения съпътстваха нейната подготовка, още повече - след отпечатването й. Многоликата редакционна група, водена от Евтим Евтимов и Кирил Аргиров, обаче къде съзнателно, къде - не, е допуснала много пропуски. Плюсовете не ги коментирам, те са много - имена, факти, събития, които рисуват историята на града. Но не съм единственият, който преглъща незаслужена обида с подминаването на факти, които са очебийни. Затова реших да не мълча повече и да разкрия истината.

Казвам се Кирил Аспарухов. Роден съм в Петрич. Завършил съм средното си образование в "П.К. Яворов", продължих висше в София, а от 1973 г. живея и работя в морската ни столица Варна. Така се развиха житейски нещата ми, че през 1991 г. се върнах в Петрич и със съдействието на местния бизнесмен Илия Левков създадохме към читалище "Братя Миладинови" Културно-информационен център /КИЦ/. И всичко това с благословията на читалищното настоятелство и неговия секретар Ангов, а първата проява - постановката "Последните 13 дни на цар Борис" с участието на Невена Коканова, беше благословена от самата Ванга.

За тази година тук се случиха много и неповторими неща, които изписаха в историята на Петрич много ярка страница. Създадената от мен школа за манекени в три възрастови групи, наброяващи над 100 участници, с десетките си ревюта на облекла от петрички фирми направи друг климата в града. Манекенският екип на КИЦ гостува с успех в Македония, Гоце Делчев, Варна. А в Петрич ревютата бяха по улиците, на площада, на стадиона, в салоните на читалището.

Заговори се за друг дух сред младите хора в перлата на Юга, какъвто е Петрич. КИЦ-ът за 1 г. реализира 42 събития, като повече от 20 бяха обект на телевизионни репортажи. Тогава Петрич бе обявен за града на милионерите след фантастичния бал на петричките бизнесмени в салоните на "Балкантурист", днешния "Белатур", организиран от КИЦ-а.

Всеки месец имаше гастрол на театрална формация от София - Театър 199, Сатиричния театър, "Сълза и смях" и др. Петричани при пълни салони аплодираха гастролите, осигурени от КИЦ, с популярните театрални и кинозвезди Невена Коканова, Стоянка Мутафова, Йорданка Кузманова, Искра Радева, Никола Анастасов, Васил Михайлов, Наум Шопов, Йосиф Сърчаджиев, Константин Коцев, Доротея Тончева, Георги Мамалев, Виолета Гиндева и др.

Салонът на читалището беше пълен и на премиерния спектакъл на Георги Станчев "Обичам те, ела", на шоупрограмите "Изгряват звезди" /с участието на местни таланти/, "Шепа кестени" /поетични откровения на творци от Петрич, разпилени по цяла България/, на поетичния спектакъл на Стефан Цанев "Спасете нашите души", както и на представените нетрадиционно концертни прояви на самодейните колективи на читалището.

Независимо че фестивалът на старата градска песен "Златен кестен" бе иницииран от мен като фестивал, залегнал в програмата на КИЦ-а, а Шани измисли неповторимото име, до ден-днешен в аналите на този фестивал името ми не присъства при организаторите /?/.

Идеята ми 6 май да бъде Денят на Петрич бе подкрепена от Елена Вретенарова и това се реализира и продължава и до днес. Тогава се пръкна първото издание на фолклорния фестивал "Южен гердан". Тогава направих и представяне на популярните и родени в Петрич актриси Катя Паскалева и Виолета Донева, театралния критик Ана Иванова, цигуларя Кирил Стамчев. Сгъстената програма на балетната прима Вера Кирова ни лиши от пълния блясък на седмицата, посветена на Деня на Петрич.

КИЦ-ът организира и площадното шоу "Честито, шампиони" по повод третата шампионска титла на хандбалния отбор на града. Площадното пространство преливаше от хиляди петричани, а модно ревю, шампионски изпълнения на акробатичен рокендрол и др. радваха съгражданите ми повече от 2 часа. За всичко това, случило се в далечната 1991 г., в сборника няма и ред. Недоумявам.

И още нещо. Автор съм на 14 книги с поезия и интервюта, между които "Слънчева присъда", "Олтар за Невена", "ПобеляваНЕ", ПродължеНИЕ", "Извървяно". В голямата литературна нива съм тръгнал от кръжока "Антон Попов" при читалище "Братя Миладинови" - Петрич. И то със запомнящи се премиери, истински спектакли. С участието на Гинка Станчева, Аня Пенчева, Маргарита Хранова. Подарените от мен книги са в библиотечния фонд на читалището.

Е, до ден-днешен не са ми отговорили с нито едно представяне като автор. Всички мои премиери съм организирал сам, със съдействието на приятели. Най-голямото разочарование от институцията НЧ "Братя Миладинови" дойде, когато преднамерената разсеяност на работещите в нея прескочи представянето на двутомника ми "Извървяно" по повод 60-годишнината ми. Името Кирил Аспарухов за тях явно не съществува. Затова и не фигурирам като творец на Петрич. А още съм жив. Всичко, сътворено от мен, е споделено с моите съграждани съвременници. Но защо тези знаци на духовното добро не са намерили място в сборника "Петрич в миналото и сега"? Може би защото сме роби на сентенцията, че никой не е пророк в родния си град?

Кирил Аспарухов, поет, журналист, шоумен

8 коментара
20 Май 2011 05:39 | мнение
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Няма ненаказано добро - казано от умен човек !!!!! Не търси признание приживе защото в България за съжаление още никой не го е получил !!!!!


20 Май 2011 07:28 | изумен
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Всеки се напъва за слава!
Явно 1 година работа в Петрич е достатъчна да влезеш в иторията на града.
Дребни комплексари!


20 Май 2011 09:41 | подкрепа
Оценка:
2
 (
4
 гласа)


Ансамбъл " Мека китка " напълно те подкрепя, Кирчо


20 Май 2011 10:00 | АЗ
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

АБЕ НАПИШИ ЕДНА ПЕСЕН И ЗА АЗИС


20 Май 2011 10:28 | АНИ
Оценка:
1
 (
7
 гласа)

ЕДНАТА ГОДИНА РАБОТА НА КИРИЛ АСПАРУХОВ В ПЕТРИЧ СЕ РАВНЯВА НА ДЕСЕТ ГОДИНИ РАБОТА НА ПСЕВДОТВОРЦИТЕ КОИТО ОСТАНАХА В ПЕТРИЧ. ДА СИ ЖИВ И ЗДРАВ КИРЕЛЕ. НАИСТИНА ПРЕЗ ПЕРИОДА В КОИТО РАБОТЕШЕ КИЦ-а В ПЕТРИЧ СЕ УСЕЩАШЕ ТВОРЧЕСКА АТМОСВЕРА. А СЕГА МИРИШЕ САМО НА СКАНДАЛИ И ПСЕВДОКУЛТУРА. АКО РЕШИШ ДА СЕ ВЪРНЕШ В ПЕТРИЧ ДА СЕ ВЪЗТАНОВИ КИЦ- а ЩЕ СРЕЩНЕШ МНОГО ПОДРЪЖНИЦИ ЗАЩОТО ТИ НИ ОТКЪСВАШ ОТ СИВОТО НИ ЕЖЕДНЕВИЕ И ВНАСЯШ ЖИВЕЦ В ГРАДА. ЗА ВСЕКИ ГРАД Е ЧЕСТ ДА ИМА ТАКАВА КОЛОРИТНА ФИГУРА В СВОЯТА БИОГРАФИЯ И ЗНАЙ ЧЕ НИЕ НЕТВОРЦИТЕ ОБИКНОВЕНИТЕ ХОРА ВИЖДАМЕ ТОВА И ТЕ ПОМНИМ. НЕ ЗНАМ КОЛКО ВРЕМЕ ЩЕ ИЗДЪРЖИ ХАРТИНИЯ НОСИТЕЛ НО НАШАТА ПАМЕТ И СПОМЕНИТЕ ЩЕ ИЗДЪРЖАТ НА ВРЕМЕТО


21 Май 2011 02:37 | Колю Кафало
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Каква Ванга--какви пет лева! Дойде наш Киро скапан и гладен като алиботушки вук; лапа парички от Зрил и Фашисто !
Е па нормално нема да те пишат у книгата.
А виж кога почнем книгата---героите у Петрич е тогава тебе Кирчо; Стоянчо Женското и бай Георги Проданов---ке Ви турим най отпред!


24 Май 2011 18:11 | Македонски
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Еи Кафал ли си Що ли си Не знам дали си онио Кефал дека го клаха на стълбите на Яворите преди много години Но такива Петричани трябва да се увековечат Защото и АЗ съм обиден от Вретенцето И Аз съм дал много на този град -Наричахаме -Чародееца на Петрич Но..... Се ла ви Нищо лично Бай Евтиме Знам че ме обичаш


01 Юни 2011 05:35 | крупник
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

за село крупник крупнишкият учител по история КРУМ КОСТОВ написа книга за селото която беше издадена през 2009 година със заглавие ИСТОРИЯТА НА КРУПНИК ОТ ДЪЛБОКА ДРЕВНОСТ ДО НАШИ ДНИ. великия крупник може би пак първи което не е лесно да се постигне в наши дни.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар