90 благоевградчани за 3 дни подкрепиха идеята за построяването на Душков мост
Художникът-инициатор Г. Стойчев
90 благоевградчани за 3 дни подкрепиха идеята за построяване на Душков мост в центъра на града, предложена на откриването на коледната тематична изложба “Моят град” от дизайнера Георги Стойчев. Подписката не е излязла все още от залите на галерията “Стоян Сотиров”, но според художника-инициатор съгражданите му, които искат да я подкрепят, ще могат да се насладят и на творбите в експозицията, а и тъй като няма още изработен макет, могат да видят поне идеята, нарисувана от Стойчев.
Много хора, прочели във в. “Струма” за подписката, ме спират и искат да я подкрепят, това означава, че благоевградчани имат нужда и желаят да има такъв атракционен покрит мост, свързващ площад “Македония” и моста на въздишките с градинката в началото на кв. “Вароша”, разказа дизайнерът-художник. Той напомни, че идеята не е негова, обсъждали я многократно с покойния вече живописец и негов приятел Методи Душков и дори коментирали възможностите за реализация с архитекти. Мостът над бул. “Стамболийски” би свързал естествено центъра на Благоевград със старинния квартал и целта е да е с много атракции както за гостите, така и за жителите на града: творчески ателиета, културно-информационен център, кафене и накрая естрада, където да могат да се провеждат забави и представления за децата.
Не смея и да мечтая да се реализира проектът Душков мост, както съм нарекъл идеята в памет на Методи Душков, елегантно да “слиза” пред входа на музея, какъвто всъщност е първоначалният замисъл преди години при мащабното строителство заради визитата на Дипломатическия корпус в града ни през юни 1987 г., обясни Георги Стойчев. След седмица-две той планира да пусне подписката пред сградите на ГУМ и общината и смята лично да представи идеята си на творчески колективи архитекти, инженери и общественици.
ПРОЧЕТИ СТАТИЯТА
По време на така нареченото дипломатическо сткроителство - 1985-87 г., въобще не е ставало дума за изграждане на такова съоражение. Идеята е на арх. Иван Битраков /лека му пръст?, проектант на музейната сграда от 1974 г. Проеста предвиждаше изграждане на лек пешеходен мост, който да излиза точно пред входа на сградата. Това може да се види и сега, изградена бе само малка част пред входа на музея, под която сега е гаража.
Но вече започна реставрацията на кв. "Вароша" и се прие, че такъв мост ще пречи на възприемането на квартала и идеята бе изоставена. Пак заради реставрацията бе преместено автомобилното движение по сегашното платно. Малко по-късно на оперативка в моя кабинет в музея, в присъствието на Вл. Сандев - първи секретар на ОК на БКП, Кирил Антонов- председател на ОНС и други отговорни окръжни и градски ръководители предложих отсечката от "Златното пиле" до горния мост да
Не четете добре коментара ми. Или го четете както ви е удобно. Много по-добре знам кой кога е бил първи секретар. Но това са две различни неща. Израза ви "комунистическо кутило" показва че се чувствате слаб и душата ви е обхваната от омраза. Лошо, много лошо.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.