Янка Шейтанска от ПП Партия на Зелените: Трябва да опазваме нашата природа, защото тя е ценност, която обединява нацията

15 октомври 2015 12:43   4 коментара   11610 прочита


Твърди учителката от кандидат- съветническа листа с № 28 в Благоевград

„Трябва да се постараем да опазваме нашата природа, защото тя е общочовешка ценност, която обединява нацията“, заяви в интервю кандидатът за общински съветник Я. Шейтанска

Янка Шейтанска е кандидат за общински съветник от ПП "Партия на зелените" в местните избори на 25 октомври 2015 г. Тя е начален учител в СОУ "Иван Вазов", Благоевград и има над 20-годишен педагогически стаж. От години работи както с деца, така и с техните родители в областта на екологичното образование. Има реферирани публикации в сферата на екологията, публикувани в централни научно-методически списания.

Как съумява да възпитава децата и доколко важно e екологичното възпитание и при възрастните - отговорите на тези и още въпроси ще разберете в интервюто по-долу.

- Как избрахте тази професия да работите с най- малките?

- Началният етап на образование е призван да положи основите за формиране на личността. В този етап се осъществява бавен преход от света на детето в света на училището. Приех професията учител като предизвикателство, а по-късно разбрах, че това е моето призвание.

- Кое е най-интересното и кое е най-трудното с малките ученици?

- Те са забавни и емоционални, откровени и самокритични, бързо се привързват към учителя си. Началото е най-трудно, защото трябва да спечелиш доверието на малкото дете, да способстваш то да те усети и почувства като приятел.

- Вие се занимавате и с екология, тоест вграждате в тях и екологичното възпитание? Така ли е?

- Предизвикателството, което застана пред мен, е в резултат на това, че усилията, които се полагат в областта на екологията и постигнатите успехи в тази насока не са достатъчни. Няма единна екологична система. При учениците присъства песимизъм, няма инициативност, има отрицателни нагласи към природата. Именно това ме провокира да започна да работя в тази област. Още през 2003 г. създадох класна стая сред природата, където преподавах отделни уроци по български език и литература и математика. Когато се връщахме от заниманията сред природата учениците бяха емоционално заредени, те се справяха и в задължителната подготовка по-добре, съчиненията им бяха обогатени с повече знания и повече хубави думи.

Първите публикации, които излязоха в реферирани издания, са: „Педагогически условия за активизиране познавателната дейност на учениците от началните класове“ през 2004 г. и „Екскурзията като форма на обучение“ през 2005 г. в списание „Начално училище“. След това продължих да работя в тази насока, като през 2006 г. създадох авторска програма, която включва знания за близката околност, в случая НП „Рила“. Знаем, че паркът е огромно богатство за нашата страна. Програмата включва растителни и животински видове, които се срещат единствено в НП „Рила“ и никъде другаде по света.

- Вие имате научни публикации, които са публикувани в специализирани издания. Там пренасяте Вашия опит с децата, свързан с екологичното им възпитание?

- Това, което правя с децата сред природата, в действителност го описвам и го публикувам в научно-методически издания. През 2006 г. в списание „Начално образование“ излезе моята статия „Екологично образование на учениците от началните класове“, а другата ми публикация е в списание „Образование и квалификация“ – „Свободноизбираемата подготовка по „Човекът и природата“ 3. клас – форма за изграждане на природозащитно поведение в родния край“. Продължих да работя с моите ученици и през 2009 г. излезе моята най-добра и обобщена публикация, която обхваща знания на учениците от 1. до 4. клас и това е: „Педагогическа технология за формиране на ценности у ученици с екологическа насоченост в начален етап на образование в списание „Начално образование“. Всъщност в тази публикация съм описала вариант на учебно съдържание и педагогическа технология“ . Педагогичската технология се изразява в съчетаване на форми и методи за теоретично овладяване на знания с такива за натрупване на опит, защото учене чрез действие е част от новата образователна парадигма и е хуманно по своето значение.

След това постепенно реших да разширя своята дейност , да експериментирам и да включа и родителите на моите ученици в обученията сред природата. За моя голяма и приятна изненада те откликнаха и се присъединиха към идеята. Ръководех се от това, че сътрудничеството между семейството и училището е социална необходимост за двете институции, и най-вече за подрастващите. Родителите участваха в тържества в областта на природите науки и екологията. Заедно проведохме много благотворителни кампании с продукти, направени заедно с децата. Също така родители и деца изработиха екологични костюми от отпадъчни материали, с които участвахме в конкурси. В заключение искам да кажа, че всичко това се отразява много добре на децата. Тези деца, чиито родители участват, имат по-добър социален успех, емоционално здраве и успех в задължителната подготовка. Цялата съвместна работа е описана в публикация със заглавие „Ролята на взаимодействието семейство – училище за формиране на позитивен климат в класа“, която е одобрена и ще бъде публикувана в списание „Образование“.

- Да разбирам ли, че по този начин помагате и на родители, и на ученици с възпитание към отношението към природата?

- Да, тези форми на обучение предразполагат ученици и родители да се учат един от друг, тоест родителите също се учат от своите деца.

- По този начин съумявате да предадете любовта към природата и на учениците и на техните родители. Образователният процес в цяла България според Вас на какво ниво е? Как Ви се струва - има ли проблеми и какво трябва да се оптимизира?

- Проблеми в образованието има. Най-важният проблем е демографската криза, която е влошила структурите на образователната система. Учебните програми трябва да се структурират в зависимост от пазара на труда. В противен случай много млади хора след средното си образование ще учат в чужбина и там ще се реализират. Друг проблем е взаимодействието семейство - училище. В това динамично време някои родители са много ангажирани, други плахо се включват в образователно- възпитателния процес . Трябва да се поощряват отговорното родителство и талантите на учениците.

- Като участник в листата за общински съветници, издигната от ПП "Партия на зелените", какво бихте казали на избирателите?

- Подкрепям ПП „Партия на зелените“, защото тя е демократична партия, защото в основата на програмата й е опазване на природата, опазване на националните и природни паркове. Приоритет на „Партия на зелените“ е образованието , развитието на младите хора и тяхното възпитание. Приоритет е качеството на живот на отделния човек, както и осигуряването на по-добър живот на хората в неравностойно положение. И не на последно място е постигане на баланс между качеството на живот и естестваната околна среда.

- Спират ли Ви Ваши познати, които вече ви разпознават и припознават като човек от политическите среди и с какви въпроси и искания се обръщат към Вас?

- Да, те приемат положително моите изяви в „Партия на зелените“ и споделят своите проблеми. Въпросите им най-вече са свързани с правилното възпитание и образование, които биха помогнали за бъдещото развитие и просперитет на техните деца.

- И накрая - от какво зависи българите да живеем по-добре?

- Всичко зависи от самите нас. Трябва да се постараем да опазваме нашата природа, защото тя е общочовешка ценност, която обединява нацията. Затова – гласувайте за „ПАРТИЯ НА ЗЕЛЕНИТЕ“ с N28 в интегралната бюлетина.

*Предизборна публикация

Купуването и продаването на гласове е престъпление

4 коментара
16 Октомври 2015 10:26 | Избирател
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Точно заради такива хора ще гласувам за Партия на Зелените ! Успех г-жо Шейтанска


17 Октомври 2015 09:36 | Гражданин
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Живеем във време, когато не образованието и доброто възпитание са приоритет, а за голямо съжаление се поощряват арогантността, грубостта, интригантството! Младите хора стремглаво се стремят да усвоят бързо тези качества, защото смятат, че иначе няма да се котират в съвременното ни общество. Няма да ги харесат! Няма да ги приемат! Всичко то ва рефлектира върху училището като институция и учителите като представители на тази институция. От това, което прочетох, аз разбрах, че в основата на работата на този учител са залегнали постоянството, общуването, взаимната отговорност, достигането до общи изводи, решения и продукти. Спокойствието, което предава на своите ученици, се пренася и върху техните родители и близки. Та нали от това какво образование и възпитание ще получат най- малките, зависи бъдещето на страната ни?! Пожелавам на този учител, независимо дали ще бъде общински съветник, да има търпението, волята и творческия дух да продължи да работи и занапред по този начин. Успех!!!


17 Октомври 2015 14:48 | Биляна
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Благодаря Ви г-жо Шейтанска, че Ви има! Благодаря Ви, за нестихващата енергия, която раздавате безрезервно на децата и на нас родителите. Местния праламент само ще спечели от преставител като Вас в редиците си. Небаравяйте, че когато съдбата ви затваря врата, ами тогава просто влезте през прозореца. В живота на човек много врати и възможности се затварят пред него, но истинската отдаденост към целта и преследването и рано или късно ще се възнаградят. Не се отказвайте и вярвайте в своите сили и възможности!


17 Октомври 2015 16:39 | Krasimir
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Ерудирана личност, изключителен и доказан професионалист, това е Янка Шейтанска. Успех в начинанието!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар