Съветникът М. Попов разкри корупционна схема
Ат. Янев определя цените на имотите на дупничани, оценителите ги преписват
Истината за начина, по който се сформират цените за продажба на общинските имоти в Дупница, бе осветен на вчерашната общинска сесия. Адвокатът-общински съветник от “Атака” Милен Попов заяви: Кметът Атанас Янев определя цената, която в повечето случаи е символична, а лицензиран оценител се произнася едва след като я е посочил в писмен вид. В две поредни докладни за продажба на общински имот и учредяване право на строеж кметът Атанас Янев е предложил определена цена на имотите, преди да се е произнесъл за нея лицензираният оценител.
От микрофона съветникът съобщи факта, че в докладната записка на кмета с дата 12.05.2011 г. има фиксирана продажна цена на имот със символичните 5300 лева. Датата, на която лицензираният оценител определил пазарната стойност на обекта, е 13.05.2011 г. и изумително съвпада до стотинка с тази, определена от предния ден от кмета. На поставения въпрос от Милен Попов как не ги е страх от закона председателят на ОбС Явор Тодоров отговори, че става въпрос за техническа грешка. Атанас Янев повтори думите му, без да уточни на кого е “техническата” грешка.
Милен Попов опонира, че не може да става въпрос за техническа грешка, и двамата лъжат, защото въпросните общински имоти общината притежава точно от датата 12.05.2011 година, което е видно от акта за общинска собственост, и няма как оценителят да го е оценил преди тази дата, 12.5.2011 г.
Екскметът на Дупница, общинският съветник от БСП Първан Дангов, потвърди, че двамата управници лъжат, като добави, че това не са единствените докладни с този скандален факт, което показва как се продават имотите на дупничани и как се определя така наречената “пазарна стойност”, предварително задавана от самите управници, а не от лицензирантите оценители, както е по закон.
Кметът Атанас Янев вчера официално призна, че не може да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания - за изграждането на шумно рекламираната централна детска градина -1 при Транспортна болница. Общината няма 600 000 лева, за да довърши грубия строеж, каза кметът и замрази обекта за неопределено време, като се извини с икономическата криза в световен план. Кметът внесе предложение да закупи стопанисваната досега под наем детска градина до завод “Хошимин”, като плати от хазната 150 000 лева на частна фирма “Бендидъс” ЕООД, без да обясни как е формирана тази цена и без да пита общинските съветници или пък лицензиран оценител. Всички съветници гласуваха “за” с изключение на опозицията.
Най-скандалната докладна на сесията вчера от кмета Атанас Янев беше предложението му да бъдат узаконени всички преместваеми обекти, разположени в момента около центъра, Минчовия площад, парк “Рила” и около стадион “Бончук”. Това кметът Атанас Янев направи въпреки недоволството на дупничани срещу грозните сергии и павилиони, срещу които и самият градоначалник заяви: Не мога да гледам нацвъканите павилиони.
50 процента от емблематичния за Дупница ГУМ е празен, а вие разрешавате сергии около него, това е неприемливо за нас, а и самият Вие казахте, че това в момента е грозно. Дупница е град с традиции и не може така лесно да го обезличавате, противопостави се остро съветникът Милен Попов.
Оказа се, че заведението “Фейсис” точно срещу входа на общината е единственото, което не фигурира върху картата на преместваемите обекти, приета вчера от общинските съветници, по силата на което трябва да бъде закрито веднага. То изцяло е разположено на тротоара върху общинска собственост. Липсват на картата и билбордовете, отчете съветникът от БСП Първан Дангов.
Съветниците предоставиха възможността на “Рила газ” да построи газстанция край село Пиперево във връзка с газификацията на града срещу заплащане. Таксиметровите шофьори бе решено да возят с начална цена между 40 и 85 стотинки дневна тарифа за километър и до 95 стотинки - нощна тарифа. В момента те возят между 50 и 60 стотинки.
По средата на сесията гневни фармацевти влязоха в залата и протестираха срещу аптеката на варненския бизнесмен Марешки, който продава лекарства на драстично по-ниски цени от действащите до този момент в Дупница. Председателят на сдружените фармацевти Златка Велкова излезе на микрофона и прочете протестна декларация, като най-важното в нея беше: В България беше разрешено безконтролното откриване на аптеки и в момента в малките населени места няма.
Бе разрешено вертикална обвързаност - собственик на завод за производство на лекарства може да бъде собственик на складове за дистрибуция на лекарства и аптеки, появиха се няколко големи играчи, нямащи нищо общо с фармацията, които монополизираха пазара и наложиха нелоялна конкуренция. Аптеките, собственост на магистър-фармацевти, не могат да се конкурират с аптеките на Марешки, защото не притежаваме складове и заводи. Ако така продължават, след две-три години всички ще затворим аптеките и трябва да емигрираме в чужбина.
Затова се обръщаме към вас, местната власт, да ни подкрепите чрез Националното сдружение на общините в България и чрез областния управител, за да се фиксират цените на лекарствените средства по лекарско предписание и да се затворят аптеки от рода на Марешки.
Екскметът Първан Дангов и Милен Попов се обявиха категорично против, като обявиха, че общинските съветници по места не определят държавната политика и това е недопустима декларация. Милен Попов изрази възторга на хората, които са минали през офиса му, за да изкажат поздравления към Марешки, който продава между 7 и 10 лева лекарства по-ниско от тези на общинската съветничка Мария Попова и колегите й.
Иван Ибришимов контрира, като обвини премиера Бойко Борисов за пазарните условия, даващи възможност и предимство за по-ниски цени на пазара на лекарствата и възможността в аптеките да работят и хора, които не са фармацевти.
А иначе парк и детски градини се финансират от съвсем различни фондове, където може да се осигури финансиране се работи, където няма пари - нищо. Обърнете се към Дянков и Плевнелиев за детска градина, каквото можеше да се вземе от еврофондовете се взе, повече няма, а нашата си държава не дава, само взима.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.