Съветниците в Петрич се забавляваха и опознаваха 40 минути "приборите" за електронно гласуване, после проведоха дълга, скучна и монотонна сесия
За първи път съветниците от Петрич гласуваха по електронен път, което внесе известна доза смях при стартирането на днешната сесия на местния парламент. Повече от 40 минути съветниците оглеждаха "приборите" за електронно гласуване, изслушаха инструкциите и дадоха старт на една дълга и безкрайно скучна сесия. Общинският съвет гласува община Петрич да кандидатства за безвъзмездно финансиране на проект за изгражадане на компостираща инсталация за биоразградими отпадъци.
Кметът Димитър Бръчков заяви, че до 2020 година таксата за депониране на един тон биоразградими отпадъци ще достигне 95 лева. Всяка година общината депонира между 4 000 и 5 000 тона такива отпадъци. При съществуването на функционираща компостираща инсталация общината ще икономисва по 130 000 лева годишно. Освен това, произведения компост ще може да се използва за селскостопански тор, каза кметът Бръчков.
Общинския съветник адв. Иво Стефанов внесе предложение да отпадне точката, в която да бъдат направени промени в правилника за дейността на "Контрол, охрана и сигурност" при Общинска администрация-Петрич. Според него е недопустимо да се създава общинска въоръжена охрана, на която да се дават повече правомощия от необходимите, защото това са хора без необходима квалификация. Той зададе въпроса: "Все пак в Петрич си има Районно полицейско управление. Нали ние не смятаме да го затваряне? Защо трябва да се създава такава въоръжена охрана при положение, че си имаме полиция? " Според него някой хора гледат много американски филми, в които има шерифи. Все пак в България си има МВР, което да осигурява националната сигурност.",каза съветникът
Според общинския съветник Евтим Каламски пък този правилник противоречи на закона за МВР и с конституцията и трябва да бъде преработен. Георги Ангелски коментира от трибуната, че не се прочитат и цитират целите текстове на правилника и по този начин се внася напрежение и психоза в обикновения гражданин, което е излишно.Кметът Димитър Бръчков каза, че правилникът е одобрен от юриста на общината и юриста на общински съвет Антоанета Янчева. Той предложи думата да бъде дадена на Тильо Буров, който е шеф на общинската охрана, които да даде конкретен отговор защо е необходима такава охрана.
Според Буров никъде в правилника няма противоречие с конституцията. Общинската охранителна служба има право да изпълнява охранителни функции. Той даде пример :" ако бъде хванат нарушител в полето как трябва да реагира охраната, като най-честите нарушители са ромите , които налитат на бой с каквото им падне. Вие сте всеки ден сред гражданите и много добре знаете какви са техните оплаквания." Мнението на Общинския съветник Стоян Николов бе, че общината има нужда от охрана по полето, където се знае, че ежедневно има кражби. В крайна сметка правилникът бе приет с 16 гласа.
Анита Георгиева
тя пише законите на общината-боже пази Петрич.
ако се включи и оная Банчева значи над Петрич е надвиснало цунами -народе спасиавай се -терминал1
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.