Съветниците от ГЕРБ в Петрич с анализ за 9-те общински фирми
Стоил Топалов, Веселин Бисерински и Велко Велев /отдясно наляво/
От 9 000 000 лв. оборот печалбата е 0.5%
На пресконференция вчера съветниците от ГЕРБ - Петрич в присъствието на депутата Митко Захов направиха анализ на дейността на осемте общински предприятия. Годишният им оборот e 9 милиона лева, но печалбите, които носят в общинската хазна, са едва 0,5 процента, е основният им извод.
МБАЛ “Рокфелер” е с 2 400 000 лева задължения, или два пъти повече от активите, заяви съветникът Димитър Бръчков. Отчетени са 700 000 лева загуби за 3 години, като за 2011-а загубата е в размер на 35 000 лева. Болницата кандидатства и има всички изгледи да спечели проект по трансгранично сътрудничество съвместно с болницата в гръцкия град Кавала в размер на 2,5 милиона евро. По програмата за развитие 2007-2013 година всички болници от областта успяха да спечелят проекти за 18 милиона лева, петричката болница няма нито един, а в същото време са похарчени пари за проектна документация и кандидатстване. Управителят д-р Борис Киров твърди, че болницата може да обслужва кредита в размер на 1 300 000 лева, за който Общински съвет взе решение. Съветниците от ГЕРБ обаче смятат, че не може да го обслужва, тъй като само месечната лихва по него е 35 000 лева. Затова обсъждаме резервен работен вариант за болницата, който е още в проект на разработване и ще съобщим подробности за него, когато имаме цялостно виждане, анализира Димитър Бръчков.
“Фарма Петра” има задължения от 350-400 хиляди лева. Както вече е известно, общината връща заради незакономерно усвоени от фирмата пари за лекарства на ветерани от войната 1 300 000 лева, припомни съветникът и общински лидер на ГЕРБ Димитър Танев. Направихме справка, според която общинска аптека в Сандански за 2010 година има годишен оборот 834 000 лева, а двете петрички общински аптеки са с годишен обем 362 000 лева. Затова съветниците решихме да дадем сигнал до прокуратурата, за да може най-бързо да се върнат средствата, които общината губи. Виновни за това, което става във “Фарма Петра”, са не само управителят Силвия Тренева и съветът на директорите, а и верига хора от Общинската администрация. Крайно време е да има подадени оставки, след като общината е ощетена с 2 милиона лева.
При проверката на “Фарма Петра” излязоха две схеми за източване на пари - от държавния и от общинския бюджет. Предстои да излязат още 700 000 до 1 милион лева, с които е ощетена общината. От “Фарма Петра” представят едни отчети пред НАП, съвсем други пред Общинския съвет. Фирмата “Фарма Петра” се оказа “златна” за община Петрич. При проверката в нея се установи, че не е измислено нищо ново по отношение на кражбите, само че се е работило грубо, просташки и чрез подправяне на документи.
Общинска аптека -2, обявена за публична продан, не може да бъде спасена, бе категоричен Димитър Танев.
За “ВиК” - Петрич той съобщи, че годишният обем /оборот/ за миналата година е 2 496 000 лева. Оборотът на “ВиК” - Сандански е 2 182 000 лева, с печалба 84 000 лева. В същото време печалбата на петричкото “ВиК” е нула лева. Основен проблем са загубите на вода, за които не се събират такси. Истинската събираемост е 35 процента от водата, която влиза във водопровода. При събирането на таксите не са обхванати сто процента от водоползвателите. Няма годишна справка колко са нововключилите се ползватели. Таксата за включване на големи обекти би трябвало да бъде 10 000 лева.
Ще има конкурс за нов управител на “ВиК”, в който ще участват 3-4-ма млади хора с образование и хъс. Подкрепяме всяко предложение за външен одит във “ВиК” - Петрич, каза Димитър Танев.
Депутатът Митко Захов подчерта, че основната слабост е, че общината не е спечелила интегрален проект за решаване на проблемите на “ВиК” чрез изграждане на пречиствателна станция и нов водопровод.
Веселин Бисерински анализира дейността на общинската фирма “Озеленяване”. Имаме прекрасен климат, а в същото време зелените площи в града и общината са малко и зле поддържани. Най-добре се поддържат зелените площи, които се обслужват не от “Озеленяване”, а от собственици на заведения. Тенденцията в “Озеленяване” е да се планират годишно 180 000 лева, а впоследствие да станат 390 000 лева. Уместен е въпросът целесъобразни ли са разходите на фирмата, не е ли прекалено скъп разсадът, който тя произвежда. Годишният разход за ел. енергия, вода и гориво на фирмата е 320 000 лева и има възможност “Озеленяване” да стане дейност, за която общината да не дава пари, а да печели.
“Енвиронман Тео България” е най-печелившата общинска фирма, констатира съветникът Стоил Топалов. С 67 работници, 18 сметосъбирачни машини, от които 3 нови, взети на лизинг по 125 000 лева, за 2010 година печалбата на фирмата е 80 000 лева, за 2011 година - 60 000 лева. Общината е сключила договор с Тео Морис без търг за 19-годишно поддържане на сметището, от която дейност французинът годишно получава от държавата 150 000 лева. Машината на “Енвиронман Тео България”, пригодена за каналочистачка, от 5-6 месеца бездейства, вместо нея се ползва частна. Бъдещето на дейността е кметът Вельо Илиев да води преговори с френската страна за изкупуване на мажоритарния дял, за да може фирмата да стане общинска. Нашето виждане е сметосъбирането, сметището, озеленяване и “ВиК” да се обединят в една обща фирма, заключи Топалов.
На борсата в село Кърналово, която не е борса, а тържище, не се знае кой е началникът, кой е управителят. Пропускателният режим е подборен, от едни се взимат такси за влизане, от други - не. Предлагаме да отпаднат таксите за влизане за земеделските производители. Необходимо е да бъде назначен нов управител. Отдавна имаме предложение за изграждане на нов общински пазар в Петрич, но общината не ни чува, заяви съветникът Велко Велев.
Най-добре от общинските фирми стои “Обредна дейност”, отчете Надя Изгоренкова. Основният проблем пред фирмата е охраната на гробищния парк, който е подложен на набезите на ромите. Гробището се охранява само през деня, действащата фирма не е ефективна, необходимо е изцяло да се промени охраната, като тя бъде поета от общинска полиция. Наложително е изграждането на бетонова стена около гробището и осветление.
От 1989 г. съществува проект за Дом на покойника, който още е актуален. Отреденото за него и за зелена площ място е под входа на гробищния парк и там трябва да се обособят улица и паркоместа. През 2013 година се отварят нови програми за финансиране от Европейския съюз, по които общината може да кандидатства за Дом на покойника, заключи Изгоренкова.
Няма значение кой и коя партия се е заела с тази мисия (защото товае мисия) -не сам привържаник на партий, но изкарайте "кирливите ризи" на всички !!
Олууу!!!! ГОРД-а ! Тук Македонац ! Прияви се. Си ги тури ли вейке наочарниците на носот шо е као чоФка на карталот ! Прияви се, ай!!!
защото нямат пари, нито да си плащат данъците .Къде отиваме ?-не ми се коментира. Положението е много лошо и ако никой не прави нищо, бездействието ще ни убие.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.