Шестима се бориха за наместник на с. Градево
Кметът на Симитли Ап. Апостолов изпълни обещанието си пред градевци и им организира избори
Слухове за раздаване на пари взривиха селото, кметът Ап. Апостолов обеща: Ако се издъни - заминава си!
Градевци вчера напук на новия закон си избираха кмет с гласуване в тъмна стаичка, бюлетини и урна като на истински вот, нищо че при последното преброяване жителите на симитлийското село, което с любов местните хора наричат Малкият Лондон, са едва 174 души, наполовина на изискваните 350 души, за да се правят редовни избори.
Причината да се правят избори в с. Градево бе обещание, дадено на предизборно събрание от общинския кмет Апостол Апостолов, а поводът - протестът на местни жители пред кабинета му миналия петък срещу слуховете, че се готви назначение на Кирил Йосифов, за което в. “Струма” информира.
Можех да назнача наместник, законът ми го позволява, но аз обещах на градевци, а винаги изпълнявам обещанията си, мотивира решението си да проведе избори Ап. Апостолов.
Вчера хората започнаха да се събират пред сградата на кметството в селото половин час преди определения час за събранието. Шестима кандидати бяха заявили мерака си да станат управници, единствената дама сред тях бе Даниела Благоева, социален работник, която от 8 г. отговаря за жителите в селото. Конкуренти й бяха Кирил Йосифов, Венчо Сръндачки, Стоян Ламбрев, Бойко Николов и Васил Иванов, който изкара неособено успешен кметски мандат преди 4 г., и фактът, че не бе преизбран, говори достатъчно красноречиво.
Всеки можеше да се кандидатира, без досегашния управник Сашо Станков, защото заради лошото му държане и глупостите, които надроби, се стигна до циркове, заяви градоначалникът Ап. Апостолов минути преди да даде началото на събранието.
Навалицата от предимно възрастни хора едва се побра в салона на читалището. Сред хората без право на глас, но милеещи за бъдещето на родното си село, бяха ресторантьорът-певец Димитър Димитров-Градевеца и бизнесменът Петър Иванов, председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите в Пиринско. П. Иванов призова присъстващите да изберат човек, който ще им върши работа, и откровено декларира пред всички, че брат му Васко не става за тая работа, въпреки че се кандидатира отново.
Слуховете за раздаване на пари през уикенда нажежиха обстановката, баба на няколко пъти попита на когото са дали 100 лв. да гласува да си признае, а възрастен мъж полугласно, но така че да го чуят, я смъмри да мълчи, защото в Кърджалийска махала вдигнали мизата от 30 на 50 лв. Никой не си призна, че е взел парички, и П. Иванов предложи да гласуват доверие на общинския кмет Ап. Апостолов да назначи човек, с когото да работи.
Разликата с предишния мандат е, че Сашо го избирахте вие и аз нямах право да го махна, сега аз назначавам и на другия ден, щом ми се оплачете от него, си заминава, гарантирам го, заяви Ап. Апостолов.
За да не прераства събранието в махленска сбирка, хората се надигнаха и тръгнаха към втория етаж на сградата, където бе направена тъмната стаичка и приготвени с имената на кандидатите празни пликове, за да е таен вотът.
Апостолов търпеливо изчака гласуването, продължило около 2 часа, и обяви резултатите: победител е Кирил Йосифов с... гласа. Той живее в кв. “Ораново” на град Симитли, но майка му е градевка. През миналия мандат е бил общински съветник, работил е години като механик и диспечер в рудник “Ораново”. Още днес се очаква Ап. Апостолов да подпише заповедта за назначаването му.
"Апостолов търпеливо изчака гласуването, продължило около 2 часа, и обяви резултатите: победител е Кирил Йосифов с..... "
От друга страна В. Иванов и К. Йосифов отидоха на крака при всяко семейство. Представиха се, мотивираха се на спокойствие и по живо по здраво. Чуха се изказвания, че и "ходенето по къщите" не било редно и т. н. и т. н.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.