Пресконференция на местните парламентаристи от “Атака”
Методи Стойнев и Милен Попов дадоха официална пресконференция по проблемите на дупничани
Съветниците М. Попов и М. Стойнев: Смесеното дружество между община Дупница и американската фирма “Панел груп България” е кражбата на мандата на Ат. Янев
Най-голямата кражба на мандата на кмета на Дупница Атанас Янев и неговия консултативен съвет е сдружаването на общината с американската компания “Панел груп”, обяви на официална пресконференция юристът-съветник от “Атака” Милен Попов. Документът задължава смесеното дружество, с име “Дупница регистър имоти” АД, да продаде всички общински имоти, над 50 декара “златна” земя на изхода за София, с които общината влиза под формата на апортна вноска. Имотите, оценени от лицензиран оценител за над 800 000 лева, реално са загубени за община Дупница в полза на представителите на американската компания, които държат контрола от 51 процента от смесеното дружество “Дупница регистър имоти”, а 49% е капиталът на община Дупница.
Уставът задължава “Панел груп” да продаде общинските имоти незабавно. Глава 6 от документа повелява пълна секретност по отношение дейността на дружеството и представителите в дружеството, а именно съвет на директорите, служителите, агентите, сътрудниците, изпълнителите, доставчиците и всички лица ще подписват договор, по силата на който нямат право да разкриват на трети лица информация във връзка с дейността на дружеството, активите, клиентите или дела на дружеството, уточни М. Попов.
Общото събрание на дружеството одобрява по собствена воля и преценка кандидат за купувач на недвижимите имоти на дружеството, пише в глава 6, член 37 от устава. Освен това е вписана клауза, по силата на която се задължават всички общински и държавни институции, включително и правителството, да съдействат на дружеството при всички негови действия, включително при издаване на разрешителни и всякакви лицензи. Интересна подробност е фактът, че като представители на общината в съвместното дружество влизат лица, които не са служители на Общинската администрация, нито представители на Общинския съвет в Дупница, а адвокати на свободна практика, на граждански договори към община Дупница. Това са адвокатите Иво Гърнев от Дупница и Милена Йорданова от Кюстендил.
Представителите на “Панел груп” са трима - гръцкият гражданин Василиос Джаферис, представителят на САЩ - Ото Фолин, и канадският гражданин Илиянос Христофидис. Тези хора ще вземат решения дори за това какви кредити да се теглят, те определят размера, което изправя общината пред риска “Панел груп” да обяви фалит на дружеството. Общото събрание определя и размера на дивидентите, както и вътрешноорганизационната структура, те вземат решение за придобиване и отчуждаване, ползване на кредити, даване на гаранции, приемане на поръчителство, вещни права, т.е. “Панел груп” решава всичко.
Уставът е направен така, че да бъде изцяло в полза на американската компания, зад която ние смятаме, че се крие една известна в Дупница финансова групировка, която трудно може да докаже произхода на своите средства, каза Милен Попов и призова гражданите към активност в общ фронт за възпрепятстване на решението за регистриране на съвместното дружество. Милен Попов предлага, ако общината иска да направи нов списък, по-подробен и обемен, да организира търг и да възложи общинска поръчка на фирма срещу определена цена, била то 50 или 500 000 лева, за да се направи този прословут списък на и без това останалите неатрактивни общински имоти.
Предложението за сътрудничество е под формата на докладна записка на председателя на Общинския съвет Явор Тодоров, който заявява, че това е начинът в Дупница да дойдат чуждестранни инвеститори.
Милен Попов беше категоричен, че в момента става въпрос за кражба на най-атрактивните имоти на общината в условията на колективна безотговорност чрез решение на 33-ма общински съветници, чрез което се разграбва общината, а прокуратурата няма да се самосезира. Областният управител няма думата по въпроси, свързани с Търговския закон, а Административният съд също няма право да се произнесе.
Вторият акцент от пресконференцията беше такса битови отпадъци за юридически лица в Дупница, която според съветника Методи Стойнев се е повишила драстично. Той упрекна кмета Атанас Янев в лъжа, заради твърдението му, че намаляването на промилите от 11 на 5,8 е “глътка въздух за фирмите”. Методи Стойнев заяви, че очакваната сума събираемост от таксите за гражданите за 2011 година, която е посочил кметът, е 553 000 лева, която е с 200 000 лева повече от приходите през миналата година. Стойнев каза, че таксата за битови отпадъци се вдига, защото се начислява по-висока сума от данъчната оценка или отчетената стойност на обектите. Юридическите лица ще плащат около 15-20% повече, отколкото през миналата година. Общо очакваните приходи от таксата за фирми са 2 137 000 лева, което е с около 300 000 лева повече от 2010 година.
На пресконференцията “Атака” изведе искането за оставката на председателя на Общинския съвет Явор Тодоров, което трябваше да бъде гласувано на днешната общинска сесия. Няма да искаме оставката, тъй като този акт се обезсмисли, заради черната роля, която изиграха общинските съветници от ОДС, които отказаха да се подпишат според установения ред - събиране на 11 гласа за внасяне на докладна. Соченият за символ на демокрацията в Дупница Панчо Панайотов, който е бивш депутат, се оказа, че всъщност не е такъв, за какъвто се представя. Той категорично отказа да сложи подписа си срещу Явор Тодоров, заради неговото агентурно минало. За колежката му-бивша депутатка Лорета Николова в началото на мандата беше рано да искаме оставката на Явор Тодоров, а сега се оказа късно. Към тяхното становище се присъединиха Вергил Кацов, Емилия Михайлова и Васил Бачев, който първоначално се подписа, а след това оттегли подписа си.
От инициативата ни се позна кои са демократите в местния парламент, а те показаха истинското си лице, обобщи Методи Стойнев. Милен Попов само добави, че искането за оставката е поради факта, че в досието на Явор Тодоров ясно е записано, че той е доносничил по разработки като “Пътниците”, “Фанатиците”, “Стрелците”. Нито един от демократите на Дупница не прояви интерес към досието на Явор Тодоров, а то е потресаващо. В него се очертават два периода за Явор Тодоров - от 1979 до 1984 г., когато той е бил особено продуктивен, и от 1984 до 1989 г., когато се представя като слаб агент, разконспириран от своите приятели.
Милене „Попов“ иСтойнев, там както се казваш, може ли да кажете на публиката как точно се издържате? Откъде си изкарвате парите за насъщния, работите ли някъде, имате ли доходи освен заплатите в общинския съвет. Интересът ви да влезете в следващия местен парламент, продиктуван ли е от жаждата ви за оцеляване (да не останете и без нищожните съветнически 300 лв.?)
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.