Преди важен избор! Яне Янев: Купувачи, схеми и апатия превземат Сандански!
Сандански влиза в предизборна кампания. Курортният град ще избира своите представители в местния общински съвет., след като изборите бяха касирани от съда, заради сериозни нарушения в провеждането им. За предизборната обстановка и нагласите на хората кои трябва да са част от ОБС Сандански разговаряме с лидера на РЗС Яне Янев.
1. Здравейте, г-н Янев, как успяхте да касирате изборите в Сандански, въпреки че почти никой не вярваше, че е възможно?
Истината винаги побеждава, когато човек има волята да се бори докрай! В нощта на изборите видяхме истински хаос – неграмотни членове на СИК, които попълваха протоколи, поправяни по няколко пъти. Купеният вот беше толкова явно дирижиран, че направо бе подигравка с хората, които искат честност.
Но ние не се отказахме. Вместо да гледаме безучастно, мобилизирахме юристи, експерти и наблюдатели, които събраха неоспорими доказателства. С тези доказателства не само касирахме изборите, но и показахме, че когато се бориш за принципи, дори най-наглите схеми могат да бъдат разбити.
2. Каква е оценката Ви за работата на ОИК – Сандански?
Работата на ОИК беше трагична. Това не беше организация, а хаос и безотговорност! Една група хора буквално оставиха закона да бъде тъпкан от един буботещ вечен съветник, който диктуваше какво да правят.
Представете си какво означава за гражданите, когато списъците с „избраните“ общински съветници се обявят предварително, преди дори протоколите с резултатите за отделните партии и коалиции да са обработени. Това не е само подигравка с демокрацията – това е пряка атака срещу доверието на хората в институциите.
3. Каква е атмосферата в Сандански преди старта на кампанията?
Атмосферата е напрегната, но най-страшното е, че хората са обезверени. Купувачите обикалят като диви прасета в овесена нива, готови на всичко, за да контролират вота. Те използват социално слаби, зависими хора и дори институции, за да си осигурят предимство.
От 239 кандидати за 29 места около 50 са замесени в схеми за купуване на гласове. Те се делят на:
• „Топ купувачи“ – вечни съветници, които са превърнали това в занаят и управляват схемите повече от десетилетие;
• „Аматьори“, които тепърва се опитват да се докажат, но често по наивен начин плащат уж за себе си, но парите им отиват за гласовете на старите хиени;
• „Изнудвачи“, които контролират цели институции като гимназии, социални домове, горски стопанства, строителен надзор и дори културни институции. Тези са особено мазни, хрисими и дори се включват в обществено значими каузи.
Интересното е също, че част от купувачиte на тези избори сами се отказаха. Един от тях каза: „Нема далавера, старите кучета в съвета не пускат кокала. “ Това показва колко затворена и корумпирана е системата.
Преди години над 50 души се бореха за едно място в Общинския съвет, а днес – само 8. Тази тенденция ясно говори за това как хората губят вяра в смисъла на тези избори.
4. На какво да разчитат почтените граждани на Сандански, които отказват да продадат гласа си?
Те трябва да разчитат на себе си и на нас. Ние няма да спрем да разобличаваме всяка схема. Ако се наложи, отново ще касираме изборите. Но гражданите трябва да осъзнаят, че изборите са техен инструмент за промяна.
От тях зависи дали ще позволят 100 или 200 лева на калпак да решат бъдещето на техните деца. Тези пари не са помощ – това е цената на още четири години застой и беззаконие.
Знаете ли, ако не дойде жандармерията и не работи обективно срещу всички купувачи, още сега мога да Ви напиша новия състав на общинския съвет след 23 февруари и ще позная поне 20 от 29 общински съветници.
5. Какви хора според Вас са нужни в Общинския съвет на Сандански?
Сандански има нужда от хора, които мислят за бъдещето, хора, които са доказали себе си с труд, знания и почтеност. Политиката не е място за схеми – тя трябва да бъде служене.
Както Димитър Талев описва Лазар Глаушев – личност, която е символ на просвета и отдаденост на обществото – точно такива хора са нужни днес. Лидери, които мислят за хората, а не за собствения си джоб.
Ако зависи от мен, в Общинския съвет бих включил хора като моите учители – Борислав Джолев, Емил Панковски, Райна Трайкова. Те са пример за професионализъм, морал и отдаденост – качества, които са незаменими в управлението.
6. Колко струва издръжката на Общинския съвет в Сандански?
Сумата е абсурдна! Над 1. 2 милиона лева са похарчени за заплати, банкети и консумативи. Още 2. 5 милиона лева са изхарчени за купуване на гласове – по 200 лева на глас. Общата сума е 4 милиона лева!
С тези пари можеше да се направят толкова много неща – да се модернизират училища, да се подобри инфраструктурата, да се подпомогне болницата.
В последните няколко мандата в Общински дъвет Сандански се работи предимно за лична изгода. Уж в залата са опозиция на кмета, но след сесията отиват и го облизват от краката доглавата само и само да им подпише нещо свързано с частния им интерес.
Ще направим всичко възможно с няколко решителни хода да откажем купувачите от техните порочни практики. Ще ангажираме ключови институции и сериозни фактори, за да намалим драстично купения вот, който е най-тежката болест на днешната демокрация. Това изисква радикални действия – нужен е скалпел, който да отреже тези корупционни мрежи.
Купувачите, без капка срам, вече си правят сметки как да източат поне 10 милиона лева от 67-милионния бюджет на общината. Това е техният план, това им се върти в главите сега, дни преди изборите.
7. Как оценявате икономическото развитие на Сандански?
Сандански е като диамант, покрит с кал. Природните ресурси, географското разположение и културното наследство могат да превърнат града в туристически и икономически център. Но вместо това, всичко това е блокирано от корупция и схеми.
Трябва да привлечем млади хора, които да останат и да работят тук. Трябва да дадем път на иновациите и бизнеса, които могат да преобразят града. Но за това е нужно управление, което поставя интересите на хората над личната изгода.
Петя Колева
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.