Общината остави Културния дом в Сандански да се превърне в гробница! Ще работим в града отново да има кино!
Надежда Мишева е първият учител номиниран от Граждански съвет “Развитие за Сандански” в листата на РЗС
Управител на последното кино в Сандански, магистър поприложна лингвистика с английски и френски език, квалифициран преводач, работила заедно със съпруга си няколко години в Лондон, но по-важното - човек, който прилага този си опит там, където счита, че е най-полезен - в класната стая с децата на Сандански. Такъв човек и професионалист е Надежда Мишева - учителят по английски в Земеделска професионална гимназия „Кл. Тимирязев“, която прави всичко по силите си да насърчава своите ученици да продължават да учат и работят за постигане на целите си, въпреки всичко останало.
Подчертава, че недоволството ни от младите е недоволство от самите нас: “Твърдя го с абсолютна сигурност, че има деца - четящи деца. Не съм съгласна с това, да се обвиняват децата, че седят само пред компютрите, или че като седнат - са само на телефоните и не говорят едно с друго. Ами тогава да погледнем нещата от другата страна. Те къде могат да отидат на друго място? Значи няма необходимите условия, няма направено нищо друго. Значи, ако ние не предоставим на децата това, което им е необходимо не те, а ние сме виновни... Всички ние, от които зависи управлението на образованието, на общината и на държавата.
Затова и решава да приеме номинацията на Граждански съвет “Развитие за Сандански” и да бъде кандидат за общински съветник. Разбира се, подкрепя проектитеанонсирани лично от кандидата за общински кмет, г-н Яне Янев, и най-вече създаването на общински фонд за подпомагане на образованието и иновациите. Фонд, който следва да работи активно за осигуряване на по-добри условия и за учители, и за ученици. Г-жа Мишева избира да действа, пред това да чака някой друг да докара промяната. И го е правила не веднъж в своя живот.
“В България един човек с нормална професия няма как да заделя пари да си купи жилище или да вложи в образованието на детето си. Затова се решихме и заминахме да работим в Лондон за 3-4 години, както много други. След това със спестеното се връщаш, купуваш си апартамент или кола и си работиш работата, която ти харесва” споделя, г-жа Мишева. От престоя си в Лондон, където са
работили заедно с нейния съпруг, е взела ценен опит. През това време дъщеря им продължава своето обучение тук, в Сандански, като се е събирала със семейството си само през ваканциите. Именно там и тогава, в Лондон, заедно с дъщеря си, г-жа Мишева е видяла и изпитала удоволствието от наличните съвременни книжарници - не просто места за продажба на книги, а мястото, където харесващите литературата правят събития.
Виждайки какъв положителен ефект има това върху дъщеря й, тя и до днес има амбицията да се пренесе тази добра практика и тук, в Сандански. Коментираме как освен всичко това, общината трябва да приеме за своя цел чрезсредства по европрограми да изгради поне няколко “читалища от нов тип”, в които и млади, и стари, да могат да се събират заедно, обединени от любовта си към книжнината.
„Ако си част от управлението на дадена община - значи ти работиш за тази община. За благосъстоянието на хората в нея. Идеи много, но трябва да се осъществяват тези идеи. Това значи да се мотивират много хора.“
„Държа много на културата. Мисля, че културата кара хората да общуват по друг начин и така си променят отношението един към друг.“ Разказва разпалено за работата си като управител на последното кино в Сандански. - “Беше доста емоционална работа, интересна. Успях да докарам прожекция на Матрицата, седмица след премиерата в САЩ. Всички от района идваха тук - от Петрич, Струмяни, Кресна... Имаше правостоящи.” От тогава много се е променило, за съжаление в негативнапосока: “Работя от години с млади хора и зная какво искат те. Искаш, не искаш - ти го чуваш. Първо нямаме кино. ” Не приема условията, в Културния дом и казва, че не разбира как търпим “децата да се преобличат, тренират и ходят до тоалетната в тези “гробници”.
„Хората, които са в сферата на културата определят в голяма степен що за общество сме”, казва г-жа Мишева. И не на последно място посочва, че инвестициите в образованието са инвестиция в нашето по-добро бъдеще, защото и нашите деца, тук в Сандански са способни и го заслужават. “Няма да забравя, когато имахме посещение от инспектор от МОН, проверка по езиково обучение, която ми сподели - “Факт е, че най-добрите деца излизат от провинцията”. Някои може би биха се учудили, но има много колеги, които са на много високо ниво. За тях от мен - един голям поклон. Мисля, че много от колегите дават не само времето, но и капацитета си, силите си за доброто обучение на децата”.
——
Визитка
Надежда Димитрова Мишева е дъщеря на учителска фамилия от Сандански. Започва учителската си практика в Оздравително училище “Пейо Яворов” (климатичното), като преподавател по английски език. Шест месеца е управител на последното кино в Сандански. Последните 6 години преподава английски език в Земеделската гимназия„Климент Тимирязев”. Има опит и в международната търговия и спедиция. Две години и половина живее в Лондон със съпруга й, имат едно дете.
" ... и Бони Бонев каза: - Не сме забравили Хлапето колко и да му се иска да сме. "
край на цитата
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.