Нито една от общините в сдружение „Рила еко" няма терени подходящи за депо

28 септември 2012 11:45   3 коментара   7994 прочита


Това стана ясно по време на работна среща за обсъждане на проекта за Регионален център за преработка на неопасни отпадъци, която се проведе в Дупница. Необходими са били площи от около 150/ 200 дка. Единствено община Дупница е успяла да осигури такъв терен, от останалите общини е получен отговор, че нямат налични такива терени, каза Антон Михайлов, ръководител на екипа от консултанти по време на срещата. Представени са им две площадки - едната в с. Джерман и друга в землището на с. Крайни дол. Инвестицията в Крайни дол обаче ще е по-висока с 1 ,8 млн. лв., заради липсата на изградена инфраструктура. Експертите допълниха, че ще има инсталации за компостиране и сепариране, както и пречиствателна станция за отпадни води, като водите, които се генерират от депото ще се пречистват.

Борислав Тасков, който е председател на Инициативния комитет в с. Джерман беше категоричен, че ще обжалват до всички възможни институции, ако проекта бъде реализиран в землището на селото. „В последно време се опитват да вменяват на обществеността, че жителите на село Джерман и околните села ще са виновни ако нещо стане или нестане. Не, жителите са в правото си да се борят за правата си, за въздуха, земята и водата си, а накрая бих допълнил и за живота си. Хората искат да блокират главен път Е- 79 и жп линията София- Кулата", заяви Борислав Тасков, от името на хората в селото.

В срещата участваха депутатите Валентин Микев и Емил Гущеров, областният управител Владислав Стойков, част от общинските съветници в Дупница, както и общинското ръководство на Бобов дол. До екипа извършил проучванията бяха кметът на Дупница Методи Чимев и зам.- кметът Красимир Георгиев.

източник: dariknews.bg


Още за: депо   терен   сдружение   Още от: Политика

Принтирай статия
3 коментара
28 Септември 2012 12:46 | старогражданин
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Повече от десет години колекционирам всички възможни лъжи както за депото в Кочериново, така и за по-известните в България. Но тези, които се въртят около депото в с. Джерман бият по количество за единица време най-големия омайник на тая тема-Костадин Катин. Неговият последен бисер беше, че боклукът на двете области, след сепарация, ще се третитарт и компостират в продължение на 21 дена и след това ще напуснат депото за торене на ниви и гори. Според интервю на другият омайник (Паунов) от лятото на миналата година, кюстендилския боклук само в рамките на 10-15% ще постъпва в депото в Дупница. Със съоръжения за 5 до 8мил. лв. и описаната схема за преработка, природозащитниците от целия регион могат да си правят гаргара с години. Последната опашата е за площта от 150-200декара. Като не могаг да намерят площ за едно депо, да търся за две около Кюстендил и Дупница за 75-100декара. Как за Банско и Разлог може, тук не може? Явно става въпрос за координирано усвояване на пари и комисионни. Паун


28 Септември 2012 12:50 | старогражданин
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Паунов и неговите приятели от Дупница залагат ДВЕ бомби за близките години и в двата града. При желание от форума мога да ги информирам за моето виждане за кюстендилската бомба.


28 Септември 2012 17:03 | ДЖЕРМАНЕЦ
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

БАРАКОВЕЦО И КРАНТОВ место да мислат как да приберат комисионите от боклучарнико при ДЖЕРМАН ДА ЗЕМАТ И ДА АГИТИРАТ ХОРАТА ОТ ДУПНИЦА И ОКОЛИЯТА боклучарнико да се прави у КЮСТЕНДИЛ нали и без това сите пари са за КЮСТЕНДИЛ




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар