Народни представители от ГЕРБ се скриха от дискусия за реалния живот

15 юни 2010 00:18   6780 прочита
Бобовдолската кметица Гр. Алексова и кметът на община Кюстендил П. Паунов се събраха, за да обсъдят бюджета
Бобовдолската кметица Гр. Алексова и кметът на община Кюстендил П. Паунов се събраха, за да обсъдят бюджета


Бобовдолската кметица Гр. Алексова и кметът на община Кюстендил П. Паунов се събраха, за да обсъдят бюджета

Кметове застанаха очи в очи с депутати и разкриха шокиращи факти за последиците от актуализирания бюджет 2010: Общините Невестино и Трекляно затварят, оцеляват Кюстендил и Дупница, но в мизерия

Депутатите от ГЕРБ в Кюстендилска област Валентин Микев, Емил Гущеров и Кирил Калфин се скриха от срещата с кметовете на общини по повод актуализацията на бюджет 2010, на която присъстваха народният представител от БСП Мая Манолова и независимият Димитър Чукарски. Те изслушаха предложенията и страховете на кметовете на общините от областта, които бяха категорични, че ако се приеме новият бюджет на управляващото мнозинство, всички общини в Кюстендилско, без областния център и Дупница, ще бъдат затворени.

Първа в изказванията бе кметицата на Бобов дол Грети Алексова, която обяви, че ако с 232 300 лв. бъде орязан бюджетът на община Бобов дол, както предвижда 30%-то съкращение, трябва да се уволни 50% от администрацията или да се намалят с 47% заплатите. Това означава работещите в администрацията да получават минимална работна заплата, как ще задържим специалистите в Бобов дол, коментира Алексова. Според нея това ще се отрази и на качеството на услугите, които предоставя общината на гражданите.

Държавния трансфер на средствата към община Бобов дол е намален още този месец, преди да е приета актуализацията на бюджета, това ще доведе до спиране на уличното осветление, сметоизвозването и кърпенето на уличните дупки, коментира Алексова.

Най-тежко е положението на Трекляно и Невестино. Средствата за Кюстендил, Бобов дол и Бобошево ще се намалят с 24-27%, по - благоприятна е ситуацията за Дупница, Сапарева баня и Рила, където намалението на бюджетите е между 18-21%”, каза Мая Манолова и показа карта на България, която илюстрира актуализацията на бюджета, която готвят управляващите.

Вместо общинските бюджети да бъдат съкратени “паразитните структури” в държавната администрация, на повечето от които никой не може да запомни името, а единствената им работа е да ни нареждат с писма какво да правим, поиска кметът на Кюстендил Петър Паунов.

Да се намали броя на агенциите, тъй като в голямата си част дублират Общинска администрация - РЦЗ, ДАИ, РДНСК, за борба с градушки, хлебарки и какви ли не от този сорт, аргументира се кюстендилският градоначалник. На практика с това намаляване на бюджета общините ще бъдат поставени на колене, тогава какво, паразитните структури ли ще издържат държавата, попита Паунов.

Той поиска общините да събират част от данъците и с тези средства да се издържат, след като държавата не може да се справи със събираемостта.

За да се справим с финансовата секира, ще намалим заплатите на специалистите, а как ще ги запазим, като им предлагаме минимална работна заплата, ще трябва да работим с некадърници, затрудняват се услугите на 70 000 души, а в България няма по-работеща администрация от общинската, просто защото са за всичко - и социални, здравни, пенсионни, заяви още Петър Паунов.

Кметът на Кюстендил помоли депутатите да предадат на министър Дянков да разреши връщането на ДДС за пограничните райони за стоката, която е изнесена.

В момента сърбите и македонците пазаруват в Гърция, не защото ги обичат или е по-евтино, а защото там им връщат ДД "то, обясни Паунов. Дайте стимули за приграничните райони, за да продължат да съществуват, каза Паунов.

Депутатът Димитър Чукарски пое ангажимент да внесе предложение в Народното събрание заедно с колежката си Манолова съкращаването на бюджетите на общините от областта да бъде с най-малкия възможен процент - до 18%. Той ще пита и какъв е бил критерият за намаляване бюджетите на общините.

Само да не стане като на ОФ събрание - едни хора си говорят, но няма кой да ги чуе.

Той изрази надежда, че 3-мата му колеги от ГЕРБ, избрани от областта, ще подпишат предложението за защита на общините.

С този бюджет се връщаме 20 години назад, когато се търсеха пари за детските градини, уличното осветление, бензин. Кризата вместо да се овладява се мултиплицира, допълни кметът на Трекляно Камен Арсов.

Заради спирането на парите община Невестино гаси уличното осветление, като така спестяваме между 3000-5000 лв. месечно, каза зам. кметът Йордан Глогов. Финансовите санкции ще доведат до увеличаването на таксите за детските градини, до спирането на социалните кухни и капиталовите разходи. При нас съкращения не може да има, защото в отдел в общината работи по 1 човек, ако го съкратим, това означава, че ще трябва да затворим общината, каза още Глогов. Прогнозите са бюджетът на общината да бъде намален с близо 40%. Обмисляме преминаване на 6-часов работен ден на служителите или пускането им в неплатен отпуск за 4-5 дни месечно, но това не компенсира спрените пари, заяви зам. кметът на Невестино, която е от т. нар. малки селски общини.

Октомври, ноември и декември ще останат балони. Ще начисляваме цифри, без да се разплащаме, коментира главният счетоводител на общината Благой Андонов.


Още за: ГЕРБ   депутати   среща   Още от: Политика

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар