Надуха 100 пъти цената на национален обект край Кресна
38 000 000 лв. прибра любима на управляващите фирма за “спешен” ремонт на 25 м тръба на газопровода за Гърция
С 31 222 666 лв. без ДДС за възстановяване на частично нарушената изолация на 25 метра тръба от транзитния газопровод за Гърция при прехода през река Струма би всички рекорди и застана на челни позиции в класацията на най-скъпите обекти в страната.
Информацията излезе от официалния сайт на Агенцията за обществените поръчки, според който ремонтът на тръбата е възложен от дъщерното дружество на Българския енергиен холдинг “Булгартрансгаз” ЕАД на фирма “Водстрой 98” АД - София. “Водстрой” получава обекта не след конкурс, който е задължителен за стойност на обекта над 200 001 лв., а след покана за участие в процедурата за договаряне без обявление.
Разковничето е в думата “аварийно”. При спешни ситуации според българското законодателство конкурсът се елиминира, а възложителят намира сам фирма, която кани да направи ремонта.
Според обясненията “поради непреодолима сила - неконтролируемо изземване на инертни материали от дъното на река Струма и настъпили обстоятелства от извънреден характер - поройни валежи със стихиен характер през есенно-зимния период на 2010-2011 г., които са довели до високи речни води на р. Струма, през периода на маловодие на р. Струма - август-септември 2011, е констатирано: оголване на газопроводната тръба на транзитния газопровод за Гърция и частично нарушена изолация на газопровода - около 25 метра, 1 видим затежнител на тръбата, 1 обърнат в реката и 2 счупени бетонови парчета на дънния праг. Здравата част на прага откъм двата бряга на реката е по 5-7 метра, поради което е невъзможно спазването на сроковете по чл. 35 от НВМОП за изпълнение на аварийно-възстановителните дейности”.
С този мотив и за да не се губи време, обществената поръчка е обявена като “договаряне с покана” и са офертирани 3 фирми - варненската “Хидрострой” АД, казанлъшката “Строителна механизация” АД и “Водстрой 98” АД - София. Печелят софиянци.
Ако обектът не бе определен като “авариен”, трябваше да бъде обявен конкурс и тогава със сигурност цената щеше да е многократно по-ниска, не повече от 70 000-80 000 лв., обясниха инженери.
Любопитното е, че вестник “Струма” още преди 2 години алармира за оголената тръба на транзитния газопровод в този участък, но тогава никой не обърна внимание.
Изпълнителят на обекта “Водстрой 98” е приемник на приватизираното през 1998 г. “Водно строителство” и една от най-богатите частни строителни фирми в страната - миналата година тя брои 12 млн. лв. и приватизира “Промишлено строителство-холдинг” ЕАД. Фирмата е сред любимите на днешните управляващи - на нея бе възложена Водната каскада на Велико Търново, а сега строи и обект на министър Вежди Рашидов.
А сумата от 38 млн. лв. с ДДС за укрепването на 25-метровата тръба всички специалисти признават, че е нереално висока.
Огромната сума, похарчена без конкурс за частично възстановяване на изолацията на 25-метрова тръба, стана обект на наше журналистическо разследване. То продължи няколко месеца, мина през НС и стигна до министъра на енергетиката Делян Добрев.
От фирма “Водстрой 98” няколко пъти ни помолиха да повторим сумата на поръчката от 31 млн. лв. без ДДС, след което признаха, че са взели многократно по-малко за обекта. Чрез служителката Ана Пчеларова инженер във фирмата разясни, че и работата по тръбата не била много - “Водстрой 98” отбила за кратко време реката в този участък, възстановила предпазния бетонов праг и върнала обратно водата в коритото. Останалата част от поръчката - подробно описаното възстановяване на частично нарушената изолация на 25-метровата тръба, направила фирма “Булгартрансгаз”, която във всеки район на България има собствени аварийни групи и поради спецификата на работата няма право да наема външни фирми за такива поръчки, обясни инженерът.
На официалното запитване на в. “Струма” има ли техническа грешка в публикуваната на сайта им обява, отправено към Агенцията за обществени поръчки, вече пети месец не сме получили отговор.
Комуникацията с възложителя “Булгартрансгаз” се оказа абсолютно невъзможна. Няколкото телефонни разговора с 2 телефонни операторки на централата и 3 секретарки не доведоха до отговор на въпроса наистина ли възстановяването на няколкометров бетонов праг, за каквото си призна “Водстрой”, струва близо 40 млн. лв.
В разследването ни включихме и депутата от БСП Корнелия Нинова. В отговор на постъпил от нея парламентарен въпрос на 18.05. министърът Добрев изготви 4-страничен отговор, касаещ пълната история на газопровода - от проектирането му през 1989 г. до последните 6 обществени поръчки за ремонти в участъка Дупница-Кулата, в който той пресича река Струма на 6 места.
Първият ремонт е през 2010 г., когато са направени защитни съоръжения на газопровода до Ихтиман на стойност 168 133.332 лв. Последните 4 ремонта са от 2011 г. - за предаварийно укрепване на 4 места от газопровода, а общата им стойност е 73 792.75 лв. без ДДС.
Втората поръчка е за оголената 25-метрова тръба при Кресна. Според справката на министър Добрев “Водстрой 98” АД е спечелила договарянето с покана с цена 312 26.66 лв. Цифрите са същите, както в сайта на Агенцията за обществени поръчки, само дето агенцията си е спестила десетичната запетайка и така е надула цената 100 пъти. Единият вариант е да става въпрос за техническа грешка. Остават обаче открити въпросите защо без запетайката сумата е записана не на 1 място, а на всичките 3 места, в които фигурира в поръчката, защо са спазени и отстъпите между групите цифри, които се използват за по-лесното изчитане на големи числа, както и по каква причина всички останали суми в договора са записани чинно със стотинките.
Припомняме, че една такава “запетайка” струва на държавата стотици хиляди левове от невнесени мита. Схемата бе измислена преди години от митничари, близки до петричкия бизнесмен Валентин Костадинов-Цирката. Вместо да отбележат в митническите документи, че Цирката вкарва в страната ни 24 000 кг кафе, за разлика от сега, тогава митничарите добавиха запетайка след цифрата “4” и така по документи той си внесе само 24 кила сурово кафе, колкото да му стигнат за домашната кафеварка.
Дори и да става въпрос обаче за пропусната в бързането запетайка и не за 40 млн. лв., а “само” за 400 000 лв., някой трябва да отговори на въпросите защо за няколкото торби цимент, с колкото е закърпена подпорната стена под Струма, е похарчен близо половин млн. лв., както и за да се надуе цената ли в поръчката е описана и изолацията на тръбата, която, както се оказа, е направена от самата “Булгартрансгаз”.
Не било милиони, ами имало запетая! СКРИИТЕ се некаде бе ...
А бе ти БИВШИЯ - още ли не си засрамил и пишеш с това име.
Вземи един по тежък камък и в най близката река. ОМРАЗА имал ...
НЕ СИ ПРАВ! ТЕ МНОГО ДОБРЕ ПРАВЯТ РАЗЛИКАТА И ПОДРОБНО ОБЯСНЯВАТ СХЕМАТА " ЗАИГРАВАНЕ СЪС ЗАПЕТАЙКАТА ПРИ ИЗПИСВАНЕ НА СУМАТА В ДОГОВОРА"
ТОЗИ ПЪТ БРАВО НА "ЖУРНАЛЯТА" ОТ В-К " СТРУМА".
КРАЙНО ВРЕМЕ БЕШЕ ДА ПОКАЖАТ, ЧЕ И ТОЗИ ВЕСТНИК СЕ Е ЗАХВАНАЛ С НЕЩО ПО-СЕРИОЗНО, КАКВАТО Е РАЗСЛЕДВАЩАТА ЖУРНАЛИСТИКА ПО ОБЩЕСТВЕНО ЗНАЧИМИ ВЪПРОСИ И ПРОБЛЕМИ.
Не ми дреме какво ще правиш...
ето ти кординати Deidesheimer Straß e 15, Frankfurt, Deutschland
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.