На борсата в Кърналово избраха за кмет В. Илиев
Харесват БСП, В. Въндев за Р. Плевнелиев
Във вчерашния изборен ден известната земеделска фамилия Гиздови от петричкото село Кърналово бра зелето си от нивата, намираща се на няколко метра от летището, където бе последният ден на панаира “Малилаг”. Кирил Гиздов и съпругата му Добра обявиха, че са гласували, с надежда да потръгнат нещата към по-добро, а синът им Иван бе категоричен, че в късния следобед ще гласува, но преди това по-важно е да прибере реколтата и ако може, да продаде част от нея. Фамилия Гиздови недоволстваше от ниската цена на зелето - 15 ст за килограм.
Мъжът ми и синът ми се скапаха от работа и накрая няма финансово покритие, всичко поскъпва, а доходите са едни и същи, обясни Добра Гиздова.
Другото недоволство на фамилията е, че има много пустееща земя, и апелираха към бъдещите управници да стимулират земеделските производители. От следващата годна и ние се отказваме от земята, няма да я садим, няма файда, дано нещо се пооправи в тая държава, въпреки че не вярваме, вече сме песимисти, вайкаха се производителите.
Само четирима продаваха вчера прасета в последния, четвърти ден на “Малилаг”.
Няма пазар, няма търсене, не можем да продадем животните, бе общото мнение. Стоян Петров от Първомай каза, че изборите са важни и трябва да се гласува. Славчо Янкулов от Долна Рибница бе песимист. По думите му положението става все по-зле в държавата, като даде пример, че фуражът вече стига над 70 стотинки за килограм и няма как да се гледат животни. На същото мнение бе и Стойо Янкулов от село Старчево.
Въпреки че бяха недоволни, те бяха категорични, че ще упражнят правото си на вот, тъй като остава светлината на надеждата в бъдещето.
Производителите на борсата в село Кърналово, община Петрич, във вчерашния изборен ден излязоха със стоката си, както във всеки обикновен ден. Някои от тях бяха гласували, преди да дойдат да търгуват, други предпочетоха да се погрижат първо за търговията, после да отидат да заявят воля кой да ги управлява.
Производителите съседи - 77-годишният Траян Симонски и 72-годишният Атанас Пашалиев от Кърналово и 78-годишната Леска Бакалова от Рупите, чакаха с надежда да продат своите чушки, ябълки, грозде и патладжани, но обясниха:
Още нищо не сме продали, няма купувачи, оплакаха се единодушно и тримата.
От тях преди обяд бе гласувал само бай Атанас Пашалиев, който разказа: Имаше опашка в секцията в Кърналово, но гласувах. И за президент, и за кмет гласувах с -8, за кандидатите на БСП. Гласувах, ама не вярвам на никого. Никой няма да ни оправи, дори брат ми да е кмет, пак няма да ни оправи. Всички са търгаши, гледат да те ограбят. Чух, че за семейство от някаква партия давали 300 лева, ако гласуваш за тях, не знам обаче пари да са давани. Мен, ако ми дадат 1 милион лева, само тогава ще гласувам, за 20 лева никога, заключи бай Атанас.
Бай Траян Симонски, който е чичо на Андон Симонски, бившия началник на пощите в областта, обяснаи, че първо трябва да си изкара прехраната, после ще гласува. Всичко е борба, борим се тука на пазара с живота, продаваме. Пожелавам успех на бъдещите управници, каза бай Траян.
Баба Леска Бакалова бе категорична: Гласувала съм и ще гласувам за БСП. Днес още не съм гласувала, но ще отида. Управниците трябва да подобрят нашия живот, да ни направят платежоспособни, да не се излагаме в магазините. За пари няма да гласувам, каза баба Леска.
Иван Палатлиев от Кърналово чакаше някой да го смени на сергията, за да отиде да гласува. Това зеле и тази маруля трябва да се продадат. До края на изборния ден има много време, ще успея. Знам си ги хората, за които ще гласувам. На Кърналово и Петрич ще си останат старите кметове /Стоян Бойчев и Вельо Илиев - б.а./. А за президент ще гласувам за Атанас Семов от РЗС. Много го харесвам това тяхното за 100-те депутати в парламента, вместо 240. От управниците искам да ни направят модерен пазар, препоръча Палатлиев.
Известният петричанин Вънде Въндев вървеше между търговските редове и по джиесема уреждаше сделка за круши по 1,20 лева за кило, чушки по 60 стотинки и 1 тон домати. Купувам стока и я изпращам в София, търгуваме там. Гласувах за Вельо Илиев за кмет на общината, а за президент за Кремнелиев /така вика на кандидата на ГЕРБ Росен Плевнелиев - б.а./. Управниците на Петрич трябва да знаят, че им се поставят големи изисквания. На Вельо съм му казвал, че няма защо да се прави парк на мястото на бившето танково поделение. Ние естествения си парк си го имаме, от квартал “Виздол” в планината до водохващането. В почивните дни там отиват много хора. Трябва само да се поставят пейки, препоръча Въндев.
Фьодор Стоянов от Сандански, гастарбайтер в Гърция, който купуваше плодове и зеленчуци за семейството си, се провикна пред сергиите: За кого да гласуваме в тая държава, в която живеем в мизерия. Сега с цялото си семейство работя на остров Тасос, измикяр съм, кранист в голям магазин за строителни материали. В Гърция за мен няма мизерия, а тука има. Няма смисъл да гласуваме, защото никой няма да ни оправи. Ако искат да гласуваме, управниците трябва да дадат на хората работа, да построят заводи, заключи гастарбайтерът Фьодор Стоянов.
Нашата дружина е стара, ама верна -ний сме на 77г, 72 г, 78 г., пък язе на 92 лазарника веке!
Само БСП ! Властта сме я земале с чушки и домати, ке я зъдръжим с марули, ако требе и оной свет!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.