Местят депото за 50 000 000 евро от Кочериново и Бобов дол
Областният управител на Кюстендил Любомир Анчев /ГЕРБ/ и бизнесменът-собственик на ТЕЦ "Бобов дол" Христо Ковачки си стискат ръцете за 50 млн. евро, парите идват от Брюксел и са предназначени за изграждането на депо за преработка на битови отпадъци. Новината вчера се превърна в коментарна тема на деня в областния център под Хисарлъка. Място на депото, за което от години кметът на Кочериново Костадин Катин се бори, ще е в една от изоставените мини в община Бобов дол, собственост на Христо Ковачки.
Лично шефката на екоминистерството Нона Караджова ще обяви преместването на депото за преработка на отпадъци, за което Катин работи трети кметски мандат. Подробности са били обсъдени на няколко срещи, като на една от тях е била и екоминистър Нона Караджова, областният управител на Кюстендил Любомир Анчев и бизнесменът Христо Ковачки.
Всичко е вече договорено и в момента експерти под пара работят по официалното прехвърляне на терена от Кочериново в Бобов дол, за да се спазят сроковете, обявени от Брюксел. Само преди няколко седмици Министерството на околната среда и водите обяви, че две сметища в България са проблемни и едното от тях е именно кочериновският проект.
С преместването на съоръжението в миньорската община партията на Бойко Борисов ще удари с един куршум три заека, коментираха гербери от Кюстендилско. Година преди местните избори част от жителите на Рилското корито, които са против изграждането на депото в най-красивата и плодородна част на Кюстендилско, ще получат това, за което настояват и се борят със зъби и нокти и ще гласуват срещу К. Катин.
Втория плюс е осигуряване на заетост и на голяма част от останалите без работа миньори от бобовдолските мини и от целия регион, защото азбучна истина е, че боклукът е пари, и то много.
Третият плюс - партия ГЕРБ получава на своя страна един от ключовите играчи в енергетиката - Христо Ковачки.
За проблеми около депото в Кочериното открито се заговори преди месеци, когато в началото на 2010 година стана ясно, че Костадин Катин, който е и председател на сдружение "Струма", обединяващо в себе си 11 общини - 9 от Кюстендилска и 2 от Благоевградска област, има силни противници.
Срещу Катин се обявиха кметовете на Рила - Георги Кабзималски, и на Сапарева баня - Сашо Иванов, и гражданско сдружение на хората от община Кочериново, председателствано от Методи Панайотов. Бъдещото най-модерно депо в Кочериново досега е глътнало най-малко 150 хиляди лева за подготовката на документацията, уточниха от сдружение "Струма".
Стойността на проекта е около 50 000 000 евро. 25 000 000 от тях са за изграждане на самото депо, останалите - за рекултивация и закриване на сметищата на 11-те общини от Кюстендилска и Благоевградска области, които ще депонират там боклука си.
Доколкото разбрах по течението на Рилска река няма да се строят и малки ВЕЦ. Там гражданите се пребориха.
За разлика от река Благоевградска Бистрица. Ние не се преборихме.
Колкото до Хр.Ковачки и кметът на Бобов дол - аферим, щом са успели да дръпнат чергатана на кочериновци и рилчани, и да прилапат тези 50 милиона, тъй като това са пари, за които нито една община от София до Кулата няма дори и да сънува за в бъдеще.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.