Кметът П. Паунов - първият, който се зарече: До 4 г. събаряме незаконните къщи
Превръщаме циганското гето в нормален квартал
Над 400 деца от ромското гето - кв. "Изток" в Кюстендил, наесен ще ходят на училище в града. Заедно с тях ще пътуват с автобуси и малките от детската ясла, градината и предучилищните групи до ОДЗ в областния център.
Няма да закриваме IV ОУ "Васил Левски", а ще го изнесем от ромското гето, защото в момента там се занимават с всичко друго, но не и с образователен процес, каза кметът Петър Паунов. Това е поредната логична стъпка в образователната политика на общината, за която образованието е приоритет. Имаме предвид къде ще преместим двете образователни звена, но все още няма да издаваме местата, обясни градоначалникът.
Безмислено е да се харчат държавни и общински пари, за да се произвеждат ученици, които, завършвайки седми клас, не знаят азбуката. В момента училището там не може да бъде наречено образователна институция. Посещаемостта в клас на децата е между 15% и 30%, през двора минават коне, магарета, родители и въобще всичко, което е живо и може да мърда. В същото време по улиците около училището се вихрят сватби, кръщенета, погребения и какво ли не. По подобен начин се "работи" и в ромската детската градина. Заради това двете образователни структури ще бъдат преместени в града, заключи Паунов.
За да бъде реализиран замисълът, предстоят срещи в Министерството на образованието и разговори със съветниците. Превръщането на ромското гето в редови градски квартал е от най-амбициозните задачи, които си поставя екипът на новия-стар градоначалник за следващите четири години. Кметството започва изграждането на социални жилища в гетото, тъй като предвижда блъскане на незаконни къщи и бидон вили. Целта е до края на мандата гето в Кюстендил да няма.
Кюстендил е първата община в страната, която се осмелява да се справи с т.нар. ромско гето с радикални мерки. Предвижда се сградите на училището и детската градина в квартал "Изток" да се превърнат в жилища за социално слаби. Наемът, който ще плащат живеещите в новите социални домове в гетото, ще бъде този, който плащат всички останали социално слаби от Кюстендил - 20 лв. за едностаен апартамент.
На въпрос на "Струма" дали не очаква отпор, барикади и вълнения от предвиденото събаряне на незаконни постройки в кв. "Изток" на Кюстендил, кметът отговори, че не съветва потърпевшите да се напрягат, защото общината знае как да тушира напрежението.
Че ще им бутнем незаконните бараки, то е ясно, просто тези, които живеят в тях, трябва да бъдат конструктивни, с труд да участват в дейностите за изграждането на собствените им жилища и оттук нататък да се настройват да си плащат всички разходи. Напрежение може да има навсякъде, но за град като Кюстендил е недопустимо да има повече гето. Пътят е един - образование, премахване на незаконните строежи и осигуряване на заетост, заключи Паунов.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.