Кметът П. Паунов намали с 15% заплатата си, която дарява от 3 години
Режат заместниците му, съветниците, чиновниците, социалните дейности, образованието...
Кметът на Кюстендил Петър Паунов намали заплатата си и тази на заместниците си с по 15%. Това е първата стъпка, която предприема общинското ръководство за справяне с финансовата секира, която наложи правителството, обясниха от администрацията на областния център. До десетина дни ще стане ясен и размерът на намалението на заплатите в бюджетната сфера в общината и дружествата й.
Единственият, който няма да усети реално по джоба си намаляването, е кметът Петър Паунов, който още в началото на мандата си, преди повече от две години, отказа да получава пари за работата си като градоначалник и превежда парите директно за благотворителни инициативи на кметството. Финансовата секира ще удари и заплатите на общинските съветници, които по закон получават половината от средната заплата в Общинската администрация. С 15 % се намалява и заплатата на председателя на ОбС, който взема 80% от месечното възнаграждение на кмета. В момента зам. кметовете на общината получават около 500 лв. основна заплата.
Причината за намаляването на парите в администрацията е намалението с 30% на държавната субсидия за община Кюстендил.
Официално от Националното сдружение на общините информираха, че актуализацията на Закона за държавния бюджет предвижда намаляване на държавните трансфери за общините в размер на 15% за 2010 година, което ще рече 30% по-малко на средствата, които получава кметството от юни до края на годината.
Темата е изключително неприятна, засягат се плащания във всички области - администрация, медицински сестри, училища, социален патронаж, това е двойно наказание за кюстендилци. Веднъж да лишиш цялата администрация, а след това и хората от услуги. При това положение драстично ще намалим разходите, но как ще ползват услуги хората, коментира кметът Петър Паунов. Официално намалението е 287 000 лв. по-малко от заложеното в бюджета. С 19% намаляват разходите на общината за здравеопазване, или в пари това са 124 500 лв. С 15% падат и средствата за култура, в това число парите за издръжка на библиотека, музеи, галерия, читалища. С 45 000 лв. намаляват средствата за образование. Общата субсидия на делегираните от държавата дейности намалява с 632 500 лв., а субсидията за местни дейности с 368 000 лв. Субсидията за капиталови разходи също намалява с 15%, а субсидията за ремонт на пътища напълно изчезва, коментира заместник-кметът по икономика и финанси Надя Каратова.
По думите й се намаляват и средствата за национални програми за образование с 50 млн. лв. Това са програми, по които училищата имаха възможност да кандидатстват с проекти за най-различни текущи дейности. Министерският съвет премахва и подпомагането на въвеждането на делегираните бюджети в училищата.
Там имаше 26 млн. лв. за подпомагане на добрите практики в делегираните бюджети, каквито сме и ние като община. От там миналата година взехме около 50 хил. лв., коментира Каратова.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.