Кметът на Кюстендил иска водна полиция
Водопреносната система в страната е в окаяно състояние. Загубите по трасетата са средно между 50 и 60%, на места стигат и до 70%. Това заяви в предаването "Преди всички" на БНР Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Той уточни, че не всичко това изтича под земята, а в тази цифра влизат и кражбите, и недобре измерената вода от водомерите. Иванов подчерта, че според експертите над 12% загуби вече е много.
"Тук през годините не е инвестирано дългосрочно и сега трябва да се наваксва с много бързи темпове, което означава, че трябва да се вкарат много големи инвестиции за кратък период от време. Инвестициите обикновено минават през цената на водата, коментира Иванов и добави, че вариант за изход от ситуацията е усвояването на евросредства: Европейските средства ще смекчат удара върху потребителя, но те не са достатъчни, за да се покрият всичките нужди. Неизбежно ще трябва да се увеличава цената, за да се намерят средства", обясни Иван Иванов.
Като неадекватна политика на правителството той посочи взетото решение печалбата на ВиК операторите да се внася в републиканския бюджет, а в същия момент говорим за недостиг на средства за инвестиции. "Би трябвало печалбата да се реинвестира. Това е решение, което може да облекчи инвестиционните програми на ВиК операторите", категоричен е Иванов.
През годините не е мислено достатъчно или не са намирани средства, за да се правят повече язовири, което сега се прави, т.е. има идея да се строят язовири, каза още Иван Иванов. По думите му, липсата на финансиране е довела до това, че не са довършени започнати проекти.
Освен самият строеж на язовири, което е тежка инвестиция и дългосрочно решение, в европейските страни се правят политики за рационално използване на водата. Там всяка капка дъжд се събира, поощряват се хората да ползват пестеливо да ползват водата, докато тук няма такава култура. Трябва да има политика за ограничаване на неразумното ползване на вода и да се поощрява използването на дъждовна вода за поливане с построяване на малки резервоарчета по домовете, добави председателят на асоциацията по водите. По думите му освен това има и незаконно построени водопроводи.
Поредните промени в Закона за водите целят да направят по-ясна собствеността, дават ясна индикация кой е собственик на водопроводите, каналите и се опитват да окрупнят ВиК операторите, като на територията на една област да има само един оператор, уточни Иван Иванов. Според него тогава ниските цени, които се държат от малките ВиК операторите, ще се повишат.
Кметът на Кюстендил Петър Паунов, който също участва в предаването на БНР, подчерта, че ситуацията с водата в града е изключително тежка, качеството на услугата е лошо, а цената е една от най-високите. Той изтъкна, че от 71 села в общината, вече 30-40 са на режим почти цяло лято.
"България има нужда от водна полиция, защото ВиК дружествата се източват", категоричен е Паунов. По думите му, общината може да създаде водна полиция, но само ако водният оператор е на подчинение на общината. Ако дружеството е общинско, ресурсът ще се управлява много по-ефективно, заради силния контрол, смята той и добави, че има и огромна корупционна среда в дружествата. Според него трябва да се върви към една цена на водата в цялата страна.
"ВиК-началниците се назначават с подписите на 3-ма-4-ма депутати от управляващата партия. Тези независими чиновници се интересуват не от проблемите на работата и от ситуацията в дружеството, а от това как да угодят на хората, които са ги сложили", подчерта още кметът на Кюстендил.
източник: money.bg
Не трябва ли да се обнови мрежата и съоръженията, за да се намалят загубите?!
На човек като му е скъсан джоба, той си го закърпва, а не слага повече пари та белким останат докато стигне до магазина.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.