Кмет търси от съветниците 29 196 лв. да спаси затънало училище
Земеделското министерство се отрече от Селскостопанската гимназия - шампион на България по слаб успех, харизва я на община Кюстендил
Земеделското министерство се отказва от кюстендилската Професионална гимназия по селско стопанство "Св. Климент Охридски". В писмо на министър Мирослав Найденов, изпратено до община Кюстендил, от министерството уточняват, че училището, подготвящо специалисти за селското стопанство, се преобразува от държавно, финансирано от земеделското ведомство, в общинско, което трябва да се финансира от бюджета на общината от началото на новата 2012/2013 учебна година.
За да се запази средното училище, кметът Петър Паунов предложи на съветниците общината да поеме финансирането на школото, което ще струва според училищния проектобюджет за следващата учебна година 29 196 лв.
Преминаването от държавна към общинска собственост не е привилегия, а отговорност, като кмет я поемам с основен мотив да подобрим качеството на образователната услуга, която предлага ПГСС "Свети Климент Охридски". В годините на прехода икономиката на община Кюстендил се преструктурира, което доведе до безработица в определени икономически сектори и липса на квалифицирани кадри в други. Естествената реакция бе преориентирането на младите хора от едни специалности към други, което заедно с последицата от демографския срив остави ПГСС с минимален брой ученици, се посочва в докладната записка на кмета Паунов, която ще бъде разгледана на предстоящата сесия на Общински съвет - Кюстендил, насрочена за 28 юни.
Промяната на статута и финансирането на земеделската гимназия и новия Закон за предучилищното и училищното образование, в който се предвижда професионалните училища да преминат към общините, правят възможно изпълними разработването на мерки за модернизиране на професионалното образование, подобряване на практическото обучение и сътрудничество с бизнеса, пише още в докладната си кюстендилският градоначалник.
През учебната 2011/2012 в гимназията имаше 4 паралелки с дневна форма на обучение с 97 ученици, 77 от които са от ромски произход. 18 ученици се обучават в самостоятелна форма на обучение, във вечерна са 20.
Селскостопанското училище се прочу през последните дни с последното си място в България по успех на матурата по български език и литература. Резултатът, който са показали възпитаниците на това школо, е едва "Среден" /2,62/. На изпита се явиха 13 зрелостници, като 5 от тях са завършили училището през предишни години. От всички явили се само двама имат оценка, различна от "Слаб" /2.00/, издадоха от училището.
Това е най-слабият випуск от последните 3 години. Те са влезли при нас с дипломи "Среден" /3.00/ и входно ниво "Слаб" /2.00/. В голямата си част това са ученици от ромски произход, на които българският не е майчин език. Трудно им е. Родителите не се интересуват от обучението на децата си, коментира резултатите директорът на ПГ по селско стопанство Карамфилка Гъркова. 12 от абитуриентите през тази година не са пуснали заявление и не са се явили на матурите. Те получават удостоверение за завършен гимназиален етап на образование, но не получават диплома за средно образование.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.